برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد مقدس، نیازمند تصمیم مقامات عالی است.

مدتی نسبتا طولانی است که شهر مقدس مشهد از میزبانی کنسرت موسیقی محروم و هرازگاهی این شهرهای اطراف مشهد است که میزبانی چنین مراسمی را بر عهده می‌گیرد و طبعا جمع کثیری از مردم مشهد برای بهره‌گیری از آن، با صرف وقت و هزینه‌های بسیار و تحمل خطرات، به آن سوی هجوم می‌برند و چه بسا باز به دلایل نامعلومی از بهره‌مندی آن محروم گردند. به راستی چرا چنین پیش آمده است؟

داستان ممانعت از برگزاری کنسرت، به اصرار و دستور امام جمعه محترم مشهد جناب آیت‌الله علم‌الهدی بر می‌گردد. ایشان در یکی از خطبه‌های خویش، با ذکر روایتی از پیامبر(ص) مبنی بر این که «بین دو کوه، حرم امام رضا (ع) است» و طبعا در حرم آن حضرت برگزاری مراسم طرب جایز نیست، جلوی برگزاری کنسرت را با پشتوانه‌های در اختیار گرفتند و اقدام خویش را نه امری دستوری، بلکه رویکردی طلبگی خواندند. اما چند ملاحظه اساسی در این خصوص قابل ارائه است:

اول آن که ائمه محترم جمعه، هم چون امام‌های جماعت مساجد، عهده‌دار برگزاری نماز به عنوان فریضه‌ای الهی و نیز پاسخ‌گویی به مسائل دینی مردم اند و البته به حکم جایگاه اجتماعی و دینی، و تابع آیین‌نامه‌های تعریف شده، در تصمیمات مهم شهری، هم چون یکی از دیگر اعضای شوراها حضور و نقش دارند و بیش از این به نوع تکلیفی که از ناحیه مقام بالادستی صادر می‌شود، بستگی دارد. البته در مراکز استان‌ها، امام جمعه‌ها علاوه بر تصدی امامت جمعه، از نمایندگی ولی فقیه نیز برخوردارند که علی القاعده مأموریت بیشتری را بر دوش می‌کشند، جز در خراسان بزرگ، که ائمه جمعه مراکز استان، از جمله مشهد مقدس صرفا امامت جمعه را بر دوش دارند و کارهای بزرگ سیاسی یا سیاست‌گذاری‌های کلان با حضور جناب ایشان نیست و حوزه مداخله و اظهار نظرشان اندکی محدودتر است و به بیان دیگر تصمیم‌های مربوط به سطح کلان، با نظر نماینده محترم ولی فقیه که متخذ از حکم ولایی است اتخاذ می‌گردد.

دوم آن که امام جمعه یا نماینده محترم ولی فقیه آن چه بیان می‌دارند یا تابع تصمیمات شوراهای مربوطه و تعریف شده است، یا به حکم حکومتی، یا به فتوای شرعی- در صورتی که فرد از صلاحیت افتا برخوردار باشد- و یا به نظر شخصی. در موارد اول و دوم روشن است که به استناد مصوبه یا دستور قانونی باید عمل گردد. در صورت سوم نیز بدیهی است که فتوای مجتهد تنها برای مقلدانش نافذ است و هرگز فقیهی نمی‌تواند و نباید نظر خود را به شأن قانونی و برای اتباع همگان عرضه نماید، چنان که هیچ مرجعی تاکنون چنین نکرده است. بر این اساس، امام جمعه‌ای حق اظهار فتوای خود برای تنظیم امور شهری ندارد و الا مشکلات عدیده‌ای بروز می‌کند که با نظام مبتنی بر ولایت فقیه هم‌سویی نمی‌یابد. اما در صورت چهارم که نظر شخصی یا طلبگی امام جمعه محترمی بر امری تعلق گیرد، هرگز نمی‌تواند به عنوان دستورالعمل قانونی قلمداد شود چون نظر طلبگی دیگران آن را نقض می‌کند. پس جدای از حب و بغض‌ها و قبض و بسط‌های نفوذ اجتماعی، باید تابع نظر مراکز رسمی و قانون‌گذار عمل کرد و الا سنگی بر سنگ بند نخواهد شد.

سوم آن که شهر مشهد همانند دیگر شهرهای ایران باید از قانون سیاسی و اجتماعی حاکم کشوری پیروی کند و هر چه برای دیگر جاها مجاز است در این جا نیز مجاز بوده و هر چه در دیگر شهرها ممنوع است در این شهر نیز ناروا باشد. هیچ شهری نمی‌تواند از این قاعده استثنا شود، جز آن که از مجاری قانونی، جایی به صورت موقت از محدودیت‌ها یا گشایش‌هایی برخورار شود، مثل مناطق مرزی یا مناطق آزاد. شهروندان مشهدی همچون دیگر مردم دارای حقوقی سیاسی و اجتماعی اند و محروم‌سازی هر انسانی از حقوق مسلم، نیازمند ارائه قانون است و با رویکردهای سلیقه‌ای، ذوقی و فردی نمی‌توان انسان یا جامعه‌ای را از آن محروم ساخت.

چهارم آن که مطرب‌خوانی کنسرت، خود اول کلام است. در طول تاریخ میان فقها این بحث وجود داشته که اساسا مسأله غنا چیست و در چه زمانی مشمول حکم حرام می‌گردد! اقوال مختلف و همراه با تأنی فقیهان، از جمله مقام مظم رهبری به این مقوله، حاکی از پیچیدگی موضوع و احتیاط در بیان حکم است. چگونه می‌توان به آسانی حکمی مبنی بر مطربی کنسرت‌ها صادر کرد در حالی که در همه شهرهای اسلامی اجرا می‌شود؟ آیا این سخن، زیر سوال بردن علنی و صریح فعالیت‌های مجاز و رسمی بخش اعظمی از مردم جامعه نیست؟ چگونه علمای بزرگوار در مقابل چنین گناه عظیمی سکوت کرده و به مبارزه و مقابله با آن بر نمی‌خیزند؟

اما پنجمین نکته که به شدت آزارنده است، روایت استنادی است که بر اساس آن چنین دستوری صادر شده است. حضرت آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه خویش به سخنی از رسول خدا (ص) استناد کردند که فرمود: بین الجبلین روضة من ریاض الجنه! با جستجو در منابع روایی و کتاب‌های حدیثی، به خوبی اثبات می‌شود که چنین سخنی از زبان رسول خدا (ص) صادر نشده و حتما سهو لسانی حضرت آیت‌الله موجب ابراز آن گردیده است و الا بهتانی بزرگ و مایه سقط عدالت است که با امامت جمعه در تعارض می‌افتد و صاحب این قلم اطمینان دارد که جناب آیت‌الله هرگز در مقام جعل حدیث یا نسبت ناروا به پیامبر اعظم نبوده‌اند و شایسته است که در صدد اصلاح سخن بکوشند.

در پایان از دست‌اندرکاران مسئول، به ویژه نماینده محترم ولی فقیه استان انتظار می‌رود برای جلوگیری از تصمیمات فردی که قطعا در دراز مدت آثار جبران‌ناپذیری بر جای خواهد گذاشت، اندیشه‌ای فرمایند و لااقل بر دستور داده شده صحه بگذارند تا شکل قانونی به خود بگیرد و چهره اسلام و جایگاه نماز جمعه مخدوش نگردد. این معضل جز از طریق مقام‌های بالادستی حل شدنی نیست.

کد خبر 438051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 38
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام AU ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  106 8
  همش به خاطره یه نفر
  • احمد IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
   4 4
   خود این آقا چه کاره است از وزارت ارشاد است یا از دفتر تبلیغات اسلامی؟
 • بی نام IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  123 5
  اولا که میدونم منتشر نمی کنی خبر آنلاین مثل تمام نظرات دیگم ظاهرا آی پی منو بلاک کردی دوم اینکه «...» سوم اینکه از این دست روایات معجول و ساختگی کم نیستند که بر اساس همین روایات حکم صادر میکنند چهارم اینکه علیرغم ادبیات خاص امام جمعه مشهد که باید نماد ادب باشد متاسفانه هیچ گونه برخوردی با ادبیات ایشان نمی شود و همچنان به بکار بردن جملات خاص ادامه میدهند
 • بی نام IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  114 7
  سالهاست كه مردم مشهد درگير افراط هاي بي منطق ایشان هستند. عدم برگزاري كنسرت يكي از مشكلاتي است كه شما به خوبي بيان كرديد. متأسفانه ايشان با داشتن پشتوانه اندك مردمي و داشتن بلندگوهاي حكومتي نفس مردم مشهد را تنگ كرده به گونه اي كه از دادن دشنام و تهمت هم ابايي ندارد كه به هيچ وجه زيبنده يك روحاني نيست. مردم تهران از آلودگي هوا اونهم در برخي از روزهاي سال رنج مي برن ما از آلودگي فكري اونهم در كل سال
 • بی نام US ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  90 4
  گویا مملکت ملوک الطوایفی است هر حاکمی برای خودش حوزه اختیار دارد و هر جور خودش صلاح میداند برای مردم تصمیم میگیرد. قانون و خواست مردم هم که کشک است
 • بی نام A1 ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  46 5
  سکوت و دیگر هیچ....
 • رضا IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  آقا مگه میشه کسی زیر پتو خودشو باد بزنه ؟ فضای حاکم بر جامعه ، فضای شدیدا مذهبی و با اجرای موسیقی و کنسرت منافات دارد . پس در همچین جایی انتظار برگذاری اینگونه برنامه ها آب در هاون کوبیدن است .
  • سوسن A1 ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
   69 2
   دوست عزیز اظهار نظر عجیب شما و بی نام 13:14:01 بسیار دور از واقعیت است. اینطور که شما می فرمایید من و تمام همفکرانم در شهر مشهد باید از حقوق خود به دلیل خواسته قشری متفاوت و البته قدرتمند محروم شویم. نکته دوم: من هم این سخنرانی و این حدیث را مستقیما از تلویزیون و از زبان امام جمعه مشهد شنیدم و تعجب کردم که در محضر خدا می توان کنسرت اجرا نمود ولی در حریم بارگاه امام رضا نه. قضاوت با شما
  • بی نام IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
   31 2
   آقای محترم شما بر مبنای چه آمار و ارقامی اظهار نظر میکنید ؟آیا از کل مردم مشهد نظر سنجی کردید ؟؟به نظر من باید در مورد مسائلی که حکم و حد شرعی مشخصی نداشته و فی الواقع بر اساس سلیقه برخی گروه ها و اشخاص در کشور برای انها خطوط قرمز رسم شده باید نظر سنجی و رفراندوم سراسری برگزار شود.مسائلی مثل موسیقی ، پوشش ، اجبار در تک جنسیتی بودن مراکز آموزشی و ادارات و ... .چرا که این اعمال نظرات شخصی بر این مسائل روز به روز وجه جمهوریت کشور را زیر سوال برده و نظر مردم رو تبدیل به نظرات تشریفاتی میکند . چرا که اکثر این مسائل حکم و حد شرعی نداشته و در اسلام به آنها معمولا توصیه شده ولی برخی انها را رسمی و غیر رسمی تبدیل به خطوط قرمز کرده و با افراطی گری پیرامون این مسائل از آب گل آلود ماهی میگیرند.
 • بی نام A1 ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  چون مشهدی جماعت ظرفیت نداره
 • سید احمد A1 ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  9 159
  من خودم مشهدی هستم و مردم مشهد اکثریت مخالف برگزاری کنسرت هستند چون پیروی نماینده ی ولی شان هستند حالا شما نمیخواهد کاسه ی داغتر از آش بشوید
  • آریا A1 ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
   76 2
   اولا نماینده ولی فقیه در مشهد همانطور که در متن اشاره شده آقای علم‌الهدی نیستند، کما اینکه در پاراگراف پایانی هم اشاره شده که لااقل نماینده ولی فقیه استان بر این موضوع صحه بگذارند تا موضوع جلوه قانونی بگیرد. ثانیا بر فرض محال که اکثریت مردم مشهد مخالف برگزاری کنسرت باشند، اصلا نه، همه مردم مشهد! حالا شما بفرمایید آیا خواست همه تا زمانی که قانون نشده، موجه است؟ لطفا شما که زبان ناطق مشهدی‌ها هستید، پیگیری کنید تا قانونی استثنائا برای ساکنین مظلوم مشهد وضع شود، نه اینکه در مقابل نوشته منطقی یک تحلیل‌گر، با ادبیات کاسه داغ‌تر از آش شخصیت و ادب خود را نشان دهید. البته انتظاری هم نیست؛ از کوزه همان برون ...
  • علی IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
   62 6
   معذرت می خوام، ولی شما بیخود کردی که تمام مردم ... تفکرات خودتون رو به همه مردم مشهد نسبت ندین ... خبر آنلاین جان، جان خودت پخشش کن، توهین هم نکردم ...
  • بی نام A1 ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
   35 3
   چرا فکر میکنی تو اکثریتی
  • بی نام IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
   54 4
   مشهد کوچه و خیابان و فامیل های شما نیست . این حرف خنده داره که اکثر مشهدی ها رو بگین اینطور فکر میکنند. اینکه من میبینیم اکثرا مخالف این ممنوعیت های غیر قانونی هستند. باید مثله سایر نقاط ایران در مشهد هم قوانین رعایت بشه
  • بی نام A1 ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
   32 1
   داداش میدونی مشهد کجاست؟؟؟؟؟فقط یه کنسرت برگزار بشه تا همه ببینن مشهدیا نظرشون چیه
 • بی نام A1 ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  9 55
  مرد حسابی وقتی فقها سکوت کرده اند یعنی موید عمل ایشان هستن
 • سید علی IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  32 5
  خیلی تحلیل خوب و جامعی بود. احسنت
 • آیدا A1 ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  64 4
  جناب سید احمد خان منم مشهدی هستم لطفا خودتو اکثریت ندون
 • فريده IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  47 3
  جناب احمد از مشهد بنده هم مشهدي هستم ،، چرا عادت داريد از طرف همه حرف بزنيد ، و چرا فكر ميكنيد شما اكثريت هستيد؟ و چرا هميشه در توهم بسر ميبريد؟ ، البته خوب بديهي است كه شما هم پيروان همان ...... هستيد .
 • سارا A1 ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  37 3
  ما مجبوريم واسه ي كنسرت أين همه راه بريم.ولي ميريم
 • محمد IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  2 25
  به نام خدا با سلام و احترام دوست عزیز بهتر است از بیان مطلبی که اطلاع ندارید پرهیز فرمایید. در کتاب البراهین القاطعه استرآبادی روایتی که فرمودید وجود ندارد بین دو کوه باغی از باغهای بهشت است ... درباره طوس ذکر شده است و در آنجا منبع مدینة المعاجز ذکر گردیده است. برای اطلاع بیشتر به نشانی زیر مراجعه فرمایید : کتابخانه مدرسه فقاهت / کتاب البراهین القاطعه / جلد 2 / صفحه 536 موفق باشید
 • محمد IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  3 23
  آيت ا… علم الهدي درباره اظهارات و مطالبي که طي سال هاي اخير درباره برگزاري کنسرت هاي موسيقي در مشهد مطرح بوده است، گفت: بر اساس روايت پيامبرص که حرم امام رضاع را بين الجبلين بين دو کوه معرفي کرده است معتقدم نبايد در اين محدوده کنسرتي که در شان حرم مطهر امام رضاع نباشد برگزار شود، ترديدي وجود ندارد که بهترين موسيقي دانان و علاقه مندترين افراد به موسيقي هم حاضر نيستند در حرم امام رضاع موسيقي بنوازند يا به آن گوش کنند و نظر من هم بر همين اساس است. اما اين حرف را من نگفته ام که در مشهد کنسرت موسيقي برگزار نشود. منبع : روزنامه خراسان
 • بی نام IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  1 23
  عده اي عليه من جوي را درست کرده اند که به نظر برسد من ضد جوانان، ضد موسيقي و ضد شادي و نشاط هستم. اين تلاش ها فقط گرد و غبار در فضاي اجتماعي به پا مي کند اما بدون شک واقعيت روشن مي شود. منبع : روزنامه خراسان / اسفند 92 اظهارات آقای اعلم الهدی درباره کنسرت موسیقی
 • بی نام IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  11 0
  کو گوش شنوا؟ من از آن روزی می ترسم که خدا از مردمی که دنبال ایشان راه افتاده اند بپرسد و ایشان از بن این مردم را تکذیب کنند. در قرآن نسبت به این مسئله بارها هشدار داده شده. جالب اینجاست که هم مرید و هم مراد هر دو را خدا به جهنم می فرستد. مرجع کسی است که انسان را به سمت خداپرستی سوق دهد و نه خودپرستی. حالا فکر کن امثال علم الهدی کجای داستان قرار خواهند گرفت.
 • علم الهدا A1 ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  13 0
  در جامعه ای زندگی می کنیم که متاسفانه از ارزش های اسلامی فاصله گرفتیم و بر خلاف اهداف شهدا که اجرای عدالت و گسترش ادب و حرمت انسانی بود داریم حرکت می کنیم. یک نفر که باید اسوه اخلاق باشد مردم را هوس ران می خواند ولی هیچ کس اعلام جرم نمی کند. یکی از ناشایست های زمانه، شادی کنان شبهای شادی را اصحاب معاویه می داند، کسی علیه او بر نمی خیزد از این مردم چه انتظاریه. آقا امام علی (ع) می فرمایند: همه مردم یا برادر دینی تو اند یا شبیه تو در آفرینش، پس حرمت نگهدارید. لغو کنسرت مشهد هم بدون هیچ مجوز قانونی و شرعی ممنوع است و این از ضعف مدیران استانی است، همین.
 • بی نام IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  19 0
  متن عالی ... باید همینطور ادامه داد تا جلوی افراطی ها را گرفت... خدا به همراهتان....یکی از آقای علم الهدی بپرسد که قلمرو اظهار نظر ایشان فقط مربوط به کنسرت و دوچرخه سواری بانوان محدود میشود یا در مورد اختلاس ها و پدیده ها و مسکن مهر امام رضا و بالا بودن امار اعتیاد و فحشا و فساد و ... هم نظردارند یا نه؟ در حالی که مسئولیت پاسخگویی به خیلی از این موارد مربوط به ایشان هم میشود...
 • مسعود IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  3 65
  زنده باد حاج آقا علم الهدی خطیب توانمند استان قدس رضوی . خیلی کار خوبی کرده بساط گناه را برچیده است. شما فقط بلدین جلوی دین ایستادگی کنید. خبرآنلاین مدتی است خط و مش اولیه اش تغییر کرده و ضد دین شده این را از خبرها و مقالات میشود فهمید
 • عطا IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  3 54
  در جامعه اینقدر مشکل داریم که کنسرت اجرا شدن و نشدن فرقی نمیکند باید به فکر گاهش اختلاف طبقاتی افتاد
 • mohammad IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  1 41
  مشهد حرمت دارد اقا امام رضا ع در این شهر است واقعا متاسفم برای شما...
 • احمد IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  8 44
  ما به هیج وجه مخالف برگذاری کنسرت نیستیم ولی باید مقتضیات یک شهر مذهبی و شان و منزلت آن هم در نظر گرفت. به طور مثال حرمت شهر مکه را در نظر بگیرید و ببینید چه باید و نبایدهایی دارد و چه فوانینی باید در این شهر رعایت شود و بلطبع شهر مشهد هم که پرچم دار و طلایه دار تشیع و افتخار ایران هست با یک سری محدودیت هایی روبروست که البته کاملا عقلانی است و بی انصافی است که انگشت اتهام را به سوی کسی نشانه بگیریم و دیگران را بدنام کنیم. اشایسته است خبرآنلاین در انتخاب خبرها مدقه ی لازم را مبذول بدارد که حداقل ارزش های دینی بی ارزش تلقی نشود
 • طاهره A1 ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  20 1
  در جامعه ای که به بهانه برگزاری مولودی برای میلاد امامانشان توهین آمیزترین اشعار را با محرک ترین صداها و با زشت ترین حرکات، برخی مداحان بزرگوار اجرا می کنند و کسی هم مخالفت علنی نمی کند و تا جایی میدان تکتازی این بزرگواران گسترده شده که به بهانه اکران فیلمی که هیچ منع شرعی و قانونی برای آن وجود ندارد زشت ترین تهدیدات را از زبانشان می شنویم چه جایی برای برگزاری کنسرت هایی که شاید طرب آن کمتر از این مجالس باشد وجود دارد؟
 • بی نام IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  17 0
  تاسف برای مشهد مقدس
 • ظ A1 ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  20 0
  یعنی تنها کاری که برای حرمت امام رضا قايل شدیم باید برگزار نکردن کنسرت باشه؟ این حرف اصلا در شأن امام معصوم است؟ ضمنا پس صدای موسیقی در رادیو تلویزیون خودرو اتوبوس منازل ، بلندگوی پارکها معابر نمایشگاه و... نباید باشه اتفاقاتی توی مشهد میفته که کنسرت پیشش عبادته
 • علی احمدی A1 ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  1 23
  فقط ی جواب به سوسن خانم بگویم که خدا در کجا گذاشتن کنسرت موسیقی را جایز دانسته و اعلام کرده می توانید کنسرت موسیقی برگزار کنید . ثانیا برگزاری کنسرت موسیقی اگر فی نفسه مشکل نداشته باشد مفسده هایی که حواشی آن بوجود می آید اشکال دارد که این مفسده ها در شهر امام رضا دور از شان است
 • طاهره A1 ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  8 0
  جناب کیارش میدونید که بحث از 4 تا مداح گذشته در ضمن منع قانونی و شرعی فیلم مذکور کجاست؟
  • بی نام A1 ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
   6 0
   کیارش تازگی ها فتوا می ده. خودت رو ناراحت نکن. تو این مملکت تا دلت بخواد صادر کننده فتوا داریم.
 • سروش A1 ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  2 0
  معلوم خب . منم 60 سالم باشه همه لذتاي دنیا رو بردم و بعدش همه چیرو حروم اعلام میکنم