رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بیشترین جمعیت زندانهای کشور را محکومین مواد مخدر تشکیل می دهند.

به گزارش خبرنگار ایرنا اصغر جهانگیر روز پنجشنبه در نشست با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه افزود: متاسفانه عمده جمعیت زندانها را این افراد پر کرده اند که اکثر آنها نیز مصرف کنندگان مواد مخدر نه فروشندگان و سوداگران هستند.

وی اظهار کرد: وجود این افراد هزینه های زیادی را در زندانها بر کشور تحمیل می کند که مسوولین قضایی بایستی تغییراتی در تنبیه آنها داشته باشند.

وی گفت: در دیداری که محضر مبارک مقام معظم رهبری داشتیم ایشان از جمعیت بالای زندانهای کشور ابراز نگرانی و تاسف کردند و حرکت به سمت مجازاتهای جایگزین را به قوه قضاییه تاکید فرمودند.

وی افزود: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری مجازاتهای جدیدی به عنوان جایگزین حبس در دستور کار قرار گرفت به طور مثال در دو استان به صورت پایلوت مجازات حبس در خانه با استفاده از مراقبتهای الکترونیکی انجام شده است.

وی گفت: امروز همه به این نتیجه رسیده اند که زندان بایستی فقط جای اراذل و اوباش، مزاحمین نوامیس و متخلفان بزرگ و خطرناک جامعه باشد و شهروندان کشور به خاطر مسایلی مانند مهریه و نفقه، تصادفات، چک و غیره وارد زندانها نشوند.

جهانگیر در ادامه اظهار داشت: متاسفانه سالانه 10 درصد به جمعیت زندانهای کشور اضافه می شود و محاسبه شده که با این روند در سال 1403 سالانه بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر ورودی زندانهای کشور است که مسوولان نباید اجازه دهند چنین روندی ادامه داشته باشد.

وی در خصوص استان کرمانشاه نیز افزود: خوشبختانه در این استان برخلاف همه استانهای کشور که با 10 درصد رشد جمعیت زندانها روبرو بوده ایم با مدیریت صحیح استانی بخصوص رییس کل دادگستری استان شاهد کاهش جمعیت زندانیان هستیم.

جمعیت زندانها باید کاهش یابد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: جمعیت زندانها از طریق مختلف باید کاهش یابد.

آیت الله مصطفی علما نیز در این در دیدار گفت: قوانین بایستی به نحوی تغییر کند که هر کسی وارد زندان نشود مگر انسانهایی که قابلیت اصلاح ندارند و برای جامعه مضر هستند.

وی افزود: از طرف دیگر زندانهای کشور از شکل حبس و زندان باید خارج شوند و به ندامتگاههایی اسلامی تبدیل شوند که جای تنبه، درس و عبرت باشد و مهمترین مسوولیت آن تربیت این انسانها باشد.

وی گفت: البته کنترل معضلات اجتماعی که برای پیشگیری از ورود به زندان بسیار مهمتر است نباید فراموش شود و همه در خصوص جوانان باید احساس مسوولیت بیشتری کنند که امروز جوانان ما توسط موادمخدر صنعتی جدید در معرض خطر بزرگی قرار دارند.

کد خبر 451036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =