۰ نفر
۶ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۲

تحلیل اطلاعات موقعیت گوشی‌های همراه نشان می‌دهد 93 درصد از حرکت‌های انسان قابل پیش‌بینی است. این نتیجه می‌تواند به مدیریت بار اطلاعاتی شبکه‌های همراه ، مدیریت شهری و پیش‌بینی گسترش ویروس‌ها کمک کند.

ابوالفضل کریمی: اطلاعات به دست آمده از گوشی‌های تلفن همراه نشان می‌دهد 93 درصد از حرکت‌های انسان‌ها قابل پیش‌بینی است.
به گزارش تلگراف، در تحقیقی که در نشریه ساینس منتشر شده، دانشمندان اطلاعات به دست آمده از سرویس‌دهندگان گوشی‌های همراه را بررسی و متوجه شدند می‌توان به احتمال 97 درصد، موقعیت و جهت حرکت مردم رابه طور دقیق پیش‌بینی کرد و در 93 درصد مواقع، می‌توان این کار را برای مجموعه کاملی از داده‌ها انجام داد.

این تحقیق هم‌چنین مشخص کرد اغلب مردم در دوره این تحقیق، در محدوده‌ای به شعاع 10 کیلومتر به‌سر می‌بردند و در هر زمان دلخواه، 70 درصد از آنها در یکی از پربازدیدترین موقعیت‌های خود به سر می‌بردند.

این تحقیق از داده‌های تلفن‌های همراهی استفاده کرده که حداقل یک بار در هر دو ساعت، اطلاعاتشان توسط شبکه‌ها ثبت شده و موقعیت کاربر را با دقت 5 کیلومترمربع مشخص می‌کرد. بررسی‌های بیشتر نشان داد حتی حرکت افرادی که مرتب به سفر می‌روند و هزاران کیلومتر را حتی در خارج از کشور سفر می‌گذرانند، قابل پیش‌بینی است. هر کاربر تلفن همراه به طور متوسط 63 مکان را به طور مرتب بازدید می‌کند و این، حاکی از این است که الگوی حرکت مردم کاملا فرمولیزه است.

البته نتایج این تحقیق را اکثر مردم به طور شهودی قبول دارند؛ مثلا در بشتر روزها، مردم برای رفتن به سر کار از خانه خارج می‌شوند و دوباره به آن‌جا بازمی‌گردند. اما پژوهشگران معتقدند این تحقیقات می‌تواند به مدیریت بار اطلاعاتی شبکه‌های تلفن همراه ، مدیریت شهری و پیش‌بینی گسترش ویروس‌ها کمک کند.

کد خبر 45832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =