9 شرکت بیمه بیشتر از نصف حق بیمه دریافتی، خسارت پرداخت کرده اند و سایر شرکت های هم تقریبا نیمی از آنچه دریافت کرده اند را خسارت داده اند.

مریم یعقوبی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آمار عملكرد بازار بيمه در نيمه اول سال جاري  نشان می دهد در این مدت حدود 117 هزار میلیارد ریال حق بیمه تولید تولید شده که 13 درصد بیشتر از سال گذشته است. سهم بخش غيردولتي از اين مقدار حدود 55 درصد و 45 درصد ديگر به تنهایی توسط بيمه ايران به عنوان تنها شركت بيمه دولتي توليد شده است.

نکته مهم این است که پراکندگی تولید همچنان در میان شرکت های بیمه نامتوازن است و  تنها ۸ شركت‌ بيمه ايران، آسيا، البرز، دانا، پارسيان، معلم، كوثر و پاسارگاد هر يك داراي سهم بالاتر از سه درصد بوده اند و در مجموع با 82 درصد از حق بيمه توليدي را به خود اختصاص داده اند.

تعداد بيمه‌نامه‌هاي صادر شده در اين مدت نيز با 6.2 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به حدود ۲۲ ميليون فقره رسیده است.

بیمه شخص ثالا همچنان بیشترین سهم را در بیمه نامه های تولیدی دارد و  حدود 33 درصد حق‌بيمه‌هاي توليدي  را به به خود اختصاص داده است.

بيمه درمان پس از بیمه شخص ثالث قراردارد و تقریبا یک سوم از حق بیمه تولیدی را در اختیار دارد.

دو بيمه زندگي و بدنه خودرو نیز به ترتيب به 10.2 و 5.1 درصد از پورتفوي حق بيمه توليدي بازار را در اختیار داشتند.

شركت‌هاي بيمه در نیمه نخست امسال حدود 58 هزارميليارد ريال خسارت به بيمه‌گذاران پرداخت کرده اند که  23 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

این میزان خسارت پرداختی در قالب  حدود 12 ميليون مورد خسارت به بيمه‌گذاران پرداخت ‌شده كه در مقايسه با سال قبل حدود 33 درصد بیشتر است.

نسبت خسارت های پرداختی توسط بیمه های غیردولتی با سهمشان از بیمه نامه های صادرشده هم تناسب دارد؛  حدود 55 درصد از خسارت هاي بازار بيمه توسط بخش غيردولتي جبران شده است.

حدود 39 درصد از خسارت‌هاي بازار بيمه در رشته بيمه شخص ثالث و حدود 35 درصد هم به بيمه درمان اختصاص داشته است.

بيمه هاي بدنه اتومبيل و زندگي به ترتيب حدود 7 و 6.5 درصد از خسارتهاي پرداختي بازار بيمه سهم داشته اند.

طي اين مدت، نسبت خسارت بازار بيمه معادل 50 درصد بود و در مقايسه با سال قبل 4 واحد افزايش نشان ‌داد.

نسبت خسارت ۹ شركت بيمهمتقايل كيش، نوين، سينا، ملت، دانا، ميهن، آسيا، پارسيان و البرز بالاتر از اين ميزان در بازار بيمه بوده است. سه رشته‌ بيمه اعتبار، بدنه اتومبيل، ثالث و مازاد و درمان  نسبت خسارتي بالاتر از بازار بيمه داشتند. نسبت خسارت رشته‌ هاي مسئوليت و حوادث راننده  بالاتر از اين نسبت در ساير رشته هاي بيمه بوده اما پايين تر از نسبت خسارت بازار بيمه قرار دارند.

 

 

22335

 

کد خبر 478085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کوروش درخشان A1 ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  2 2
  روش صحیح و مشروع بیمه در اینست که شرکت‌های بیمه بعد از محاسبه پرداخت خسارات و هزینه های جاری حقوق منجمله تامین و نگهداری ساختمانها و آب و برق و گاز و حقوق کارکنان خود ، درآمد حاصله را به بیمه شدگان که مشمول دریافت خسارت نشده اند عودت دهند یا تخفیف خیلی ویژه ای برای تمدید بیمه مجددشان در نظر بگیرند.
  • رضا A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
   1 0
   دوست عزیز سلام بیمه ها دقیقا همین مورد شما را دارن اجرا می کنن . بیمه گذارانی که خسارت نداشته باشن در سالهای بعد برای تمدید تخفیف شاملشون میشه
 • رضا A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  1 0
  شرکت بیمه باید براساس قواعد تجاری فعالیت نماید. عودت سود شرکتهای بیمه به بیمه شدگان مانند این است که یک شرکت تولید کننده مثلا لبنیات سود خود را بین خریداران محصولات خود توزیع کند که این کار با منطق اقتصادی سازگار نیست