نصرت اله تاجیک در مطلب خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین به تحلیل نشست وین درباره سوریه پرداخته و از دور زدن مجامع بین المللی از سوی آمریکا و انگلیس انتقاد کرده است.

این کارشناس مسائل بین الملل در بخشی از مطلب خود نوشته است:

«اینکه آمریکا و انگلیس خارج از کانال سازمان ملل به عربستان و اردن ماموریت بدهند که برای برگزاری نشست‌های حاشیه‌ای مربوط به سوریه تلاش و اقداماتی انجام دهند، خارج از توافق وین و به نوعی دور زدن سازمانها و مجامع بین المللی و تضعیف نقش این سازمان است... مشکلات منطقه را باید با اجماع عناصر صاحب نفوذ و با نظارت افراد بیطرف و یا سازمانهای بین المللی حل نمود و همه کشورهای دخیل از انجام اقدامات انفرادی ، پراکنده و شتاب زده پرهیز کنند. نشست وین فرصت سیاسی مناسبی فراهم آورد تا نیروهای دخیل و دست اندرکار برای مبارزه با تروریسم و پیگیری روند سیاسی حل مشکلات سوریه به راه های هر چند ابتدائی دست یابند. اما عربستان که نتایج این جلسات را خیلی باب میل خود نمی بیند ساز دیگری کوک کرده و با اقداماات خارج از توافق به دنبال تخریب آن روند است.»

سفیر پیشین ایران در اردن در ادامه نوشته است:

«امریکا و انگلیس چندی است از طریق اردن مشغول کمک مالی و تجهیزاتی و همچنین آموزش نیروهای مسلح مخالف بشار اسد بوده و اخباری نیز وجود دارد که قسمتی از این امکانات مادی و معنوی به دست داعش افتاده است. یعنی تعدادی از این نیروهای آموزش دیده نیروهای طرفدار داعش بوده اند. بعد از دور گذشته مذاکرات وین از آنجا که نتایج آن تماما مورد قبول عربستان نبود از سوی آمریکا و انگلیس این پروژه جدید برای عربستان تدوین و تعریف شد تا این کشور بتواند شکست برنامه های سیاست خارجی خود در سوریه طی چهار سال گذشته را جبران کند. هدف این پروژه دور کردن عربستان از حمایت از داعش و قرار دادن او در کنار نیروهای مخالف معتدلتر بود و اینکه کمکهای مالی عربستان و قطر به این سمت جریان یابد.»

برای خواندن متن کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.

کد خبر 486343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =