صادق زیباکلام در نامه ای به رئیس جمهور توهین هایی که به وزیر امورخارجه در روزهای اخیر شده است را ناشی از محافظه کاری دولت دانست.

به گزارش خبرآنلاین در بخشی از این نامه آمده است:
جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریئس جمهوری اسلامی ایران دامت عظمته
با سلام و تحیات، توهین هایی که به واسطه دست دادن آقای ظریف با رئیس جمهورآمریکا درمجلس به ایشان شد، درحقیقت به دولت یازدهم و درسطحی گسترده تربه ۱۹ میلیون رای دهنده ای بود که به شما رای دادند. آقای رئیس جمهور، من بخشی از آن توهین ها را ناشی از محافظه کاری بیش ازحد دولت شما دربرخی موارد درعرصه سیاست خارجی می دانم که به جای ایستادگی بر سرمواضعی که به خیر و صلاح ملک وملت است درمواجه با اقلیت تندرو دست به عقب نشینی زده و درمقام توجیه و رفع ورجوع برمی آیید. جناب آقای روحانی، دوسال پیش درآستانه تشکیل دولتتان پیشنهاد مراجعه به افکارعمومی و برگذاری رفراندم در خصوص موضوع مهم ادامه سیاست دشمنی با آمریکا را دادم. قانون اساسی مراجعه به همه پرسی را در خصوص مسائل مهم مملکت پیش بینی نموده است.
در بخش دیگری از این نامه آمده است:
آقای رئیس جمهور،ممکن است آمریکا ستیزان استدلال نمایند که ملاک نه "رای مردم" است ونه "منافع ملی" بلکه دشمنی با آمریکا باعث عزت، احترام وارتقاء جایگاه بین المللی و منطقه ای ایران شده است. در این مورد هم می بایستی گفت پاسخ منفی است. حوادث تلخ و ناگوار حج امسال نشان داد که احدی نه درمنطقه و نه در جهان تره هم برای ما خرد نمی کند. هرکس هر طورکه دلش می خواهد با ما ایرانیان رفتارمی کند.حتی یکی از ۱۹۵ کشور عضو سازمان ملل هم شهادت صدها تن ازهموطنان بی گناهمان را به ما تسلیت نگفتند چه رسد به محکوم نمودن مقامات سعودی. اروپایی ها، آمریکایی ها و غربی ها که جای خود دارند، آیا هیچ یک از کشورهای اسلامی به ما تسلیت گفتند یا ابراز همدردی نمودند؟(چه رسد به محکومیت مقامات سعودی).آیا حتی فلسطینی ها از جمله "حماس" و "جهاد اسلامی" که این همه بالای آنها هزینه می پردازیم حاضر شدند یک اعتراض خشک و خالی به ریاض نمایند یا پیشنهاد کمک به یک بررسی منصفانه و بی طرفانه به ریاض بدهند؟ آیا برخوردی که سعودی ها با ما کردند با کدام کشور و ملت دیگر هم ممکن بود انجام دهند و زحمت یک ابرازتاسف یک خطی را هم بخودشان ندهند؟ نمی دانم آمریکا ستیزان و تندروها ازکدام عزت، اعتبار و احترام بین المللی سخن می گویند که آمریکا ستیزی برای مان به ارمغان آورده؟
جناب آقای روحانی، اگر دولت شما معتقد است که دشمنی با آمریکا به نفع ایران است چرا به مردم توضیح نمی دهید که آن منافعی که آمریکا ستیزی به بارمی آورد کدام است؟ هیچکس نمی گوید که تنش زدایی با آمریکا همچون عصای موسی پیامبرمعجزه کرده و مسائل و مشکلات عدیده کشور را یک شبه از میان برخواهد داشت(چماقی که اصولگرایان و آمریکا ستیزان علی الدوام برسرمنتقدین دشمنی با آمریکا می کوبند).این دنیا پرازکشورهایی است که هم پیمان و نزدیک به آمریکا هستند و درعین حال هزار و یک مشکل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و غیره هم دارند. تنش زدایی با آمریکا قرار نیست لزوما هیچ مشکلی را بر طرف نماید. اما سئوال اساسی آن است که اصرار بردشمنی بی هدف و صرفا ایدئولوژیک با آمریکا به جزهزینه بر منافع ملی مان کدام نفع را در۳۶ سال گذشته برای کشور به هراه داشته و تا به کی قراراست منافع ملی کشور به پای این سیاست بی هدف و بی نتیجه قربانی شود؟
ایام بکام باد
صادق زیباکلام
دهم مهرماه یکهزاروسیصد و نود وچهار

2929

کد خبر 463551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  راست میگی استاد
 • بی نام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  حرف حق و منطقی گفتید. درود بر شما
 • هلیا A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  افرین.جانا سخن از زبان ما میگویی.
 • محسن IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای داشتن روابط با آمریکا یک پیشنهاد منطقی قانونی و معقول است. چرا به اسم مردم حرف می زنند. همه پرسی که در قانون اساسی پیش بینی شده است را برگزار کنید تا ببینید که چند درصد مردم خواهان داشتن روابط با آمریکا هستند
 • بی نام IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  احسنت جانا سخن از زبان ما میگویی. خداوند به شما مسلمون واقعی اجر عظیم عطا نماید ان شالله
 • بی نام A1 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  عالي بود
 • محمد IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  درود بر استاد فرزانه زیبا کلام
 • رضا IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  آفرین استاد. حرف دل میلیونها ایرانی رو که با دکتر روحانی رای دادند رو زدید.
 • بی نام FI ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  موافقم
 • بی نام IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  درست می گه. آقای روحانی باید پاسخ بده.
 • حسین RU ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  حرف حساب
 • علی IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  0 0
  حرف حق جواب نداره. اگه بدور از سیاسی کاری و جناه بازی خوب به حرفاش فکر کنیم می بینیم که داره درست میگه. ولی کو گوش شنوا متاسفانه اونم بخاطر منافع شخصی و جایگاه یک سری اقلیت جامعه که بیشتر کشور و حاکمیت رو در دست دارند.