رایزنی با عراقی‌ها برای صدور اجازه عبور زائران با کارت ملی/ آیا مسئولان پای حرف خود می ایستند

تابناک نوشت: به فاصله چند روز تا شکل گیری بزرگترین گردهمایی مسلمانان جهان و در حالی که بسیاری از هموطنان مشتاقمان راهی شهرهای غربی کشور شده‌اند تا خود را به خیل عظیم شیعیان در راه‌پیمایی اربعین حسینی برسانند، امروز خبری منتشر شد که حکایت از یک بام و دو هوای مسئولان ایرانی در فراهم نمودن شرایط حضور ایرانیان در عتبات در این ایام دارد.

آن گونه که محمدی، رئیس پایانه مرزی مهران به باشگاه خبرنگاران جوان گفته، مقامات کشورمان در حال رایزنی با مقامات عراقی هستند تا عبور زائران با کارت ملی هم ممکن شود؛ شرایطی که سالهای گذشته هم شاهد آن بودیم اما امسال مسئولان از تغییر آن می‌گفتند و تاکید داشتند که به هیچ وجه تکرار نخواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تا کنون بیش از 6 هزار و 500 زائر از مرز مهران عبور کرده‌اند، در حالی از رایزنی با مقامات کشور عراق برای عدول از قوانین تردد سخن گفت که شنیده ها حکایت از آن دارد که جمعی از هموطنانمان بدون در دست داشتن گذرنامه و طی مراحل قانونی خروج از کشور، راهی مرزهای غربی کشورمان، از جمله مرز مهران شده‌اند.

در ادامه این گزارش با دور از ذهن نخواندن امکان تردد زائران اربعین با کارت ملی، تاکید دارد که عوامل انتظامی و مرزبانان از تردد زائرانی که گذرنامه و روادید ندارند، ممانعت به عمل می‌آورد؛ رویکردی شبیه به نعل و به پاشنه زدن که از یکسو زائران فاقد این مدارک را به برداشته شدن محدودیت های قانونی امیدوار می‌کند و از سوی دیگر تاکید دارد که تا به این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده است.

البته زمان زیادی طول نکشید تا این خبر تکذیب شود و خبرگزاری‌ها به نقل از فرمانده انتظامی مهران، عبور و مرور از مرز این شهرستان به کشور همسایه با تکیه به شناسنامه و کارت ملی را فاقد صحت ذکر کرده و بنویسند: «تردد زوار بدون ‌گذرنامه ‌و ویزا از مرز مهران ممنوع است.»

رایزنی با عراقی‌ها برای صدور اجازه عبور زائران با کارت ملی؟!

در ادامه این خبر به نقل از سردار علی دولتی آمده: «تردد زوار در حال حاضر فقط با ارائه گذرنامه و روادید انجام می‌شود. اخبار اعلامی در فضای مجازی به هیچ وجه صحت ندارد و مردم به این شایعات توجه نکنند و بدانند عبور از مرز بدون گذرنامه به هیچ وجه امکان‌پذیر نخواهد بود؛ مأموران نیروی انتظامی ایران و عراق در این خصوص به‌شد‌ت مراقب هستند تا زائری بدون گذرنامه از مرز عبور نکند.»

این هشدارها در ادامه به بیان این نکته که «تعدادی از افراد که قصد داشتند بدون گذرنامه از مرز عبور کنند، دستگیر شدند.» هم گره می‌خورد تا تاکیدی مشدد بر مواضع قبلی مسئولان انتظامی در این باره باشد که همگی متفق القول از ضرورت همراه داشتن گذرنامه و دریافت روادید برای انجام این سفر زیارتی سخن می‌گفتند و حتی اصرار داشتتند که به این منظور تدارک خاصی هم دیده‌اند.

از جمله این آمادگی ها، صدور گذرنامه در کمترین زمان ممکن و تقویت امکانات و توسعه خدمات در پایانه های مرزی بود که مسئولان با تکیه بر آنها، اصرار داشتند امسال قرار نیست به هیچ عنوان از قوانین و مقررات عدول کنند اما به فاصله دو سه روز تا اربعین مشخص می‌شود این گونه هم نبوده است.

این را می‌شود از تکذیبیه منتشر شده به نقل از فرمانده انتظامی مهران نیز فهمید که در آن گفته شده «در حال حاضر تردد با گذرنامه و روادید» ممکن است و تضمین نمی‌دهد که در ساعات و روزهای آتی هم این وضع پابرجا بماند. اینجاست که می‌توان پرسید آیا در صورت کوتاه آمدن از قوانین مصوب و صدور اجازاه تردد با کارت ملی، سالهای بعد کسی تمایل خواهد داشت فرایندهای دست و پاگیر اداری برای خروج از مرز را طی کند؟

اکنون کافی است به این مهم دقت کنیم که فرمانده انتظامی منطقه هیچ اظهار نظری درباره سخنان رئیس پایانه مرزی مهران نداشته و البته مسئول این پایانه مرزی هم سخنان خود را تکذیب نکرده تا نتیجه بگیریم که رایزنی با مقامات عراقی برای خروج زائران با کارت ملی و شناسنامه، احتمالا ریشه در واقعیت دارد و به نوعی تکرار اتفاقی است که در سالهای گذشته در چنین روزهایی شاهد آن بوده‌ایم.

با این حساب، آیا نمی‌توان گفت صدور مجوز عبور زائران با مدارک غیر رسمی و به شیوه ای غیرقانونی، تقویت کننده شائبه برخورد دوگانه با مردم است؟ آنقدر دوگانه که برخی را دستگیر کنند و برخی دیگر را که دیرتر آمده‌اند، با احترام بدرقه نمایند؟ آیا چنین رویکردی منصفانه و عادلانه است؟

 

کد خبر 483474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =