تسنیم نوشت:

نعمت بخش گفت: پس از لغو تحریم افزایش قیمت خودرو چندان شدید نخواهد بود.

سال 91؛ سالی که از همان ابتدایش پیدا بود برای خودروسازان «نکو» نیست. کسی باورش نمی شد، حتی سایپایی ها هم وقتی خبر را شنیدند، به شوخی گرفتند و گفتند اجازه نمی دهند پراید 10میلیون شود. اما خبر درست بود و «پراید 10میلیونی» نشانه ای بود از بازار پرتلاطم خودرو در سال 1391، سالی که کارشناسان از آن به عنوان سخت ترین و بحرانی ترین دوران خودروسازی کشور پس از جنگ یاد می کنند.

به گفته خودروسازان، دلیل اصلی رشد قیمت ها، کاهش شدید تیراژ خودرو و مقصر این اتفاق بد نیز در درجه اول بانک مرکزی بود. هزینه های کمرشکن دورزدن تحریم ها، نبود اعتبار کافی و درنتیجه کاهیش تولید همه و همه دست به ست هم داد تا تحریم ها تاثیر سوء مدیریت خودروسازان را افشا سازد. اکنون سه سال از آن روزها گذشته است و پراید 20میلیون شده است. اما بهار 94 حاکی از سال «نکو» برای خودروسازان است. خودروسازان که کمبود نقدینگی و هزینه های دیگر کمرشان را شکسته بود، اکنون از لغو تحریم ها خوشحال به نظر می رسند.

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در مورد وضعیت بازار خودرو پس از لغو تحریم ها می گوید: « پس از تشدید تحریم صنعت خودرو، خودروسازان توسعه محصولات خود را بر روی محصولات چینی متمرکز کرده بودند. این به دلیل آن بود که کشورهای اروپایی و آمریکایی حاضر به بستن قرارداد جدید با ایران نبودند. اکنون با لغو تحریم ها توسعه محصولات خودرو سازی تنها به چینی ها محدود نمی شود و با شرکت های اروپایی و آمریکایی وارد مذاکره می شویم .به طور کلی و با لغو تحریم ها برای خودروهای جدید به مناقصه می روند.»

او گفت: « در این حالت معیارهایی تعیین می کنند تا خودرو رقابتی شود از جمله کیفیت خوب و قیمت مناسب. همچنین در شروع کار نقشه و مدارجه فنی را به ما می دهند تا بتوانیم ساخت داخل داشته باشیم و اینکه بتوانیم در بازارهای هدف آنها خودرو صادر کنیم. اینها مواردیست که در مذاکرات خودروسازان به مناقصه می گذارند و هرکمپانی که بیشترین امتیاز را بدهد با او قرارداد می بندند. رفع تحریم ها باعث خواهد شد تا ما راحت تر بتوانیم با شرکت های اروپایی و آمریکایی وارد مذاکره شویم. به عبارتی دیگر سرمایه گذاری در کشور را تسهیل می کند.»

نعمت بخش در مورد اینکه کدام شرکت های آمریکایی و یا اروپایی به ایران خواهند آمد، می گوید: «جزئیات اینکه خودروسازان با شرکت های اروپایی یا آمریکایی وارد مذاکره شده اند یا خیر خبر ندارم اما قطعا به دلیل اینکه ما 20میلیون ظرفیت مازاد در دنیا داریم و آنها نیز دنبال بازار هستند، بازار ایران برای آنها جذاب خواهد بود. سالی 1میلیون نیاز بازار خودرو در ایران است. لذا برای حضور در ایران علاقه مند هستند.»

دبیر انجمن خودروسازان در مورد همکاری فرانسوی ها نیز می افزاید: «فرانسوی ها قبل از لغو تحریم ها با ایران خودرو همکاری را شروع کردند. حتی در قراردادی که بسته شد گفتند که درصورت عدم لغو تحریم ها حاضرند با ایران خودرو دوباره همکاری کنند. این نشان می دهد که فرانسوی ها خبر داشتند تحریم ها لغو می شود و حاضر شدند خودرو با 40درصد ساخت داخل و صادرات در بازارهای هدف با ایران خودرو قرارداد امضا کنند.»

او در مورد تاثیر لغو تحریم ها بر قیمت ها در بازار داخل اینگونه بیان می کند: «ما پیش از وضع تحریم ها هزینه هایی برای دور زدن تحریم ها متحمل می شدیم. با لغو تحریم ها این هزینه ها کاهش می یابد اما از طرفی دیگر سایر هزینه های ما امسال گران می شود مانند هزینه کارگری. از طرفی دیگر مجلس قیمت آب، برق و گاز را افزایش داده است یا هزینه بیمه شخص ثالث به دلیل افزایش قیمت دیه گران می شود. همچنین مجلس ارزش افزوده 10درصدی را اعمال کرد که همین 2درصد 1میلیون و 800هزار تومان بر قیمت خودرو می افزاید. اما با لغو تحریم ها هزینه های خودروسازان کمی کاهش می یابد و به همین دلیل افزایش قیمت ما دیگر شدید نخواهد بود.»

نعمت بخش در پاسخ به این سوال که با لغو تحریم ها، خودروسازان دیگر کدام اشتباه گذشته خود را تکرار نخواهند کرد، اینگونه پاسخ می دهد: «نارضایتی مردم از خودروسازان به دلیل خودروهای قدیمی است ما خودمان قبول داریم که خودروهای قدیمی را هرچه قدر هم روی کیفیتش کار کنیم خودروی خوبی نمی شود و باید نسل آن خودرو تغییر کند. بنابراین با رفع تحریم، توسعه محصول سرعت می گیرد و رضایت مشتری حاصل خواهد شد.

بعد از لغو تحریم ها، اشتباه تولید 10ساله خودرو دیگر تکرار نمی شود. همچنین لغو تحریم ها به کمبود نقدینگی کمک می کند. در گذشته و قبل از وضع تحریم ها، اعتبارات یوزانس باز می کردیم و 10 تا 15درصد خریدی که انجام م دادیم، یک سال پس از اینکه جنس می آمد پولش را به طرف خارجی پرداخت می کردیم. با لغو تحریم ها و فعال شدن دوباره اعتبارات یوزانس خود به کمبود نقدینگی کمک می کند.»

 

23231

 

کد خبر 407211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد A1 ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۵
    79 3
    اینا این حرفا می زنن که بازار شون با رکود مواجه نشه اگه فقط مردم سه ماه ازشون خودرو نخرن اونوقت همه چیز درست میشه