این روزها تماشای سریال ویکتوریا از فارسی یک ،در ایران عاملی بر تنش و جدایی در بیشتر خانواده هاشده است .سریالی که با رنگ و لعاب غربی برای ایرانی ها ساخته شده است

سپیده سعیدی: چندی پیش عزت الله ضرغامی رییس سازمان صدا  وسیما در جلسه ای با مدیران سازمان و شبکه ها علنا اعلام کرد که کانال فارسی یک از رقبای جدی و سر سخت سیمای جمهوری اسلامی ایران است .مسئله ای که شاید پیش از این نیز برای شبکه های تلویزیونی ما وجود داشت اما به هیچ عنوان آن را جدی نمی گرفتیم و مسئولان سازمان صدا و سیما سعی می کردند تا صورت مسئله را پاک کنند تا به فکر چاره ای باشند .این در حالیست که در گوشه و کنار می بینیم و می شنویم که افراد بسیاری در جامعه ما به دیدن این سریال می پردازند و حتی شاید به جرات بتوان گفت که در حال حاضر این شبکه ماهواره ای با سریال های متعددش عاملی بر مشکلات خانواده های تهرانی شده اند .یکی از این سریالها ویکتوریاست که پروفسور حسین باهر جامعه شناس و رفتار شناس  در این باره می گوید  که مراجعین بسیاری به کانون مشاوره او با دیدن این سریال دچار مشکل در خانواده شده اند .

همانطور که می دانید بسیاری از خانم های ایرانی این روزها وقت خود را برای دیدن سریال های فارسی یک صرف می کنند و همین مسئله به طور جدی به خانواده ها هم رخنه کرده است و باعث سوء رفتار در خانواده های ایرانی شده است . این موج را چگونه ارزیابی می کنید و به نظر شما رسانه های ایران در این رابطه چگونه می توانند سرمایه گذاری کنند تا بتوانند این موج را از بین ببرند
این بحث ،جالب است و من امید وارم بتوانم در این بحث حق مطلب را ادا کنم . من هم گاهی این سریال را میبینم و همین دیشب هم سریال ویکتوریا را مشاهده کردم .چرا که در حال حاضر بسیاری از مراجعین من به خاطر دیدن این سریال در زندگی به مشکل بر خورده اند و در حال حاضر شاید بتوان عنوان کرد که این یک معضل اجتماعی به شمار می رود که شاید بیراه نباشد اگر بگویم که ازآن غافل هستیم . در وهله اول باید اظهار کنم که هم خانواده ها و هم جوانان تقاضا شدیدی برای دیدن برنامه هایی دارند که شاید در سیما آنطور که باید چنین برنامه هایی وجود ندارد .این یک اتش است و آیا می توان اتش را بدون آب زلال با چیز دیگری بر طرف کرد .در حال حاضر برای اتش بینند گان ایرانی برنامه ای قابل توجه وجود ندارد .اما اول باید درباره سریال ویکتوریا هم به مراجعین ام و هم به خوانند گان مسئله ای را عنوان کنم . اینکه این سریال سریالی است صرفا برای بیننده ایرانی ساخته شده است .سریالی که در خانه ها ی ایرانی رخنه کند و فرهنگ مسلمانی و شرقی ما را تحت الشعاع قرار دهد . بسیاری بر این باورند و ادعا کرد ه اند که این شبکه را یک شرکت صهیونیستی اداره می کند .که در این باره باید اظهار نظر کنم که پر بیراه هم نگفته اند و ما کما بیش اثرات مخرب آن را در جامعه مشاهده می کنیم و می بینیم که خانم های ایرانی چگونه تعریفشان از خانه ،همسر و خانواده تغییر کرده است

 این سریال جگونه وبا چه ساختاری بر ذهن ببیننده غالب شده است که بیننده ایرانی به خصوص خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد ؟
خیلی ساده بگویم که در این سریال که سیاستی از پیش تعیین شده بر سناریوی آن وجود دارد مردان را از زنان ضعیف تر جلوه می دهند و به زنان اختیار آن را می دهند که هر اقدامی می توان در زندگی انجام داد و هیچ قبحی برای هیچ اقدامی قائل نیستند . اثر گذاری آن در زندگی های ایرانی به آن دلیل است که زنان ایرانی نیز همواره احساس آسیب پذیری می کنند و همواره در این باور هستند که به آنها ظلم شده است این سریال هم در بین زنان در تهران به خصوص حس همذات پنداری داد . زن ایرانی همیشه می پندارد که مظلوم هست نمی خواهم اظهار کنم که زن ایرانی واقعا مظلوم هست یا نه اما تا به حال زنان ایرانی اینگونه توقع نداشتند که در قبال مظلومیتشان بخواهند خیلی از ارزش ها را ضد ارزش کنند .

شما در جایی اظهار کردید که این سریال را برای بیننده ایرانی تدارک دیده اند ،در این رابطه توضیح دهید ؟
در این سریال چهره ای برای ویکتوریا انتخاب کرده اند که با زنان ایرانی بی شباهت نباشد .البته باید بگویم زنی با گریم متفاوت تر از آنچه در سریال های دیگر اروپایی ویا امریکایی مشاهده می کنیم . در این سریال می بینیم که نحوه گفتار نحوه خاصی است و اینکه حتی موسیقی مرموزی در این سریال بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد .موسیقی که با تبحر و دقت خاصی ساخته می شود  . از طرفی مفسر ها و منتقد های بین المللی معتقدند که حتی در تصویر سازی و جلوه های ویژه هم ذائقه مخاطب در نظر گرفته شده است .

شما فکر می کنید دلیل این همه هزینه چیست؟

کاملا واضح و مبرهن است که در این سریال و سریال های مشابه سعی شده تا مردم هزینه فرصت بپردازند و وقت خود را هدر دهند این سریال دقیقا درساعتی پخش می شود که زمان پخش اخبار و اخبار بین الملل است همین امر باعث می شود که   با یک کار ضد ارزشی باید تحت تاثیر قرار گیرد.

چرا سریال ویکتوریا برای ایرانیها جذاب است ؟

ببینید ما در ایران علاقه مند به تحلیل نیستیم این سریال علی رغم رنگ و لعابی که دارد بسیار عوامانه  است و بیانی مظلومانه دارد . سناریویی کلیشه ای که می توان برای 2 ساعت آن را ساخت نه برای 196 قسمت 45 دقیقه ای .مانند غذایی می ماند که بادمجان دور قاب چینش کرده باشند و محتوایش فایده ای زیادی ندارد . این نوع سریال معمولا روند کندی دارند و راحت هضم می شوند .بیننده را به فکر وا نمی دارند .بیننده ایرانی هم دوستدار تحلیل نیست و دوست ندارد که فکر کند .

شما به عنوان یک رفتار شناس تاثیر این سریال بر مردم را چگونه ارزیابی می کنید ؟
در حال حاضر مردم ایران در وضعیت اقتصادی نامناسب هستند .تاثیرات عمده این سریال هم بر مردم به خاطر مشکلاتی هست که هم اکنون پیش روی آنها قرار دارد .در این راستا جامعه شناسان و محققان باید بیشتر به این موارد بپردازند در حالی که می دانند این معضل در جامعه فراگیر شده است و طبیعتا افراد بسیاری هم به دوستان و همکاران مراجعه می کنند که مشکلاتشان ناشی از این برنامه ها باشد .

مشکلات زن ایرانی را چگونه ارزیابی می کنید که زنان اینگونه جذب این سریال ها می شوند ؟
به نظر می رسد که زن ایرانی بیش از آنچه که به زندگی امروز خود بیاندیشد می پندارد که مظلوم است ،مظلوم واقع شده و مظلومانه زندگی می کند .این افکار در حالی به زن ایرانی مستولی می شود که به اطراف خود نگاه دقیقی ندارد .اینکه به راحتی می تواند در آمد داشته باشد ،خلاق باشد ،کار کند ،اجتماعی باشد و یا برعکس در آرامش در خانه بماند و از دغدغه های بیرون به دور باشد .

همانطور که می دانید بسیاری از فعالین برای احقاق حق زن ایرانی فعالیتهای بسیاری انجام می دهند ،مثلا مسئله ای به عنوان حق طلاق ،حضانت فرزند و...با قوانین مربوطه اش مطلوب فعالان حقوق زن در ایران و همچنین زنان نیست .در جایی دیگر باید اشاره کنم که 65 در صد از دانشجویان در کشور را دختران تشکیل می دهند ،اما از این 65 در صد ،در صد بسیار کمی در پستهای مدیریتی این مملکت قرار می گیرند .
این مسائل بستگی به عرف جامعه دارند .در حال حاضر تعداد خانم های شاغل کم از آقایان نیست .به نظر من خانم های ایرانی جهل بر قانون دارند و برای مسائل خود و حضور خود در جامعه اطلاعات کافی ندارند .مثلا برای ازدواج هم حتی آگاهی کامل ندارند .از خانم فرهیخته امروزی انتظار می رود که با رعایت و فهم قانون مدنی از خود دفاع کند

یکی از مشکلات ما در تهران بحث طلاق است چند روز پیش در خبر آنلاین خبری داشتیم مبنی بر اینکه آمار طلاق نفس زوج های تهرانی را بریده است این آمار به 30 در صد رسیده است ؟چرا در حال حاضر در تهران زوج های تهرانی دچار بحران در زندگی شده اند ؟
بالا رفتن آمار طلاق در تهران به دلیل ازدواج هایی است که بر خلاف سنت و عرف صورت می گیرد ،انواع آشنایی های خیابانی ،اینترنتی ،و اتومبیلی که منجر به دوستی و بعد از آن هم ازدواج ناموفق می شود . ازدواجهایی که زوجین به دلیل ترس از والدین به آن تن در می دهند و رابطه ایجاد شده بین آنها نمی تواند برای دوام پایدار باشد در چنین شرایطی قطعا می توان منتظر بود که این ازدواج به طلاق منجر شود و در تهران هم طبعا بیشتر اتفاق می افتد .از نکات دیگری که می توان بدان اشاره کرد فقر اقتصادی و بیکاری در جامعه است که در تهران سر سام آور است و بیشتر زوج های تهرانی با آن دست به گریبان هستند . اما این روزها مسئله دیگری هم در تهران موجب طلاق زوج های میانسال می شود و آن مسئله یا ئسگی است که بسیاری از خانم ها نمی توانند این بحران را تحمل کنند .بهتر است در پایان به این مسئله هم اشاره کنم اینکه سناریست سریال ویکتوریا با هدف تخریب خانواده های ایرانی دست به نگارش چنین داستانی زده است و قبح طلاق را در سریال ریخته و حتی زندگی را بعد از طلاق شیرین تر جلوه می دهد که واقعا چنین نیست .ما درقرآن می خوانیم که لازنین اعمالهم ،شیطان می گوید که اعمال زشت را تزیین می کنم این همان نکته ای است که در این سریال کاملا مشهود است. 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 47885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 45
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  2 0
  در ایران نه تنها زنها مظلوم نیستند بلکه همه جا حضور دارند و پدر مردها را هم در آوردند
 • خبرنگارغرغرو IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 1
  خداییش خیلی بهتر از دلنوازان وبقیه چرت وپرت های تلویزیون ایرانه.قسم میخورم الان دارن تو سازمان صداوسیمای ایران رو فیلمنامه مشابه ویکتوریا کار میکنن.
 • بدون نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 1
  وقتي صدا و سيما سريال هاي آبگوشتي پخش مي كنه و سريال هاي مشتري پسند رو كنار مي زنه، انتظاري بيشتر از اين هم نيست!يادمون باشه كه بعد از پخش سريال افسانهجومونگ كه با اقبال عمومي همراه بود، از بس مورخين ايراني به پخش سريال جومونگ اعتراض كردند كه صدا و سيما هم از پخش سريال هاي ديگر كره اي صرف نظر كرد. در حاليكه مي تونست با همون رويه، شبكه هاي ماهواره اي رو كنترل كننه!به غير از فارسي1، شبكه GEM TV هم اقدام به پخش سريال هاي دوبله شده كرده كه با اين اوصاف بايد در صا و سيما رو گل گرفت!!!
 • هموطن IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  2 2
  اخه یکی به این دکتر محترم بگه اندیشمند بزرگ این سریال محصول 2006و 2007 آمریکا و کلمبیا (کشور دوست و برادر )هست و در سال 2008 پخش شده در بسیاری از کشورها به خاطر معروفیت این سریال و پر بیننده بودن برای فارسی 1 دوبله شده پس صرفا برای مخاطب ایرانی ساخته نشده است تر خدا در تحلیلهایتان با منطق حرف بزنید نه با ...
 • بدون نام DE ۱۳:۵۵ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 2
  توهم در حد نویسنده های کیهان. این سریال تو کلمبیا ساخته شده و اونجا خیلی طرفدار داره، اگر فارسی1 نبود عمرا تا صدسال آینده این سریال به چشم و گوش ایرانیا می رسید حالا این آقا چطور فهمیده که این سریال مخصوص ایرانی ها ساخته شده خدا می دونه.
 • بدون نام IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 1
  من كه نديدم اما اقوام ما همه سر ساعت اين برنامه به منزل برمي گردند تا ويكتوريا را ببينند. خ.ب يا بد همه را گرفتار كرده.
 • بدون نام IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 2
  شما که اینقدر قوی تحلیل میکنید لطفا در املای لغات توجه کنید . اتش=؟عطش اتش=؟عطش اتش=؟عطش
 • بدون نام IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  2 0
  آخه اینا چیه نگا میکنید بشینید به کجا چنین شتا بانو نگا کنید همه شخصیت های منفیش کراوات دارن آخونداش اینگلیسی حرف میزنن توی هر قسمتش هم یه آلمه پیام هست تازه با موبایل فیلم بداری شده ...
 • بدون نام IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  2 1
  واقعا تحلیل مسخره ای بود یکیش من که از موقعی که خانواده اماین فیلم رو دیدن رابطه شون با من بعنوان فرزندشون بهتر شده و بیشتر سعی می کنند درکم کنند اثر مثبتی روشون داشته و فیلم تک بعدی نیستش و مشکلات هرسن و بحران های مربوط به اون سن رو بخوبی تونسته نشون بده و از جنبه های مختلف به نحوه شکل گیری یک رابطه پرداخته و...
 • بدون نام IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  3 1
  این یک سیاست است که مردم را از خبرهای روزمره دور سازندمن خودم بیننده این سریال هستم بدلیل نبود کارووضع اجتماع مجبور هستم به خانه برومولی واقیت هم همین است که مردها به زنهای خود خیانت نکنند.اما متاسفانه مردهای ایران حریص هستند وحاضر هستند هر کاری انجام دهند ولی خانمها فقط پایبند به اصول اخلاقی باشند
 • محمد IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 3
  من خانواده ام اکثر سریالهای این شبکه را می بینم .حالا هر کی هر چی میخواهد بگه.وقتی تلوزیون یه برنامه شاد نداره چرا وقت خودمون را صرف اون بکنیم.
 • من IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 1
  این تحلیلتون اصلا درست نیست ، چون من هم این سزیال رو می بینم و از اون می تونیم ((درس)) بگیریم..ادب را از که آموختی ؟ از بی ادبان شماها که یه عمره دارین راه درست و به مردم نشون میدین همه رو خراب کردین نمونه اش آمار کمه ازدواجه به علت ((بی کاری و بی پولی ))
 • بدون نام IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  2 4
  زنا خیلی از حد خودشون تجاوز کردن...مدیریت مغز میخواد که اونم تو مرداست
 • بدون نام IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  3 2
  این آقا یک مرد هست و نمیتونه با افکار مرد گرایانش زنان مارو تفسیر کنه اون میخواد بزنه توی سر زنان ما و باز هم اونها رو مسخره کنه
 • عبید IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  1 3
  مردم این سریال را تنها به این دلیل نگاه می کنند که همزمان با اخبار صدا و سیماست. هر سریال دیگری بود باز هم نگاه می کردند. مردم از بمباران خبری و اخبار کذب خسته شده اند.
 • عبید IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  2 1
  مردم این سریال را تنها به این دلیل نگاه می کنند که همزمان با اخبار صدا و سیماست. هر سریال دیگری بود باز هم نگاه می کردند. مردم از بمباران خبری خسته شده اند.
 • بدون نام TJ ۰۷:۰۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  1 2
  تحلیل کاملا یکسویه وفاقد عنصر نقد بیطرفانه است. این سریال آموزشهای مفید هم کم ندارد واتفاقا با موضوع طلاق بر خلاف این تحلیل اثبات می کند که هیچ جایگزینی برای یک زندگی مشترک طولانی مناسب تر از ادامه همان زندگی ورفع مشکلات آن وجود ندارد.
 • بدون نام IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  1 2
  این سریال درامریکالی لاتین (آرژانتین )تولیدشده ودرآن سعی شده تمام معضلات خانوادگی به صورت شفاف بیان شود چهره ویکتوریا نیز نه برای ایرانیان که برای مردم همان کشور طراحی شده است این سریال آیینه ای است که مارابه سمت اصلاح هدایت کند شکستن آن چیزی راعوض نمیکند
 • بدون نام IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  1 0
  "اتش" نه مجيد جان "عطش"
 • معصومه IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  3 0
  تمام افكار فمنيستها در اين فيلم بخوبي نمايش داده شده و موفق هم بوده اند چرا ما نميتوانيم و يا نميخواهيم با شيوه اي صحيح و مبتني بر اسلام اينگونه فيلمسازي كنيم؟
 • بدون نام IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  2 1
  حرفهای دکتر درست اما راه حل چیست ؟ به صرف اینکه بگوییم این سریال برای تخریب خانواده است کار تمام میشود پس بدلش چیست جایگزینش چیست . نه وضع اقتصادی درسته نه اوضاع اجتماعی نه فرهنگی . متولیان امر هم از بس که سیاست زده شده ودنبال جدالهای سیاسی وجناحی وگروهی وباندی هستند که ناهینجاری های اجتماعی وفرهنگی را فراموش کرده اند یا خود را گول زده و به نادیدن دردها عادت داده اند. پس اقای دکتر راه حل شما چیست ؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۰۴:۵۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۸
  2 0
  در پاسخ سؤال اول،اتش اشتباه است عطش درست است
 • ماهان IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۸
  2 3
  من کاملاً گفته های جناب پرفسورراقبول دارم چون من این موضوع رادرخانوادها احساس کرده ام ونزاع بین آقایان وخانمها رابرسردیدن این سریال مضخرف مشاهده میکنم/ دوست دارم دراین رابطه بیشترتحقیق شودودرخودصداوسیما دراین رابطه مردم رابیشتر آگاه کنند.متشکرم
 • بدون نام DE ۱۱:۵۵ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۲
  2 2
  به نظر من شما باید اول یاد بگیرید که عطش رو اتش ننویسید بعد در مورد صهیونیسم بین الملل توهم توطئه بچینید
 • بدون نام IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۲
  2 3
  چه چرت و پرت ها! آقا شما تحليل نکني سنگين تري.
 • Ali CA ۱۶:۲۲ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۵
  1 1
  از این حرف‌ها میزنید، بعد اسراییلی‌ها به انگلیسی ترجمه می‌کنند و زمین و زمان به ما می‌خندند! باباجان این سریال اصلا کلمبیایی است، برای همین چهره شخصیت‌ها شبیه ایرانی‌هاست. به علاوه، سال‌هاست در آمریکایی لاتین پخش می‌شود. اصلا ایران چقدر اهمیت دارد که بیایند در یک برنامه‌ریزی بلندمدت سریال تلویزیونی بسازند و بعد ۴ سال بعد برای مخاطب ایرانی دوبله کنند! کمی آبروداری کنید.
 • مهناز SE ۱۶:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۴
  2 3
  انسان متاثر می‌شود هنگامی که یک فرد تحصیل‌کرده چنین تحلیل آبکی ارائه می‌کند. درضمن آقای باهری زنان ایرانی که حتی از حقوق اولیه خویش یعنی انتخاب پوشش محروم هستند تا برسد به مسایل دیه و ارث و قیمومیت فرزندان و ... در همة موارد شهروند درجه چندم هستند، اگر مورد ظلم واقع نشده‌اند، پس حتما زنان اروپایی مورد ظلم واقع شده‌اند. طبق گزارش‌های سارمان‌های بین‌المللی تنها وضعیت زنان کشورهای عربستان و یمن بدتر از زنان ایران است. به آقای باهری توصیه می‌کنم بیشتر فکر کنند بجای حرف زدن.
 • امیر IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۵
  1 1
  در چرت و پرت بودن سریال ویکتوریاکه شکی نسیت چرت پرت بودن اکثر برنامه های صدا وسیما از جمله سریال های صدا و سیما هم که قطع یقین است! جای تاسف اینجاست که این سریال سرکاری به قدری بازخور در جامعه ما داشته که حتی پروفسور باهر را هم که تخصصی در نقد فیلم وسریال ندارد به واکنش واداشته. وا مصیبتا بر فرهنگ به تاراج رفته ایران و مردم ما
 • محمد علی IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۶
  1 3
  به نطر من این یک سریال آموزنده بود و خیلی مخاظب داشت و صحبت های مرد سالارانه این آقای دکتر هیچ ارزشی ندارد .
 • یک بیسواد IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۶
  1 1
  واقعا" که متاسفم، وقتی که دکتر این مملکت حتی اینقدر روی موضوعی که قرار است در مورد آن نظر به اصطلاح کارشناسی بدهد وقت صرف نمیکند از این بهتر هم نظر نمی دهد. بهتر است ایشان یه سری به اینترنت بزند (سایت ویکیپدیا) و ببیند که این سریال ساخت یک شبکه کلمبیایی واقع در آمریکاست و قبلا" برای کشورهای اسپانیائی زبان پخش شده است.(البته اگر زبان خارجی بدانند).واقعا" این شبکه ها جقدر خوشبختند که چنین مخالفانی دارند.
 • بدون نام IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۷
  1 0
  متاسفانه مسئولین مملکت فقط به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند و به دلایل استقبال مردم از این سریالها توجه نمی کنند. در ماههای اخیر بدلیل عملکرد صدا و سیما اکثر مردم به برنامه های تلویزیون ایران اعم از اخبار و فیلم و سریال و غیره بی تفاوت شده اند و در این شرایط برنامه های فارسی 1 بهترین جایگزین برای مردمه. اتفاقا اکثر سریالهای پخش شده دارای پیامهای فرهنگی و مناسبیست که می تواند به رشد فکری جامعه کمک کند
 • صادق IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۸
  1 1
  دليل استقبال از اين سريال به دليل سياستهاي فرهنگي يك بام و دو هوا بعد از 31 سال است نه توهمات دائي جان ناپلوئوني!
 • karimi IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۱/۰۸
  2 0
  براي خودمان متاسفم كه بعد از 30 سال هنوز برنامه هاي جذابي در راديو تلويزيون خودمان نداريم كه يك سريال كهنه امريكاي لاتين انقدر جنجال كرده.... آقاي ضرغامي تحويل بگير
 • بدون نام IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۱/۱۲
  3 2
  احتمالاً اخبار 20:30 هم وقت کنه در موردش یه چرت و پرتی میگه.
 • زها IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۱/۱۳
  2 2
  من ديدم بعضي والدين با بچه هاي 9 ساله10 ساله ميشينن اين سريالو ميبينن واقعا متعسفم
 • kaveh IR ۰۴:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۱/۱۴
  2 0
  به نظرمن توكشورمون قشر زنان روز به روز دارن پيشرفت ميكنن اصلا هم مظلوم واقع نشدن-البته اين نشونه اينه كه كشورمون داره خيلي رشدميكنه.از دامن زن مرد به معراج ميرود.
 • الناز پوشین IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۱/۱۹
  1 2
  با تشکر از تحلیل شما جالب این جاست که همه ما با اشراف به غیر وافعی بوداین سریال باز هم به تماشای ان علاقمندیم!!
 • بدون نام IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۰
  2 0
  به نظر من اگه ما اين توهم توطئه رو از خودمون دور كنيم اونوقت ميتونيم در همه زمينه ها پيشرفت كنيم،بابا دست برداريم از اين حرفا كه ضعف هاي خودمونو به پاي ديگران بگذاريم.مشكل ما صداوسيماي مزخرفيه كه داريم.سريال گذاشتن توپ "داراو ندار"...!!!!؟؟؟؟
 • مونا حسيني IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۰
  2 1
  با تشكر از تحليل جالب شما، به نظر من اين سريال به روابطي اشاره مي كند كه در ايران نيز زياد شده و ما از آنها غافليم يا نمي خواهيم ببينيم و اينها را كاملا از سريالها و فيلمهاي خود حذف كرديم.
 • غضنفر IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  2 2
  زن جماعت باید از چار دیواری خونه خارج نشه و بشینه لباس ها را بشوره و اتو کنه.. این حرفا دیگه تکرار نشه آ....
 • 1نفر IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۸
  0 2
  این سریال ها همشون واسه خونواده مضر و مزخرفن،وگرنه چرا اینقدر آمار طلاق رفته بالا،چرا بیشتر جامعه بوی خیانت میده!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۲
  2 1
  این اقا گفت این سریال مردا رو ضعیف تر از زنها نشون میده.فکر کنم همین جمله کافیه که معلوم شه چرا صداوسیماو...جلواین سریال قدعلم کردن.
 • دوست IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۴
  1 1
  سرگرمی خوبیه اما افکار خانواده را خراب می کنه و ارزشهای خانواده بی معنی میشه و علت تمایل خانوادها به این برنامه نداشتن سرگرمی و برنامه های شبکه ها میباشد
 • یکی از همه IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  1 0
  متاسفانه برای بعضی ها جذابیت و سرگرمی حرف اول را می زند، حتی اگر به قیمت زیر سوال بردن بنیان خانواده و اخلاقیات باشه. اگر بعضی از حرفهای این آقای دکتر از نظرتون غیر معقول میاد، چرا همه ماجرا را منکر می شوید.خانواده ای که قرار باشه هر کدومشون با یه جنس مخالف بیرون اون خانواده دوستی و مراوده داشته باشه که اسمش خانواده نیست. اینگونه سریالها مال همون کشورهاست؛نه ما
 • محمد حسین IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۹
  0 3
  به نظر شما ایا راه حلی بر این مسئله مهم هست؟