واگذاری امور به مردم مهمترین رویکرد فرهنگی دولت تدبیر و امید است

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: مهمترین رویکرد فرهنگی دولت تدبیر و امید و نقطه عطف شعارهای رییس جمهوری، واگذاری امور فرهنگی و هنری به مردم است.

عمران خودآموز در خصوص عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگی به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: رییس جمهور با درایت و شناخت کامل از ظرفیت های فرهنگی مردم، این نکته را بعنوان یکی از وعده ها و شعارهای اصلی خود در حوزه فرهنگی عنوان کردند.
وی ادامه داد: البته دولت نمی تواند به تنهایی متولی و مجری فعالیت های فرهنگی باشد زیرا اعتبار لازم را در اختیار ندارد ضمن اینکه این مهم اثر بخشی و کارایی لازم را نیز نخواهد داشت.
خودآموز شفافیت امور را یکی دیگر از رویکردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید اعلام و تاکید کرد: دولت صادقانه با مردم صحبت کرده و عملکردها در این حوزه را به صورت شفاف بیان کرده است.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: اطلاع رسانی، سینما، موسیقی، چاپ و نشر، هنرهای نمایشی و تجسمی و فعالیت های قرآنی در حوزه فرهنگ قرار می گیرد و رصد همه اینها مسوولیت بسیار سنگینی است که در این دولت به مردم واگذار شده است.
خودآموز افزود: سپردن امور به مردم، اعتماد متقابل مردم و مسوولان و باز کردن فضا برای انجام فعالیت های فرهنگی هنری، ظرفیت های بالقوه فرهنگی کشور را شکوفا می کند.
وی ادامه داد: با توجه به مشکلات اقتصادی و معطوف شدن توجه دولت به الزامات بودجه و انجام وظایف در زمینه تامین هزینه های ضروری مردم، آنطور که باید به لحاظ اعتباری به حوزه فرهنگی آنطور که باید توجه نشده است.
وی یادآور شد: اما با وجود اینکه در حوزه های فرهنگی و هنری که نیازمند سرمایه گذاری کلان است همچنان با مشکل مواجه هستیم اما شفافیت و صداقت دولت باعث شده جامعه هنری کمبودها را بپذیرند.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: نظام اسلامی به بحث های فرهنگی اعتقاد دارد و بر اساس فرمایش و تاکید مقام معظم رهبری، فرهنگ نباید در حاشیه اقتصاد و سیاست قرار بگیرد.
خودآموز خاطر نشان کرد: با رشد اقتصاد کشور حوزه فرهنگی هم منتفع خواهد شد اما توسعه صرف باعث رشد و کمال حوزه فرهنگی نخواهد شد بنابراین باید تمام امور عمرانی و اقتصادی کشور دارای پیوست فرهنگی باشند.
وی ابراز امیدواری کرد: اقدامات مثبت و ارزنده دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگی، تقویت فضای فرهنگی کشور و به تبع استان ایلام را در پی داشته باشد.
رییس خانه مطبوعات استان ایلام نیز در این خصوص با بیان اینکه دولت تدبیر و امید، جامعه هنری و هنرمندان کشور را به عرصه فعالیت های هنری بازگرداند، گفت: در گذشته انتظارات مردم در حوزه فرهنگی برآورده نشده و ظرفیت ها خالی مانده بود.
عبدالحمید کرمی افزود: مجمع توسعه مشورتی استان ها بعنوان یک نهاد مردمی در سراسر کشور تشکیل شده که در استان ایلام دارای سه کارگروه دارد که یکی از آنها کارگروه فرهنگی است.
وی ادامه داد: اعضای این کارگروه در کنار مدیران استان، برنامه ها و فعالیت های مورد نظر در حوزه فرهنگی را برای تصویب در برنامه ششم توسعه به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارایه می کنند.
کرمی اظهار کرد: در این راستا چند اقدام مهم برای توسعه فرهنگی استان ایلام در این کارگروه پیشنهاد شده که مهمترین آنها ساخت برج هنر در ایلام برای انجام فعالیت های فرهنگی حوزه های مختلف است.
رییس خانه مطبوعات ایلام گفت: برج هنر شامل سالن های سینما، تئاتر و محلی برای فعالیت دیگر حوزه های فرهنگی و هنری است و می تواند نیاز هنرمندان تمامی رشته ها را در استان پوشش دهد.
کرمی افزود: تاسیس موزه دفاع مقدس در مهران و ایجاد مجتمع فرهنگی هنری در تمامی 10 شهرستان تابعه استان از دیگر پیشنهادهای کارگروه فرهنگی مجمع مشورتی توسعه استان است.
وی سپس با اشاره به بستر باز برای انجام برنامه های فرهنگی در دولت یازدهم ادامه داد: برگزاری جشنواره فرهنگی هنری منطقه غرب کشور با حضور استان های هم مرز ایلام با کشور عراق از برنامه هایی است که امسال به میزبانی ایلام برگزار می شود.
کرمی برگزاری جشنواره های منطقه ای و محلی را از برنامه های اصلی این تشکل ذکر کرد و یادآور شد: خانه مطبوعات ایلام تقویت و ارتقای کیفیت محصولات فرهنگی و ارایه آموزش های کاربردی به فعالان این عرصه در استان را در برنامه ریزی های خود دنبال می کند.
وی از همکاری این مرکز با دانشگاه علمی و کاربردی استان خبر داد و افزود: رشته خبرنگاری بزودی در این مرکز آموزشی راه اندازی می شود و تلاش می کنیم با حضور اساتید با تجربه زمینه افزایش سطح دانش عمومی خبرنگاران استان را فراهم آوریم.
کرمی ارایه آموزش های نوین خبرنگاری و روزنامه نویسی را از مهم ترین رویکردهای خانه مطبوعات ایلام برشمرد که با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام در حال اجراست.
مدیر مسوول هفته نامه پیغام ایلام نیز گفت: در طی 2 سال گذشته دولت یازدهم شاهد توسعه کمی و کیفی فعالیت های فرهنگی و مطبوعاتی در این استان هستیم.
محمد یعقوبی افزود: دولت برای توسعه فعالیت های فرهنگی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی برنامه دارد و در این مدت توانسته با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری زمینه رضایت مندی مردم را فراهم کند.
وی تاکید کرد: توجه به مقوله فرهنگ در دولت یازدهم نسبت به گذشته بیشتر شده و فعالیت های فرهنگی، قرآنی، هنری و جشنواره ها با کیفیت بهتری برگزار می شوند.

کد خبر 450898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =