معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با اشاره به سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به کشورمان از شکل گرفتن همکاری های سه جانبه ایرانی ـ ترکی ـ عربی خبر داد و آن را تامین کننده منافع مسلمانان منطقه بویژه امنیت و ثبات یمن دانست.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حمید ابوطالبی در صحفه شخصی خود در توئیتر نوشت: به دنبال سفرروزگذشته وليعهدعربستان به تركيه ومذاكرات به عمل آمده، در ديدار روساي جمهورايران وتركيه امنيت منطقه وموضوع يمن شكل ويژه اي داشت

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه در این دیدار طرفين برآتش بس وتوقف سريع حملات وجنگ،مذاكرات يمني-يمني، وآغاز گفتگوهادركشورثالث بيطرف توافق كردند به سفر اردوغان به تهران اشاره کرده و می نویسد: نقش تعيين كننده ايران درثبات وامنيت منطقه وكاركرد ديپلماتيك ونفوذكشورمان درموضوعات منطقه اي موردتاكيدطرف ترك بود. به نظرمي رسدازاين گفتگوها،همكاري هاي سه جانبه ايراني-تركي-عربي شكل گرفته وتامين كننده منافع مسلمانان منطقه بويژه امنيت وثبات يمن باشد.

رییس جمهوری کشورمان روز سه شنبه در دیدار با رجب طیب اردوغان با تأکید بر اینکه ایجاد ثبات و مقابله با ناامنی در منطقه نیازمند همکاری همه کشورهای منطقه است، گفت: ایران و ترکیه باید تلاش‌های خود را در جهت استقرار صلح و امنیت در منطقه مضاعف کنند.

دکتر حسن روحانی در دومین جلسه شورای راهبردی همکاریهای تهران - آنکارا با اشاره به مذاکرات خود با رجب طیب اردوغان رییس‌ جمهوری ترکیه و اشتراک نظر دو کشور در خصوص بسیاری از مسایل منطقه ای افزود: تهران و آنکارا معتقدند باید جنگ و حملات نظامی در یمن متوقف شود و زمینه برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن فراهم گردد.

رییس جمهوری تصریح کرد:راه‌ حل صلح‌آمیز برای مسأله یمن مذاکره یمنی - یمنی است و باید همه گروه‌های حاضر در این کشور در پای میز مذاکره در کشوری بی‌طرف گردهم آیند تا دولتی فراگیر متشکل از همه احزاب و طوایف ایجاد شود.

در این دیدار رئیس جمهوری ترکیه نیز با اشاره به مسایل منطقه خاورمیانه از جمله یمن اظهار کرد: کشورهای منطقه باید خود مشکلات منطقه را حل کنند.اردوغان همچنین بر آتش بس همزمان برای ارایه کمک به مردم یمن تأکید کرد و خواستار تشکیل اجلاسی با حضور همه یمنی‌ها برای حل معضل این کشور شد تا دولتی ملی و فراگیر تشکیل شود.

4949

کد خبر 407948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =