تأثیر میدان‌های مغناطیسی شهری بر مرگ سلول‌های عصبی جنین

پژوهشگران دانشگاه گیلان با قرار دادن موش‌های مادر در معرض میدان مغناطیسی 50 هرتز دریافتند که میدان مغناطیسی بر مرگ سلول‌های عصبی جنین موش‌ها مؤثر است.

ایسنا نوشت:

پژوهشگران دانشگاه گیلان با قرار دادن موش‌های مادر در معرض میدان مغناطیسی 50 هرتز دریافتند که میدان مغناطیسی بر مرگ سلول‌های عصبی جنین موش‌ها مؤثر است.

هلاله شایگان مجری طرح در دانشگاه گیلان با بیان اینکه این تحقیقات با عنوان «اثر مغناطیسی در حد فرکانس شهری بر روی سلول‌های عصبی جنین موش» اجرایی شده است، گفت: برای این منظور موش‌ها به صوت طبیعی بارور شدند و این موش‌ها و جنین آن‌ها از روز 15 تا 17 بارداری هر روز در میدان مغناطیسی قرار دادیم.

وی ادامه داد: جنین این موش‌ها در پایان روز هفدهم، شش ساعت پس از قرار گرفتن در میدان مغناطیسی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

شایگان خاطرنشان کرد: در این مطالعات مغز جنین‌ها خارج شده و عصاره کورتکس مغز با تکنیک‌ها و آنتی‌بادی خاصی مورد آنالیز قرار گرفت.

مجری طرح، با تاکید بر این که در این آنالیز میزان مرگ سلول‌های عصبی مغز جنین موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: در این بررسی‌ها تلاش شد تا اطلاعاتی در خصوص اینکه آیا میدان مغناطیسی در میزان مرگ سلولی مغز جنین مؤثر بوده است یا خیر، کسب کنیم.

وی به بیان نتایج به دست آمده از این مطالعات پرداخت و یادآور شد: آنالیزها و نتایج به دست آمده نشان داد که میدان مغناطیسی بر روی مرگ سلول‌های عصبی مغز جنین موش‌ها اثر داشته است.

این محقق اضافه کرد: نتایج این مطالعات همچنین نشان داد که میزان ژن BAD که یک عامل مؤثر در آپوپتوز (مرگ سلولی برنامه ریزی شده) به شمار می‌رود، در قشر مخ جنین موش افزایش داشته است.

شایگان میزان میدان مغناطیسی اعمال شده را 50 هرتز و یک میلی تسلا ذکر کرد و افزود: نتایج این مطالعات نشان داد که این میزان میدان مغناطیسی بر روی مرگ سلول‌های عصبی جنین موش تأثیر داشته است

5353

کد خبر 421134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  17 0
  باز بگن پارازیت خطرش ثابت نشده ... پارازیتچی داره به ما آسیب میزنه
 • بی نام A1 ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  2 3
  با اینکه من خودم موافق ارسال پارازیت رو ماهواره نیستم ،ولی این آزمابش اثر پارازیتهای ماهواره رو روی بدن را اثبان نمیکنه و نمیشه بهش استناد کرد همونطور که در متن هیچ اسمی از پارازیت برده نشده این آزمابش برای فرکانس 50 هرتز انجام شده و فرکانسهای امواج پارازیت نزدیک 10 گیگا هرتز هستند و رفتاری کاملا متمایز دارند
 • بی نام GB ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
  1 0
  امواج ماهواره و مایکرویو امواج با فرکانس بسیار بالا هستند نه 50 هرتز که فرکانس برق شهری میباشد. من تعجب میکنم که چرا امواج الکترومغناطیسی با فرکانس 50 هرتز آزمایش شدند و مثلا نیومدند امواج مثلا 2.4 و 5 گیگا که در محیط خانه و مثلا موردم های وای فای میباشند مورد آزمایش قرار بگیرند این جدا از امواج ماهواره خانگی که بالای 10 گیگا میباشد شاید هم در گزارش اشتباه شده باشد