شب عید است و قیمت خودروها رو به افزایش گذاشته است. هر کسی که خودرویی دارد، به امید فروش باقیمت بالاتر وارد بازار شده است. با این حال،‌ حجم معاملات اخیر در پارکینگ چیتگر با هفته‌های پیش از آن تغییر چندانی نکرده بود.

اسماعیل ابراهیمی:

هر ساله یکی دو هفته مانده به نوروز بازار خودرو با افزایش قیمت و همچنین افزایش معاملات روبه‌رو می‌شود. علت اصلی آن هم افزایش تقاضا برای مسافرت است. سال 92 به دلیل حجم پایین تولید خودرو این افزایش قیمت چشم‌گیر بود و قیمت‌ها در اسفند نسبت به ماه پیش از آن حدود 5 درصد رشد کرد. نکته حایز اهمیت این بود که این افزایش قیمت از سوی خریدران نیز قابل قبول بود.

اما وضعیت خودرو در سال‌جاری متفاوت بود. اگرچه قیمت خودرو در جمعه بازار چیتگر تفاوتی با قیمت کارخانه نداشت (خودرو صفر)، با این حال مشتریان انتظار تخفیف بیشتری داشتند. این مساله ناشی از چند عامل است. اولین عامل، به انتظار کاهش قیمت پس از پایان مذاکرات بر می‌گردد.‌ سخنان اخیر رهبران ایران و آمریکا حکایت از عزم جدی طرفین دارد و امیدها به حل مناقشه هسته‌ای  نگرانی درباره کاهش قیمت‌ها در سال 94 را به‌وجود آورده است.

اما عامل مهم‌تر در این زمینه را می‌توان سیاست حمایتی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت از صنعت خودرو دانست. وزیر صنعت از ابتدای سال مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر کرد؛ دستوری که در ابتدای کار با واکنش‌های منفی روبه‌رو شد، اما به مرور زمان تاثیرات مثبت آن مشخص شد. وزیر صنعت در قبال مجوز افزایش قیمت، ‌از خودروسازان تعهد افزایش تولید گرفته بود. براساس گزارش‌ها، در سال‌جاری بیش از 60 درصد رشد تولید در این صنعت رخ داده است. این عمل سبب شد تا با افزایش عرضه،‌ هیجان بازارها کاسته شده و قیمت‌ها در طول سال روند نزولی در پیش بگیرد؛ تا جایی که قیمت عرضه خودرو در حاشیه بازار با قیمت کارخانه در بسیاری موارد برابر شد.

با این حال، مهم‌ترین عامل کاهش تقاضا و همچنین قیمت خودرو در بازار را می‌توان به عملکرد خودروسازان نسبت داد. در جمعه بازار این هفته تعداد زیادی پژو پارس صفر برای عرضه وجود داشت که همه مدل 93 بود و از تاریخ تحویل آنها کمتر از دو هفته می‌گذشت. این بدان معناست که تنها یک هفته دیگر مدل خودرو آنها یک‌سال تغییر می‌کند و به همین دلیل از ارزش قیمتی آن کاسته می‌شود.

از سوی دیگر، پیش‌فروش کرمان‌موتور برای خودروهای X60 و 620 خود آن هم با پیش پرداخت 25 درصدی و اقساط 4 ساله هیجان بازار را کاست. ایران‌خودرو نیز به‌دلیل افزایش تولید در سال‌جاری، بخش زیادی از خودرو‌های خود را در سال‌جاری به مشتریان تحویل داد. سایپا نیز از بهمن‌ماه طرح‌های ویژه فروش فوری اجرا کرد. همه این عوامل در کنار هم سبب شد تا بازار خودرو در هفته‌های پیش از نوروز از رفتارهای هیجانی به دور باشد.

یادآوری: دو سال پیش مردم برای پیش خرید خودرو باید ساعت 8 صبح وارد سایت خودروسازان می‌شدند و برای خرید یکی از 3 هزار دستگاه خودرو پیش‌فروش شده،  کمتر از 5 دقیقه فرصت داشتند.

22539

کد خبر 404524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =