ابتکار: تامین حقابه تالاب ها مانع ایجاد گردو غبار می شود/نمیتوان به کشت برنج در اصفهان ادامه داد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید تالاب بین المللی گاوخونی گفت: نمی توانیم روندهای گذشته گسترش سطح زیر کشت و انواع کشت های آب بر مانند برنج را ادامه دهیم و یا در آبیاری فضای سبز شهری به هیچ عنوان در شهرهایی مثل اصفهان دیگر نباید از چمن به طور گسترده استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست؛معصومه ابتکار با اشاره به ارزشمند بودن تالاب بین المللی گاوخونی برای اصفهان و کشور گفت: در این راستا مطالعاتی را برای این در دست اقدام داریم که انشاالله این مطالعات راهکارهای حفاظت بهتراز گاوخونی را  به ما ارائه خواهد داد.


ابتکار گفت: ما قطعا باید بتوانیم حقابه مورد نیاز تالاب بین المللی گاوخونی را برای اینکه تالاب حیات طبیعی خودرا به دست بیاورد تامین کنیم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در واقع تالاب، رودخانه و آب های زیرزمینی در کنار هم یک چرخه هیدرولوژیک را تشکیل می دهند که حیات منطقه و کشاورزی منطقه وابسته به این چرخه هیدرولوژیک است.

او با بیان اینکه برای رودخانه ،تالاب ،کشاورزی و خاک بسیار ارزشمند این منطقه یک برنامه مدیریتی بر اساس مطالعات علمی باید صورت گیرد گفت: این زیست بوم را در کنار هم باید حفاظت کنیم. من تقاضایم این است که انشالله دانشگاه ها و مراکز مطالعاتی استان اصفهان بیش از پیش به ما کمک کنند تا اینکه مطالعات هر چه سریعتر تکمیل شود.


او با دعوت از جوامع محلی و مردم منطقه و شهر ورزنه و همچنین سازمان های مردم نهاد گفت: برای حفاظت از تالاب و جلوگیری از تخلفاتی که ممکن است اتفاق بیفتد و آسیب هایی که ممکن است به تنوع زیستی و حیات وحش ارزشمند این منطقه وارد شود مردم باید بیش از پیش به ما کمک کنند.

ابتکار ادامه داد: ما هم برای تقویت حفاظت تلاش خود را می کنیم تا سازمان محیط زیست جایگاه مدیریتی قوی تری را  در تالاب داشته باشد و با همکاری خود مردم و جوامع محلی این تالاب احیا و مشکلات آن برطرف شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به دوره کاهش بارندگی در کشور گفت: با توجه به مطالعات در زمینه هوا ،آب، آثار آن و گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوا درون منطقه و با تصویر واقع بینانه ای می توانیم یک برنامه خوب مدیریتی را برای تالاب بین المللی گاوخونی داشته باشیم.

او در ادامه گفت: اگر تالاب ها درست مدیریت شود و حق آبه آنها تامین شود وجود تالاب ها مانع ایجاد کانون های جدید گرد و غبار خواهد شد و این جزو برنامه های دولت است.

ابتکارگفت: دولت به طور ویژه برای مدیریت تالاب ها برنامه های مختلفی را در دست اقدام دارد و برای تالاب بین المللی گاوخونی هم این مطالعات در حال تکمیل است. اعتباراتی را نیز در سطح استانی و ملی پیش بینی کردیم که خوشبختانه بخشی از این اعتبارات را مجلس شورای اسلامی برای بودجه سال 94 تایید کرده است.

معاون رئیس جمهور گفت: امیدواریم با همکاری وزارت نیرو و وزارت کشاورزی و کشاورزان عزیز بتوانیم در اصلاح الگوی کشت در استانی مانند اصفهان به الگوی کشاورزی و آبیاری منطبق بر واقعیت ها دست یابیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نمی توانیم روندهای گذشته گسترش سطح زیر کشت و انواع کشت های  آب بر مانند برنج را ادامه دهیم و یا در آبیاری فضای سبز شهری به هیچ عنوان در شهرهایی مثل اصفهان دیگر نباید از چمن به طور گسترده استفاده شود به دلیل اینکه چمن آب زیاد مصرف می کند و سطح تبخیر آن بالا است و این ها همه باید با مطالعه وبررسی های کافی اصلاح شود تا الگوها را بتوانیم تغییر دهیم.
46233

کد خبر 407201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =