اقتصادنیوز نوشت:

طبق اعلام معاون نظارتی بانک مرکزی، در روزهای آتی 100 میلیارد تومان سپرده قانونی موسسه میزان در اختیار بانک صارات قرار می گیرد تا به سپرده گذاران داده شود.
حمید تهرانفر اظهار کرد: موسسه میزان مبلغی حدود 100 میلیارد تومان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی دارد. این مبلغ «امروزفردا» به حسابی تحت نظر بازپرس پرونده موسسه میزان و قوه قضائیه واریز خواهد شد تا از طریق بانک صادرات به سپرده‌گذاران از ریز، پرداخت خواهد شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: مابقی پول سپرده گذاران موسسه میزان نیز از طریق فروش اموال این موسسه تا جایی که امکان دارد پرداخت خواهد شد.

او افزود: در این راستا هیات تسویه توسط مدیران میزان انتخاب شده‌اند و اموال این موسسه را به فروش می‌رساند. منابع حاصل از فروش این اموال به حساب بانکی تحت نظر بازپرس پرونده موسسه میزان و قوه قضائیه واریز خواهد شد. از آن محل نیز بانک صادرات بر اساس یک برنامه زمانی منظم، وجوه سپرده‌گذاران را از ریز، پرداخت خواهد کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی درباره حجم سپرده های موسسه میزان در پاسخ به اقتصادنیوز، گفت: کل سپرده‌های میزان حدود 2 هزار و 800 میلیارد تومان است. در مقیاس‌هایی که ما برای موسسات مالی داریم، میزان موسسه بسیار کوچکی محسوب می‌شود.

تهرانفر درباره اینکه برخی از نمایندگان و مسوولان استان خراسان رضوی گفته‌اند که بانک صادرات باید وجوه تمام سپرده گذاران موسسه میزان را پرداخت کند، تصریح کرد: بانک صادرات قرار نیست از منابع خودش پول سپرده‌گذاران موسسه میزان را بدهد. این بانک تنها وکیل دارایی‌ها و امین موسسه میزان است و تا جایی که این موسسه نقدینگی داشته باشد پول سپرده‌گذارانش را پرداخت خواهد کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی تاکید کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند نه به بانک صادرات و نه هیچ بانک دیگری فشار بیاورد که اشکالاتی را که در بانک یا موسسه سپرده‌پذیر دیگری به وجود آمده بپذیرید و از منابع خود پول سپرده‌گذاران آن موسسه یا بانک را بدهد. این مساله حتی از نظر شرعی و حاکمیتی اشکال دارد.

او افزود: بانک صادرات با این رویکرد که در حال حاضر نظام بانکی نیاز به کمک دارد، پذیرفت که وکیل دارایی‌های موسسه میزان شود و این بحران مالی را مدیریت کند. اگر بانک صادرات وکالت موسسه میزان را قبول نمی‌کرد ممکن بود مشکلات بیشتری به وجود آید.

تهرانفر تصریح کرد: حداقل سپرده‌گذاران از این جهت خیال‌شان راحت است که از طریق این بانک به عنوان موسسه امین می‌توانند به‌تدریج با فروش دارایی‌های میزان به پول‌شان برسند. حتی بانک صادرات در قبال این مساله کارکرد یا حق‌الزحمه‌ای را دریافت نمی‌کند و تنها زحمتی است که بر دوش این بانک قرار داده شده است.
3939

کد خبر 424625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضـــا IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
  7 1
  سلام به خدا خسته شدیم ، چرا انقدر قضیه رو کش میدید حداقل بانک صادرات هم سریعتر واسه همه نوبت تعیین کنه که همه تکلیفشون رو بدونن و بدونن که مثلا فلان ماه نوبتشونه واسه دریافت پولشون یا بانک صادرات بیاد برای هر سپرده گذار یک حساب در بانک صادرات باز کنه و سر نوبت پول رو واریز کنه به این حساب و حتی میتونه بابت این کار توافق بشه سپرده گذاران چند ماه پولشون در صادرات بمونه تا هم خیال سپرده گذاران راحت بشه هم بانک صادرات بی نصیب نمونه فقط تو رو خدا سریعتر تکلیف این مردم بیچاره رو روشن کنید بدونیم کی نوبتمون میشه
 • بی نام IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
  12 2
  . حتی بانک صادرات در قبال این مساله کارکرد یا حق‌الزحمه‌ای را دریافت نمی‌کند و تنها زحمتی است که بر دوش این بانک قرار داده شده است.الهی بمیرم
 • علی IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
  32 0
  اگر موسسه میزان 100میلیارد در بانک مرکزی داره .چرا موقعی که به مشکل خورده بود 100میلیاردو تزریق نکردند.واگه موسسه میزان غیر مجازه پس این پول نزد بانک مرکزی چکار میکرده
  • بی نام A1 ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
   5 0
   دمت گرم راست می گی
 • رضا A1 ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
  9 0
  اگر این موسسه غیر مجاز بوده چرا 100میلیارد تومان نزد بانک مرکزی نگه داشته شده؟ معلومه خود بانک مرکزی با این موسسات دست به یکی هستند.
 • اسی A1 ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۱
  2 8
  هي گفتن پول تون رو ندارید این موسسات ولی کور گوش. شنوا برای چند درصد سود بیشتر کل پولتون رفت هوا حالا. کی به پول تون برسید خدا می داند خود کرده را تدبیر نیست