بخشدار خاروان: نیتراتِ آبِ جنوب تهران بسیار بالاتر از حد استاندارد است

ایلنا نوشت:

بخشدار خاروان میزان نیترات آب در مناطق جنوبی تهران را بسیار بالاتر از حد استاندارد عنوان کرد. سید اصغر تقوی درباره مشکل آب شرب قیامدشت گفت: ما به دنبال تخصیص سهمیه آب از سد ماملو هستیم و فرماندار خاوران به شدت پیگیر این موضوع است و جلسات متعددی در این باره انجام شده و زیرساخت‌های لازم برای این موضوع در حال تامین است.

وی افزود: باتوجه به این موضوع و اختلاط آب سد ماملو با آب شرب منطقه لازم است، مخزن 10هزار متر مکعبی آب به بهره برداری برسد تا بتوانیم با استفاده از آن کیفیت آب را ارتقا دهیم.

بخشدار خاوران درباره میزان پیشرفت احداث مخزن آب برای قیامدشت گفت: قرار بود تا خرداد امسال این مخزن تکمیل شود، اما به دلیل عدم تامین اعتبار، کار با کندی پیش رفت و تاکنون مخزن بیش از 60 درصد پیشرفت کاری داشته و امیدواریم تا آخر تابستان تکمیل شود.

وی گفت: پیش از این مخزنی که برای قیامدشت استفاده می‌شد با مشکلاتی مواجه بود و به محض قطع برق آب منطقه نیز قطع می‌شد، اما با احداث مخزن جدید هم این مشکل مرتفع شده است و هم تامین آب برای منطقه با مشکلات کمتری مواجه خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: بعد از احداث مخزن آب سد ماملو با آب شرب منطقه مخلوط می‌شود تا مشکلات ذائقه‌ای آب رفع و مشکل آب منطقه برطرف شود.

تقوی درباره احتمال بروز بیماری و کاهش سطح بهداشت منطقه به دلیل مشکل آب نیز گفت: از نظر بهداشتی منطقه هیچ مشکلی ندارد و حتی آب تصفیه شده قیامدشت از آب تهران هم سالم تر است، چرا که نیترات زیر 50 میلی گرم در لیتر دارد.

وی با اشاره به اینکه ایراد آب منطقه این است که قابل شرب و از نظر ذائقه‌ای مورد پسند مردم نیست، افزود: آب تهران و به خصوص مناطق جنوبی تهران نیترات بالاتر از حد استاندارد دارند، اما در این منطقه نیترات به صورت طبیعی زیر 50 درصد است و همواره گندزدایی و کلرزنی می‌شود. هر روز نیز شبکه بهداشت از آب نمونه‌برداری می‌‌کند که به محض اینکه کلر کم یا صفر باشد، سریعا اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

بخشدار خاوران همچنین گفت: روز گذشته جلسه‌ای با آقای ترکی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران درباره بحث اعتبارات برگزار شد و در این جلسه بحث اختصاص آب سد ماملو به قیامدشت مطرح شد.البته هنوز این موضوع قطعی نشده است.

وی گفت: این موضوع چند سال است که مطرح و پیگیری شده است، اما بر سر میزان تخصیص آب به توافق نرسیده‌ایم. میزان آبی که می‌خواهند به قیامدشت اختصاص بدهند پاسخ‌گوی مشکل این بخش نیست و ما در تلاش هستیم که این میزان را افزایش دهیم.

تقوی تاکید کرد: در حال پیگیری هستیم و امیدواریم بتوانیم تا 6 ماه آینده آب سد ماملو را به قیامدشت برسانیم.

23۲۳۷

کد خبر 430297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =