روزنامه شرق نوشت:در آخرین ساعات سه‌شنبه به مأموران اورژانس اجتماعی کرج خبر دادند محل زندگی پیرمردی که از سوی خانواده‌اش طرد شده و در یک زیرزمین زندگی می‌کند، به‌دلیل ناتوانی در انجام کارهایش به‌شدت بو گرفته و این بو همسایه‌ها را تا چند خانه آن‌سوتر آزار می‌دهد.

وقتی مددکاران اورژانس اجتماعی به محل رفتند، متوجه شدند یکی از فرزندان پیرمرد در طبقه بالای این زیرزمین زندگی می‌کند، اما توجهی به پدرش ندارد و فرزندان دیگر مرد مسن نیز در آن خانه نیستند و در محلی دیگر زندگی می‌کنند و متوجه نشده‌اند پدرشان مدتی است به‌شدت آزار می‌بیند. 
یکی از همسایه‌ها که گاهی به این مرد رسیدگی می‌کرد به مددکاران گفت: «نزدیک به شش ماه است که این پیرمرد ٨٨ ساله در زیرزمین زندگی می‌کند. فرزندش که معتاد است او را به این زیرزمین آورده‌ و رها کرده‌ است. حتی به او غذا هم نمی‌دهند و همسایه‌ها از سر دلسوزی گاهی برایش غذا می‌برند».
گزارش سالمندآزاری به مراجع قضائی داده ‌شد و بازپرس کشیک، اجازه ورود به خانه و رسیدگی به این مرد را صادر کرد. 
با حضور مأموران پلیس، مددکاران اورژانس اجتماعی وارد زیرزمین شده و متوجه شدند این مرد کنترل دفع ندارد و نتوانسته خود را به دستشویی برساند یا از کسی کمک بگیرد. همچنین مشخص شد او به دلیل سوءتغذیه دچار ضعف شدید بدنی شده و در قسمت‌های مختلف بدنش، ازجمله یکی از چشم‌هایش عفونت شدید ایجاد شده ‌است. او قدرت تکلم خود را هم از دست داده بود و نمی‌توانست به‌درستی صحبت کند و فقط یک اسم را به زبان می‌آورد. زمانی که مددکاران از همسایه‌ها درباره این اسم سؤال کردند، آنها گفتند: «این نام مردی است که در همسایگی ما زندگی می‌کند و گاهی برای مرد سالمند غذا یا آب می‌آورد». وضعیت لباس‌های این مرد نشان می‌داد او ماه‌هاست حمام نکرده و همین هم باعث بیماری شدید او شده ‌است. 
مددکاران اورژانس اجتماعی بعد از بیرون‌آوردن این مرد از زیرزمین که فاقد پنجره بود متوجه شدند او ماه‌هاست نور ندیده و چشم‌ها و پوستش به همین دلیل به‌شدت آسیب دیده ‌است و توانایی نگاه‌کردن در نور را ندارد. 
با توجه به وضعیت وخیمی که این مرد داشت او بلافاصله به یکی از بیمارستان‌های کرج انتقال داده‌ شد، اما به گفته خورنگاه، یکی از مددکاران اورژانس اجتماعی کرج، مسئولان بیمارستان از پذیرش او سر باز زدند. خورنگاه درباره وضعیت مرد سالمند به خبرنگار ما گفت: وضعیت به‌شدت وخیم بود، حتی زمانی که او را به اورژانس بیمارستان بردیم مردمی که در اورژانس نشسته بودند از بوی تعفنی که پیچید آزرده ‌شدند. ما بعد از بیرون‌آوردن این مرد از زیرزمین به دلیل وضعیت وخیم او را به بیمارستان منتقل کردیم، اما چون از طریق اورژانس اجتماعی به بیمارستان منتقل شده ‌بود، مسئولان بیمارستان از پذیرش او سرباز زدند چراکه کسی را نداشت. مجبور شدیم برای بستری‌کردن پیرمرد رنج‌دیده حکم قضائی بگیریم و بیمارستان با دستور قاضی پیرمرد را بستری کرد و حالا نیاز است تا یک همراه با او باشد و به‌کارهایش رسیدگی کند. 
او درباره وضعیت قربانی این سالمندآزاری گفت: یکی از چشم‌های او به‌شدت عفونت کرده و به بیماری پوستی هم مبتلا شده‌ است. این مرد به‌شدت ناتوان است و قدرت حرکت ندارد. پزشکان معتقدند او دچار بیماری‌های متعددی است، اما برای تعیین دقیق آسیب‌ها و بیماری‌های او باید آزمایشات دقیق انجام شود. 
این مددکار اجتماعی درباره خانواده قربانی گفت: براساس اطلاعاتی که به دست آوردیم، او همسر و چند فرزند دارد. یکی از فرزندانش در همان خانه زندگی می‌کند، اما به دلیل اعتیاد شدید نتوانست درباره پدرش اطلاعاتی به ما بدهد. ضمن اینکه سایر اعضای خانواده، این سالمند را ترک کرده و به او رسیدگی نکرده‌اند. وضعیت جسمی او به حدی‌ وخیم است که احتمال هر اتفاقی درباره  او را می‌دهیم. بااین‌حال مددکاران اورژانس که مسئول رسیدگی به این پرونده‌ شده‌اند، همه توان خود را برای کمک به این قربانی خواهند گذاشت و درصورتی‌که وضعیت جسمی او به حدی بهبود یابد که بتواند از بیمارستان ترخیض شود، او را به یکی از مراکز نگهداری از سالمندان انتقال خواهیم داد. 
وی همچنین گفت: متأسفانه سالمند‌آزاری، مانند کودک‌آزاری پدیده‌ای تلخ و غمناک است، اما به اندازه کودک‌آزاری از سوی مردم شناخته نشده است. با توجه به اینکه این پدیده در حال افزایش است، باید فکری دراین‌باره کرد.

17302

کد خبر 450838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  34 2
  ننگ بر خانواده این پیر مرد مظلوم . در هر حال و با هر رخ داد قبلی هیچ توجیهی ندارد کسی را که روزگاری خانواده تحت سرپرستی او بوده به این روز بیفتد .
 • بی نام A1 ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  33 3
  يا الله..پدرتونه بي معرفتا...
 • ایرانمهر A1 ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  38 1
  اونی که اعتیاد شدید داره حالا میگیم هیچ ، ولی در مورد دیگر فرزندانش که اصلا خبری از وضعیت پدرشون نداشتن باید بگم که اونها خیلی بی غیرت تر از اون معتاده هستند.
 • بی نام A1 ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  25 2
  والا این هم از اخر وعاقبت بچه بزرگ گردن
 • بابک IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  4 1
  ننگ بر چنین فرزندانی.
 • بی نام IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  8 13
  ما که نمی دونیم وقتی جوون بوده چه کرده و چی بوده اینقدر زود قضاوت نکنیم
 • داوود A1 ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  11 1
  چندی پیش در همین سایت مطلبی بود در مورد پیرزنی که به خاطر ترس از پیری و از کار افتادگی در کلینیکی در سوئیس خودکشی کرده بود. خیلی ها به این عمل او خرده گرفته بودند. حالا فهمیدید چرا اون پیرزن نمی خواست زنده بمونه؟
 • بهار A1 ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  4 0
  کاش پدر من زنده بود حداقل حداقل حداقل مثل این مرد من اونو بالای چشمانم نگه میداشتم.کاش
 • بی نام IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  4 2
  چند وقت پیش یک پیرزن رو توی خیابون پیدا کردیم که فراموش کرده بود خونه اش کدوم واحد ساختمونه. با کمک همسایه ها بردمش توی خونه. طفلک تنها بود. گریه می کرد و می گفت چهار پسر داره و یک دختر یکی مهندس و بقیه پزشک. ولی تنها بود و کسی رو نداشت بهش رسیدگی کنه. بچه ها باید بدونند خودشون هم یک روز پیر می شن.