تسنیم نوشت:

ایران در رده‌بندی جهانی از نظر پس‌اندازهای ملی رتبه ۶ جهان را به خود اختصاص داده و نسبت پس‌اندازهای ملی به تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۴۷.۳ درصد اعلام شده است.

واحد اقتصادی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با بررسی وضعیت پس‌اندازهای ناخالص ملی 179 کشور جهان اعلام کرد ایران در رده‌بندی جهانی از این نظر رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.

رقم پس‌اندازهای ناخالص ملی هر کشور مانده درآمد ناخالص ملی آن کشور پس از تفریق هزینه‌های مصرفی است. پس‌اندازهای شخصی، پس‌انداز شرکت‌ها و پس‌انداز دولتی منهای پس‌اندازهای خارجی در این‌جا مورد محاسبه قرار می‌گیرند.

بر این اساس، رقم پس‌اندازهای ملی ایران در پایان سال 2014 معادل 47.3 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده است. فقط 5 کشور پس‌انداز ملی بیشتری (براساس نسبت تولید ناخالص داخلی) نسبت به ایران داشته‌اند.

برونئی در صدر رتبه‌بندی جهانی از این نظر قرار گرفته است. پس‌اندازهای ملی این کشور معادل 56.1 درصد تولید ناخالص داخلی آن بوده است.

قطر با رقم 56 درصدی و کویت نیز با رقم 54.8 درصدی به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. الجزایر و چین نیز در رتبه‌های چهارم و پنجم و بالاتر از ایران قرار داشته‌اند. میزان پس‌اندازهای ملی چین معادل 49.5 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور محاسبه شده است.

نسبت پس‌اندازهای ملی به تولید ناخالص داخلی برخی کشورهای دیگر عبارت است از: عربستان 45.8 درصد،‌ امارات 33.5 درصد،‌ هند 30.1 درصد،‌ آلمان 23.9 درصد، روسیه 23.2 درصد،‌ ژاپن 23.1 درصد،‌ فرانسه 20.7 درصد،‌ عراق 18 درصد،‌ آمریکا 17.3 درصد،‌ ترکیه 14 درصد،‌ و انگلیس 10.8 درصد.

براساس این گزارش، 6 کشور دارای نسبت منفی پس‌اندازهای ملی به تولید ناخالص داخلی خود هستند. یعنی بیش از درآمد خود خرج کرده و ثروت ملی خود را کاهش داده‌اند. این کشورهای عبارتند از سنت وینسنت، جمهوری آفریقای مرکزی، دومنیک، گینه، کرانه باختری و زیمبابوه.

نسبت پس‌اندازهای ملی به تولید ناخالص داخلی زیمبابوه منفی 14.4 درصد برآورد شده است.

3939

 

 

کد خبر 410725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =