ایرنا نوشت: رئیس مرکز تجارت الکترونیکی با اعلام اینکه امروز در سطح کشور 13 هزار سایت دارای «نماد اعتماد» برای خرید اینترنتی فعالیت دارند.

محمد گرکانی نژاد پیش از ظهر امروزدر نشستی خبری افزود: بررسی ها نشان می دهد سال گذشته میزان خرید اینترنتی کشور به 52 هزار میلیارد تومان رسید که بیش از 99 درصد خرید داخلی صورت گرفته و انتظار می رود امسال شاهد رشد 50 تا 55 درصدی نسبت به سال گذشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول، براساس گزارش پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی) بسیاری از تخلفات و شکایات در معاملات اینترنتی به خریدهایی مربوط می شود که فروشنده فاقد نماد اعتماد است.

گرکانی نژاد اعلام کرد: مرکز تجارت الکترونیکی این وظیفه را برای خود قائل است که اقدامات لازم برای مسدودسازی سایت های فاقد نماد اعتماد اقدام کند که این امر طبق قانون و براساس رویه های اجرایی با سازمان های متولی همانند پلیس فتاست.

وی رشد تجارت الکترونیکی در کشور را سریع دانست و گفت: امروز کسب وکارهای اینترنتی برای تسهیل فرآیند تجاری گسترش و در قالب خرده فروشی و عمده فروشی تجلی یافته است.

وی تاکید کرد که ظرفیت معاملات اینترنتی بسیار بیشتر از حجم معاملات انجام شده در سال گذشته است.

رئیس مرکز تجارت الکترونیکی مردم را دعوت کرد تا با مراجعه به سایت www.eNAMSD.ir  نسبت به سایت های دارای «نماد اعتماد»اطمینان لازم را پیدا کنند، زیرا اکنون مراجع قانونی با سایت های فاقد نماد اعتماد که در زمینه خرید و فروش کالا فعالیت دارند، برخورد و نسبت به بستن آنها اقدام می شود.

وی خواستار کنترل و شناسایی دقیق سایت های خرید کالا از سوی مردم شد و تاکید کرد: شهروندان تا زمانی که نسبت به هویت دقیق این سایتها اطمینان پیدا نکرده اند از هرگونه معامله اجتناب کنند.

گرکانی نژاد تصریح کرد: بالاترین میزان آمار تخلفات و شکایات در زمینه خرید اینترنتی مربوط به تهران است، زیرا شمار سایت های فعال در این زمینه در تهران بیش از نقاط دیگر کشور است.

وی اضافه کرد: مرکز تجارت الکترونیکی در مدت 24 تا 48 ساعت نسبت به موارد شکایات مردمی در رابطه با معامله های اینترنتی رسیدگی لازم را انجام می دهد و موارد مربوطه نیز به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارجاع داده می شود.

نماد اعتماد از چهار سال قبل آغاز به کارکرده و در برنامه کاری مرکز تجارت الکترونیکی قرار گرفته است. این نماد به عنوان شناسنامه سایتها محسوب می شود و چنانچه از آنها شکایتی شود، می توان آن را پیگیری کرد.

وی یادآورشد که سایت های فاقد این نماد، اعتباری ندارد.

 

 

22339

کد خبر 482069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =