میزان نوشت: در جلسه اول تا سوم کیفرخواست 237 صفحه‌ای این پرونده قرائت شد و در جلسات چهارم تا ششم رسیدگی به این پرونده نیز بیش از 60 صفحه از دفاعیات 200 صفحه‌ای بابک زنجانی متهم ردیف اول قرائت شد.

در جلسه هفتم محاکمه بابک زنجانی نیز مرتضی تورک معاون دادستان تهران به ارائه توضیحاتی در مورد توقیف، کارشناسی و ارزشیابی اموال متهم نفتی پرداخت.

پیش از هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد نفتی که امروز برگزار شد، بابک زنجانی خطاب به وکیل بانک مسکن گفت: من پولم را می‌گیرم و کاری به شما ندارم که وکیل بانک مسکن در پاسخ گفت: الان پولت را به تو می‌دهم، شما را به خیر و ما را به سلامت.

قدردانی از زحمات دادسرای عمومی و انقلاب تهران و ضابطین دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده بابک زنجانی

با شروع دادگاه قاضی از «غلامحسین صادقی» وکیل شرکت HK و زیر مجموعه شرکت نفت ایران خواست تا شکایت خود را قرائت کند.

وکیل شرکت HK در ابتدا گفت: وظیفه خودم و همکارانم می‌دانم از زحماتی که دادسرای عمومی و انقلاب تهران، بازپرس، معاون دادستان، وزارت اطلاعات و معاونت حقوقی سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و ضابطین دستگاه قضایی که در تکمیل پرونده به عمل آورده‌اند تشکر کنم.

وی ادامه داد: دادسرای عمومی و انقلاب تهران در این پرونده زحمات زیادی متحمل شده‌اند؛ چرا که مطالعه پرونده 209 جلدی کار زیادی می‌برد.

زنجانی در دفاعیات بیشتر به حواشی پرداخت

وکیل شرکت HK تصریح کرد: بعد از قرائت کیفرخواست ما باید به عنوان شاکی اعلام شکایت کنیم؛ اما در مقام پاسخگویی به دفاعیات بابک زنجانی باید بگویم زنجانی در دفاعیات به حواشی و مسائل جنبی پرداخته است به طوری که در صحبت‌های وی دفاع در مقابل کیفرخواست دیده نشد.

صادقی تصریح کرد: بحث ما در این پرونده وصول بیت المال به صورت نقد است و در این شکایت بنده در مقام دفاع از آنچه بابک زنجانی گفته است نیستم، بلکه به وکالت از شرکت ملی نفت ایران و شرکت HK مطالب خود را در خصوص روشن شدن حقیقت اعلام می‌کنم.

وی تصریح کرد: کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا و به بهانه سلاح هسته‌ای حکومت ایران را هدف تحریم قرار دادند و در تاریخ 90.11.03 با تشدید تحریم‌ها شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه و بانک مرکزی مشمول تحریم شدند به نحوی که حمل و نقل محموله‌های نفتی و مشتقات، حمل و نقل و فروش نفت در بازارهای جهانی و بیمه با اختلال مواجه شد.

صادقی افزود: انباشت محموله‌های نفتی روی شناورها و بر روی آب‌های خلیج فارس مقامات امنیتی را به دلیل تهدیدات آمریکا نگران کرد به طوری که این مسئله در شورای امنیت مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.

بابک زنجانی از مسئولین شرکت نفت سوء استفاده کرد/ زنجانی دو میلیارد یورو از اموال شرکت نفت را به غارت برده است

وکیل شرکت HK تصریح کرد: این شرایط فرصت مناسبی برای سوء استفاده از سوی افرادی بود که به جای اینکه یار خاطر ایران باشند، بار خاطر شدند و بابک زنجانی با سوء استفاده، مسئولین شرکت نفت را به امور غیر واقع امیدوار و با تمهیداتی بیش از دو میلیارد یورو از اموال شرکت نفت را که به بیت المال تعلق داشت به غارت برد.

وکیل شرکت HK گفت: به نظر می‌رسد دادستان به خوبی و درستی جزای کیفرخواست را عنوان کرده است و با توجه به اهمیت شارع مقدس به مال و جان افراد بابک زنجانی اقدام به خیانت و تقلب آن هم در زمانی که مملکت در تنگنا و محاصره اقتصادی بوده اقدام کرده است.

وی ادامه داد: در کیفرخواست به درستی آمده که بابک زنجانی اقدام به افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی با تشکیل شبکه سازمان یافته و پولشویی و جعل عنوان شده است و آنچه که بابک زنجانی پیش از دستگیری و پس از دستگیری در خلال دو سال تحقیقات اعلام داشته مبتنی بر دو نکته اساسی است.

وی ادامه داد: اول اینکه وی خود را یکی از پاک ترین و خدمت گذاران اقتصادی معرفی می‌کند و به تعبیر خودش بسیجی اقتصادی است. زمانی که مملکت به کمک نیاز داشته به کشورخدمت کرده است و دو اینکه وی چه در داخل کشور و چه درخارج از کشور دارای منابع و ثروت بوده و تمکن مالی وی راهگشای مشکلات کشور بوده است.

معرفی شخصیت بابک زنجانی از طریق دوستانشان/زنجانی سرباز بانک مرکزی نبوده است

صادقی در ادامه به تحقیقاتی که از طریق دوستان بابک زنجانی درباره شخصیت وی شده، اشاره کرد وگفت: (ر.م) یکی از دوستان متهم است که در تحقیقات بیان داشته که از سال 83 با بابک آشنا شدم و وی دو شناسنامه با عناوین بابک زنجانی و محمد بابک روغنی زنجانی داشته است، (ن ح) از دیگر دوستان زنجانی است اعلام داشته که پدر متهم از کارکنان راه آهن بوده و بابک زنجانی بعداز ظهرها برای من کارهای تعمیری طلا را به بازار می‌برده است و درخصوص اینکه زنجانی سرباز بانک مرکزی بوده قبول ندارم چرا که من خودم او را صبح‌ها با موتور به پادگان می‌بردم و اگر او می‌خواست ارزی به صرافی بدهد من متوجه می‌شدم.

افتتاح حساب از طریق 5 شناسنامه جعلی

وکیل شرکت HK تصریح کرد: شخصیت متهم در گزارش پلیس آگاهی در تاریخ 93.07.12 به این قرار است که بابک زنجانی فرزند مرتضی برای پیشبرد اهداف خود چندین شناسنامه جعل کرده است از جمله (بابک زنجانی فرزند علی به ش.ش 1200)، (بابک زنجانی فرزند مرتضی ش.ش 59)، (بابک زنجانی فرزند مرتضی ش.ش 1564)، (محمد بابک روغنی زنجانی فرزند مرتضی ش.ش 1618)، (بابک زنجانی فرزند مرتضی ش.ش 1327)است و صدور چک بلا محل، قبول چک مسروقه و جعل و استفاده از سند مجعول از اتهامات وی است.

در مرجع کیفری سابقه متهم واجد ارزش است

وکیل شرکت HK تصریح کرد: بابک زنجانی فرزند مرتضی دارای چند فقره چک برگشتی بوده و با استفاده از چک‌ها اقدام به استفاده از شبکه بانکی و افتتاح حساب می‌کرده است، وی درباره سوابق خود می‌گوید که نباید نبش قبر کرد این در حالی است که ما در مرجع کیفری هستیم و در مرجع سابقه متهم واجد ارزش است.

صادقی به گزارش معاونت حقوقی یکی از ارگان‌ها در سال 90 درباره شخصیت متهم اشاره کرد و گفت: بابک از سال 1388 با ثبت شرکت وارد کننده لوازم آرایشی در منطقه آزاد کیش فعالیت خود را آغاز کرد و دارای سابقه قاچاق ارز و محکومیت حبس بوده است.

سرمایه بابک زنجانی از طریق رانت مالی ایجاد شده است

وکیل شرکت HK گفت: بابک زنجانی در طول چهار سال اخیر کمترین سرمایه‌ای نداشت و سرمایه وی از طریق رانت مالی ایجاد شده در وزارت نفت و بانک مرکزی از این طریق خود را ثروتمندترین فرد ایرانی معرفی می‌کند.

در خارج از کشور مدیریت بحران خواندم، من دنبال شرکت نفت نرفتم

صادقی مصاحبه‌ای از متهم با یکی از خبرگزاری‌ها را نقل می‌کند که در آن بابک زنجانی اشاره می‌کند که در سال 81 حدود 11 شرکت داشتم و سال‌هاست که کار تجارت بین الملل می‌کنم. من در دوران سربازی راننده مرحوم نوربخش بودم و بعد از ظهرها 20 میلیون دلار در بازار می‌فروختم؛ اما در حالی است که بابک زنجانی راننده نبوده است و این ادعا صحت ندارد.

وکیل شرکت HK در ادامه به نقل از مصاحبه متهم با این خبرگزاری گفت: بابک زنجانی در این مصاحبه بیان کرده که سال‌ها تجربه مالی و بانکی دارم، من مدیریت بحران در خارج از کشور خوانده‌ام و به دنبال شرکت نفت نرفتم؛ آن‌ها به دنبال من آمدند، به 15 بانک کمک کردم.

صادقی با بیان اینکه ادعاهای بابک زنجانی کذب بوده است، تصریح کرد: بابک زنجانی از (م.ش) می‌خواهد که وی را به مدیران نفتی معرفی کند و (م.ش) در جلسه‌ای که با مدیران صندوق بازنشستگی برگزار می‌شود، وی را معرفی می‌کند و می‌گوید که زنجانی درخارج از کشور دارایی دارد و خواستار خرید نفت است.

واگذاری سه محموله به ارزش 300میلیون یورو به شرکت ایزو بابک زنجانی

وکیل شرکت HK گفت: با توافق صندوق بازنشستگی و بابک زنجانی و (م.ش) سه محموله به ارزش 300میلیون یورو به شرکت ایزو بابک زنجانی واگذار می‌شود.

در ادامه جلسه با توجه به گفته قاضی پرونده مبنی بر اینکه شکایت علیه متهم ردیف 2 و 3 نیز مطرح است(م.ش) و (ح.ف.ه) وارد دادگاه شدند.

 

4242

 

کد خبر 477239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =