روزنامه شهروند نوشت: ادامه حسابرسی سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری در شورای شهر به انتشار اطلاعات تازه‌تری از وضع مالی نابسامان این شرکت‌ها منجر شده است.

دیروز اعضای شورای شهر تهران وضع مالی شرکت دیگر یعنی «نوسازی عباس‌آباد» را در وضع «عدم‌اظهارنظر» و حسابرسی شرکت کنترل ترافیک تهران و برج‌میلاد را هم «مردود» اعلام کردند و به این ترتیب مردودی متوالی شرکت‌های وابسته به شهرداری در روند حسابرسی‌های ‌سال مالی منتهی به ٩٢ ادامه دارد، این شرایط اعضای شورای شهر تهران را شوکه کرده است.

طبق گزارش منتشره توسط شورای شهر تهران از جلسه دیروز حسابرسی مالی شرکت‌های زیر مجموعه شهرداری، ادامه روند این حسابرسی‌ها ابهامات تازه‌ای را درباره وضع مالی تعدادی از این شرکت‌ها ایجاد کرده است و اعلام گزارش حسابرسی بودجه ‌سال٩٢ در جلسه دیروز انتقادات شدید اعضای شورا را برانگیخت. با اعلام نتیجه حسابرسی شرکت‌های نوسازی عباس‌آباد و شرکت کنترل ترافیک و برج‌میلاد درواقع بدترین روز حسابرسی شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران با دو گزارش مردود و یک گزارش عدم اظهارنظر رقم خورد.

در ابتدای این جلسه علیرضا دبیر گفت: بررسی گزارش حسابرسی بودجه‌ سال ۹۳ شرکت‌ها در کمیسیون برنامه و بودجه شروع شده و‌ گزارش حسابرسی بودجه ‌سال ۹۲ سازمان‌ها نیز به مراحل نهایی رسیده و چهار گزارش قطعی برای هفته آینده آماده قرائت در صحن شوراست.

به گفته او ‌در بررسی‌های اولیه‌ای که توسط حسابرس منتخب شورا انجام شده بود، بیش از ۹۰‌درصد شرکت‌ها عدم‌اظهارنظر بودند. طی ۴ مرحله به شهرداری وقت دادیم تا اسنادشان را ارایه کنند. در شرکت‌ها و بیش از آن در سازمان‌هاي شهرداری ازجمله سازمان ورزش؛ بازنشستگی و زیباسازی جایی برای مستقر شدن حسابرس در اختیار حسابرسان قرار نمی‌دادند و روند استقرار حسابرس بسیار طولانی و پیچیده شده بود.

اسماعیل دوستی، عضو کمیسیون حمل‌ونقل شورا در ادامه جلسه دیروز با اشاره به تعداد ۱۳ نفره حاضران در صحن گفت: در این جلسه ما به حد نصاب نرسیده‌ایم و نمی‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم. باید در جلسه محدودتری این بررسی‌ها را انجام دهیم و الان همه مدیران شهرداری اینجا هستند و شهرداری از این موضوع خسارت می‌بیند.

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورا اما در مخالفت با پیشنهاد دوستی گفت: وظیفه ما در شورا همین است و ما کار دیگری نداریم. یکی از کارهای اصلی ما رسیدگی به حسابرسی شهرداری است، حتی اگر ماه‌ها طول بکشد، ما باید به این امر رسیدگی کنیم. گزارش‌های حسابرسی باید تا آخر استماع شود تا در انتها تصمیم بگیریم کدام بخش تذکر به شهردار شود و کدام یک به دستگاه‌های قضائی برود.

در جلسه دیروز شورا، معصوم‌زاده، حسابرس منتخب شورا اعلام کرد که در جریان حسابرسی ‌سال ۹۳ با مشکل جدیدی روبه‌رو شده‌ایم و ما هنوز در بسیاری از شرکت‌ها اجازه ورود نگرفته‌ایم. او از هیأت‌رئیسه شورا خواست دستور بدهند اجازه ورود به شرکت‌ها صادر شود.

گزارش حسابرسی شرکت نوسازی عباس‌آباد تمثیلی از یاغی‌گری مالی است

در ادامه جلسه دیروز گزارش حسابرسی شرکت نوسازی عباس‌آباد برای‌ سال مالی منتهی به اسفند ‌سال ۹۲ قرائت شد و به تشخیص حسابرس منتخب شورا نتیجه بررسی‌ها به عدم اظهارنظر منتهی شد.

اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورا، بعد از استماع این گزارش تأکید کرد: اسم این گزارشی را که آقای حسابرس ارایه دادند، باید یاغی‌گری مالی بگذاریم؛ این گزارش نیست. من نمی‌دانم با چه اطمینانی می‌خواهیم کد پروژه‌ها و ردیف‌های اعتباری را به شرکت‌هایی بدهیم که این کارکرد را داشته باشند.

اردشیر نوریان مدیرعامل شرکت نوسازی اراضی عباس‌آباد، در دفاع از عملکرد این شرکت گفت: آثار مالی اراضی و املاک واگذار‌شده گریبان شرکت نوسازی اراضی عباس‌آباد را گرفته است و من در هر جلسه‌ای و به هر بهانه‌ای این موضوع را گفته‌ام که امکان استرداد این املاک وجود ندارد و این اتفاقات از‌ سال ۷۱ تا ۸۰ صورت گرفته است. این موضوع منجر به تشکیل کمیته رفع معارضان شده است. از شورا می‌خواهم به کمک شهرداری بیاید و ۳۸ قطعه زمین‌های واگذار شده در این اراضی را پس بگیریم.

در ادامه اما حافظی رئیس کمیسیون سلامت با اشاره به این‌که توضیحات مدیرعامل شرکت نوسازی عباس‌آباد با بندهای حسابرسی مرتبط نیست، گفت: براساس بند ۴ شورایعالی معماری و شهرسازی در‌ سال ۸۴ مصوبه‌ای وجود دارد که به استناد آن هرگونه خریداری در املاک ممنوع شده است اما شما در ‌سال ۹۰ حدود ۸۰‌هزار متر از املاک را فروخته‌اید.

چمران هم در ادامه خطاب به رئیس شرکت نوسازی عباس‌آباد گفت: در اراضی عباس‌آباد براساس فرموده مقام معظم رهبری هرگونه ساخت‌وسازی غیر از ساخت‌وساز مربوط به مجموعه‌های فرهنگی کلان تخلف محسوب می‌شود؛ احداث مجتمع ایستگاهی مترو هم در این زمین‌ها ممنوع است. شما بانک سپه را در این زمین‌ها ساخته‌اید. احداث ساختمان ۲۵ طبقه اداری تمام اراضی عباس‌آباد را از بین می‌برد. ما به احداث این ساختمان اعتراض کتبی کردیم. ما کاملا مخالف اجرای این پروژه هستیم و بارها درخواست ارسال نقشه‌های این پروژه را هم کرده‌ایم اما شما هیچ توجهی به این حرف‌ها نکرده‌اید.

شاکری: نکبت گزارش شرکت نوسازی عباس‌آباد دامن مدیران را می‌گیرد

در ادامه جلسه دیروز مجتبی شاکری، عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورا نیز گفت: نکبت گزارش شرکت نوسازی عباس‌آباد دامن مدیران را می‌گیرد. من از ابتدای دوره حضورم در شورا شاهد بودم که شرکت نوسازی عباس‌آباد همین وضع را داشته که الان هم دارد. در ادامه جلسه دیروز جلسه گزارش حسابرسی بودجه ‌سال ۹۲ شرکت برج‌میلاد توسط حسابرس منتخب شورا قرائت شد که در این گزارش نیز شرکت برج‌میلاد از نظر حسابرس مردود شده بود.

معصوم‌زاده، حسابرس منتخب شورا با بیان این‌که وضع حسابرسی این شرکت نیاز به پیگيری جدی دارد، گفت: برج‌میلاد درست مثل مرسدس بنز آخرین مدلی است که با تمامي امکانات در خط صادقیه- بازار مسافرکشی می‌کند و بلیت‌های فروخته نشده در‌ سال ۹۲ معدوم نشده و صورتجلسه آن نیز به حسابرس ارایه نشده است. از طرف دیگر مستاجران برج‌میلاد در این شرکت بدون مزایده و تشریفات قانونی مستقر شده‌اند.

به گفته او به دلیل بی‌انضباطی مالی که تا‌ سال ۹۲ وجود داشته، برای شرکتی که حدود ۷۰‌میلیارد تومان مجموع هزینه‌های مالی و ۲۶‌میلیارد تومان درآمد سال‌های گذشته‌اش بوده و ۵۰‌میلیارد تومان زیان داشته تا‌ سال ۹۱ حدود ۱۰‌میلیارد تومان مالیات بریده شده است، درحالی‌که با این شرایط تا ۵۰‌سال دیگر نباید مالیات بدهد.

مالیات ٣٤ میلیاردی یک شرکت خدماتی زیان‌ده شهرداری

در ادامه، گزارش حسابرسی بودجه‌ سال ۹۲ شرکت کنترل ترافیک قرائت شد و این شرکت نیز از نظر حسابرس منتخب شورا مردود اعلام شد. به گفته معصوم‌زاده حجم گردش مالی شرکت کنترل ترافیک بالغ بر ‌هزار و ۹۰۰‌میلیارد تومان است اما به‌دلیل روش ثبت مالی اشتباه ۱۱۵ ميلیارد تومان در دفاتر ثبت می‌شود، به همین دلیل وزارت دارایی ۳۴‌میلیارد تومان برای یک شرکت خدماتی زیان‌ده مالیات تشخیص داده است.

حکیمی‌پور نیز با اشاره به مبانی اظهارنظر مردود، گفت: در همه گزارش‌ها هست که شهردار بخشنامه‌ای را صادر کرده و در شرکت مراعات نشده است. این گزارش‌ها باید جمع‌آوری شود و قالیباف در جلسه‌ای حاضر شود و توضیح بدهد که با این موارد عدم رعایت بخشنامه چه برخوردی می‌خواهد انجام دهد و ما نمی‌دانیم سیاست مدیریت شهری و آقای قالیباف با این تخلفات چیست؟ از طرف دیگر، این شرکت ۴۰۰ نفر پرسنل دارد اما به ۶۰۰ نفر پاداش داده شده است، چه توضیحی برای این تخلف وجود دارد؟

فتاحی، مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک ایرادات وارد شده را شکلی دانست و گفت: این ایرادات ماهیتی نیستند. ما به موضوع مالیات اعتراض داریم و نمی‌توانیم آن را در دفاتر ثبت کنیم. شرکت ما ۴۰۰ نیروی مستقیم دارد و ۲۰۰ نیرو هم متعلق به نوین سایه هستند که نمی‌توانیم بین آنها و نیروهای خودمان فرق بگذاریم، البته باید در قالب قرارداد با آن شرکت این پاداش را پرداخت می‌کردیم که از سال‌های بعد این کار را انجام می‌دهیم.

۴۷۴۷

کد خبر 474344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =