ایسنا نوشت:

عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی هشدار داد.

دکتر داوود یادگاری با اشاره به اینکه در تحقیقات انجام شده به دنبال نوع شیوع میکروب‌ها و مقدار مقاومت آن‌ها به آنتی بیوتیک‌ها هستیم، گفت: تحقیقات در زمینه مقدار و نوع مقاومت آنتی بیوتیکی باعث می‌شود که از مصرف زیاد و بیهوده آنتی بیوتیک در کشور جلوگیری شود؛ چرا که مقاومت آنتی بیوتیک زنگ خطری است که باید نسبت به آن اقداماتی را در پیش گرفت.

وی افزود: عدم آشنایی با نوع آنتی بیوتیک باعث می‌شود که انتخاب درمان، مناسب بیماری نباشد و از نظر اقتصادی برای بیمار و جامعه بار مالی سنگین را به همراه دارد که پیشگیری از این مشکلات به کاهش طول درمان کمک می‌کند.

این عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: باید در مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک در کشور انقلابی عظیم صورت گیرد. تحقیقات تا حدودی کمک کننده است اما حل کننده مشکل نیست و باید تصمیم گیری کلی صورت گیرد.

یادگاری با بیان اینکه 80 درصد مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک در کشور در دام‌ها صورت می‌گیرد، تصریح کرد: اولین قدم برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک باید در دام پزشکی اقدام شود. همچنین باید توجه داشت که قرار ندادن آنتی بیوتیک بدون نسخه در اختیار افراد جامعه باعث پیشگیری از مرگ تدریجی آن‌ها می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: نظارت بر مقاومت دارویی کشور باید در سطح کلان و نظام‌مند انجام شود؛ چرا که در حال حاضر اطلاعات در دسترس از این موضوع اندک و در سطح کشور جا افتاده نیست.

۴۷۴۷

کد خبر 439716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =