معاون اول رئیس جمهوری، در مورد پیگیری پرونده مسئولان رسمی دولت گذشته گفت: ما به دستگاه قضا اعتقاد و اعتماد داریم و معتقدیم که این دستگاه باید رأی پایانی را صادر کند.

به گزارش ایسنا و ایرنا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در حاشیه بازدید از ایسنا به مناسبت روز خبرنگار، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا دولت برای پول‌های بلوکه شده برنامه‌ای دارد با تأکید بر این‌که دولت برای دوران پساتحریم برنامه‌ دارد، اظهار کرد: در دولت یازدهم مکلف به این هستیم که به پیشرفت و اشتغال در کشور بیندیشیم. در همین راستا امیدواریم که بتوانیم سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در کشور ایجاد کنیم که منجر به ایجاد شغل برای جوانان و توسعه و پیشرفت کشور شود.

وی با تأکید بر این‌که یکی از منابع مورد استفاده برای در توسعه کشور منابع آزاد شده در جریان توافق اخیر است، گفت: همان‌طور که بارها مطرح شده منابع آزاد شده عموماً منابع متعلق به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی هستند و در میان آنها منابعی به عنوان منابع دولتی وجود ندارد.

جهانگیری با تأکید بر این‌که دولت یازدهم هیچ‌گاه به منابع بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی چشم ندارد، خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی منابع خود را در ارائه تسهیلات به بخش خصوصی و غیردولتی تخصیص می‌دهد. بانک مرکزی نیز مسئول ارزش پول ملی، کنترل تورم و تأمین منابع برای تجارت خارجی کشور است. در همین راستا نیز منابع خارجی آزاد شده متعلق به این دو نهاد است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که دولت حتماً برای منابع آزادشده برنامه‌هایی دارد و مردم در این زمینه نگران نباشند، گفت: موضوعی که بیش از آزاد شدن منابع برای کشور اهمیت دارد این است که در شرایط ایجاد شده باید ده‌ها برابر منابع آزاد شده منابع خارجی به سمت اقتصاد کشور سوق داده شود. در همین راستا هنر دولت بر این است که با استفاده از منابع آزاد شده و نیز منابع خارجی که می‌تواند به سمت اقتصاد کشور جذب کند، ‌آسیب‌ها و کندی‌های گذشته را جبران کرده و به روند توسعه و پیشرفت کشور سرعت بخشد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین در مورد اقدامات ستاد مبارزه با فساد، گفت: در این ستاد به مواردی که زمینه‌های فساد وجود داشته است به ویژه در مورد سیستم بانکی و سازمان‌هایی که گلوگاه‌های زیادی بودند مانند گمرکات توجه و تمرکز شده است. میان قوای سه‌گانه به ویژه قوه قضائیه و مجریه نیز که مسئولیت اصلی این کار را برعهده دارد ایجاد شده است.

جهانگیری همچنین با تأکید بر لزوم اجرایی شدن دولت الکترونیک در کشور، اظهار کرد: سامانه‌های الکترونیکی می‌توانند به عنوان مراکزی که شفاف‌سازی را انجام می‌دهند در موارد مختلف از جمله نظام بانکی و گمرکات مورد استفاده قرار بگیرند تا با استفاده از این سامانه‌ها روند اختصاص ارزی که برای واردات کالایی اختصاص داده می‌شود از ابتدا تا لحظه ورود کالا به کشور به صورت شفاف در دسترس باشد.

وی همچنین به پرونده بابک زنجانی اشاره و با تأکید بر این‌که پرونده وی یکی از بزرگترین و تلخ‌ترین اتفاقات دوران جمهوری اسلامی و حتی قبل‌تر از آن است، اظهار کرد: بالغ بر 2 میلیارد و 700 میلیون دلار پول مردم به مدت زیادی در اختیار این فرد قرار گرفته است. با این حال اکنون که وی در زندان حضور دارد تاکنون هیچ سرنخی برای دسترسی به این حجم از پول پیدا نشده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: امیدواریم با اقدامات قوه قضائیه و کمک دولت بتوانیم همه حقوق بیت‌المال را بازگردانیم.

جهانگیری با تأکید بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق در مورد اتفاقات مهم کشور، خاطرنشان کرد: نباید هیچ گاه افکار عمومی را در رابطه با برخی موضوعات در معرض عدم اطلاع رسانی و آگاهی قرار داد. چرا که افکار عمومی یکی از مواردی است که زمانی که در جریان موضوعی قرار بگیرد تصمیمات لازم را به موقع اتخاذ می‌کند و مانع از رخ دادن اتفاقی نظیر بابک زنجانی در تاریخ کشور می‌شود.

اختلاف بین آمریکا و رژیم صهیونیستی قابل تصور نبود

جهانگیری در ادامه سخنان خود افزود : توافق هسته ای کار بزرگی بود که ایران در برابر 6 قدرت جهانی از پای میز مذاکره سربلند و پیروز بیرون آمد. 

وی اظهار داشت: چه کسی تصور می کرد چنین شرایطی در درون احزاب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا ایجاد شود.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به این که کسانی که در دنیا ایران هراسی به راه انداخته بودند، امروز شاهد شکل گیری ایران دوستی هستند، گفت: هرچه این دستاوردهای بزرگ را تبیین کنیم، به افتخارات ملت افزوده خواهد شد و غرور و عزت یک ملت آینده آن را درخشان خواهد کرد.
وی افزود: متاسفانه نخبگان و سیاستمداران آمریکا در سال های اخیر وابسته به پول هایی شده اند که دریافت می کنند تا حرف بزنند. ما امروز می دانیم برخی کشورهای منطقه و رژیم صهیونیستی مبالغ هنگفتی هزینه می کنند تا سخنی از زبان سیاستمداران آمریکا در مخالفت با توافق گفته شود. 
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد تصریح کرد: بعد از این دوران اروپایی ها احساس می کنند که باید راه خود را از آمریکا جدا کنند و به رغم همه سروصداهایی که ایجاد شده این موجی که در اروپا به وجود آمده و فشاری که برای آمدن به ایران و اعلام اجرایی کردن توافق دارند، قابل توجه است. 
وی گفت: معتقدم آمریکایی ها اگر به هر دلیلی در این زمینه همراهی نکنند، دیگر دنیا با آنها همراهی نخواهد کرد و رژیم صهیونیستی و آمریکا منزوی خواهند شد و اینجاست که ایران دست به بازی برد - برد زده است.

27215

 

کد خبر 444396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امت حزب الله IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
    5 0
    مواظب باشید پول ها را وقتی گرفتید،مانند یخ در دستانتان آب نشود.... به خونهای داده شده برای این آب و خاک ارجمند ارزش قائل شوید. خدایا این کشور را از دروغ و دزدی و غارت حفظ کن...