کارشناس ایدز مرکز بهداشت آذربایجان شرقی از برخی اظهارات مطرح شده درخصوص لزوم انتقال بیماران متجاهر ایدز به کمپ های محصور نظیر مراکز ترک اعتیاد انتقاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، دکتر رضا یوسفی در پاسخ به این سئوال که برخی از مسئولان پیشنهاد می کنند بیماران مبتلا به ایدز را در کمپ های ویژه تحت قرنطینه نگهداری شوند گفت: راه های انتقال بیماری ایدز کاملا مشخص بوده و پیشگیری از آن نیز به راحتی امکانپذیر است لذا طرح اظهارات غیرکارشناسی کاملا غیرموجه خواهد بود.

وی با انتقاد از طرح موضوع انتقال بیماران مبتلا به ایدز به اردوگاه هایی نظیر کمپ های ترک اعتیاد گفت: چنین اقدامی نه تنها در هیچ جای جهان معمول نیست بلکه موجب پینهانکاری بیماران مبتلا به ایدز و عدم کنترل آن خواهد شد.

دکتر یوسفی با تاکید بر لزوم اعتمادسازی و آگاه سازی عمومی برای شناسایی بیماران مبتلا به ایدز گفت: در این صورت است که راههای شیوع این بیماری از افراد مبتلا به افراد سالم کنترل و جلوگیری می شود.

این کارشناس مسئول در حوزه بیماری ایدز مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با اشاره به برخی اظهار نظرهای غیرکارشناسی در جامعه تصریح کرد: طرح برخی اظهار نظرهای خارج از عرف و شان جامعه نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه موجب ایجاد بی اعتمادی و فرار بیماران ایدز از نظارت و کنترل مراکز بهداشتی خواهند شد.

وی اظهار داشت: در بحث کنترل و درمان بیماری ایدز هرگز نیاز به جداسازی افراد نیست بلکه تنها راه مقابله با این بیماری، آموزش های عمومی و فرهنگ سازی در سطوح مختلف جامعه است.

دکتر یوسفی "انکار" بیماری را بزرگترین معضل افراد مبتلا به ایدز خواند و گفت: باید با ایجاد اعتماد و آگاهی، موضوع انکار را رفع کرده و ایدز را نیز به عنوان یک بیماری به رسمیت بشناسیم.

به گفته وی راهکار بیماری ایدز، ارتقای دانش سلامت عمومی و جلوگیری از طرد شدن مبتلایان از دامان جامعه و خانواده است.

دکتر یوسفی همچنین در پاسخ به این سئوال که گفته می شود ورود مسافران خارجی هم به عنوان یکی از عوامل شیوع ایدز عنوان می شود اظهار داشت: به طور کلی راهکاری جلوگیری از ابتلا به ایدز، پیابندی به کانون خانواده و اقدامات پیشگیرانه همچون استفاده از کاندوم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HIV است.

گفتنی است بر اساس آخرین آمار موجود، تعداد 440 نفر بیمار مبتلا به ایدز در آذربایجان شرقی شناسایی شده اند که 88 درصد را آقایان و 12 درصد را بانوان تشکیل می دهند.

کد خبر 486951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =