ایسنا نوشت: معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: انتخابات پیش رو آزمون بزرگی برای نظام، دولت و جریانات سیاسی است که تمام مراحل آن باید در چارچوب قانون صورت پذیرد.

اسحاق جهانگیری در دومین همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور در وزارت کشور اظهار کرد: انتخابات پیش رو آزمون بزرگی برای نظام، دولت و همه جریانات سیاسی است که همه با هم دست به دست یکدیگر بدهیم تا مردم حقوق‌شان را اعمال کنند و بتوانند سرنوشت‌شان را رقم زنند. به همین دلیل تمامی مراحل انتخابات باید در چارچوب قانون باشد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره انتخابات یادآور شد: خوشبختانه مقام معظم رهبری در چند سخنرانی خود خط کلی خود را درباره انتخابات روشن کردند که یکی مربوط به حق الناس بودن تمام مراحل انتخابات است. استانداران و فرمانداران علاوه بر اینکه باید از این حق الناس بودن بنا به وظیفه‌ای که دارند دفاع کنند از نظر شرعی هم باید به این مساله دقت داشته باشند. رهبر معظم انقلاب در تکمله صحبت‌هایشان درباره حق الناس بودن فرمودند که نباید صلاحیت کسی بدون جهت تایید یا رد شود و در هر دو سمت حق الناس وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مقام معظم رهبری به دلیل حساسیت مسایل داخلی و خارجی و اهمیت انتخابات از یک انتخابات پرشور که همه در آن حاضر باشند و مشارکت حداکثری داشته باشند صحبت کرده است و این تکلیفی است بر عهده ما مدیران که باید زمینه مشارکت را ایجاد کنیم. وقتی برای رهبر معظم انقلاب انتخابات آنقدر اهمیت دارد که می‌گویند کسانی که حتی نظام را قبول ندارند در انتخابات شرکت کنند ما به عنوان مدیران باید ببینیم الزامات این کار چیست؟‌ و این الزامات را مدیران کشور باید فراهم کنند و اگر نتوانیم زمینه مشارکت حداکثری را فراهم کنیم باید پاسخگو باشیم که البته پیش‌بینی می شود انتخابات با مشارکت خوبی صورت گیرد.

وی همچنین بیان کرد: انتخابات یک فرصت ملی است که سرمایه اجتماعی کشور را افزایش می‌دهد و اعتماد مردم به نظام را بالا می‌برد و با انتخابات امید به آینده و نشاط در عرصه کشور زیاد می‌شود. وقتی ما روی مهم بودن انتخابات مانور می‌دهیم چنین دستاوردهایی در آن نهفته است؛ چرا که با انتخابات مردم به نظام امیدوار می‌شوند. حرفشان را با مسئولین می زنند و به کارآمدی نظام اعتماد می کنند پس باید به انتخابات به عنوان یک موقعیت استثنایی نگاه کنیم.

جهانگیری اضافه کرد: انتخابات میدانی است که آسیب های اجتماعی کشور را کاهش می دهد متاسفانه امروز آسیب های اجتماعی به یکی از دغدغه‌های جدی ما تبدیل شده است. برای هیچ ایرانی و مسلمانی قابل قبول نیست که اعتیاد، بیکاری، حاشیه نشینی زیاد شده و آسیب های اجتماعی در کشور بالا رفته باشد. بخشی از این آسیب های اجتماعی با برگزاری انتخابات و با افزایش امید مردم برطرف خواهد شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دغدغه مقام معظم رهبری درباره آسیب های اجتماعی به حدی بود که به همراه آقای وزیر کشور در دو جلسه طولانی برای پیدا کردن راهکار در این زمینه در خدمت ایشان بودیم. یکی از این راهکارها امیدواری مردم است و انتخابات می تواند این نقش را ایفا کند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه انتخابات منزلت کشور را در منطقه بالا می برد عنوان کرد:‌ ما در منطقه ای هستیم که پر از بحران است و برخی از همسایه‌های ما دچار اتفاقات عجیبی هستند و دچار مدیریت‌های نابالغی هستند که تصمیم های ناپخته و نابالغ می گیرند. پس نیاز است که یک بار دیگر اقتدار و امنیت ایران را نشان بدهیم و انتخابات بزرگی برگزار کنیم. انتخابات می تواند اقتدار ملت ایران را در سطح بین المللی به نمایش بگذارد.

وی همچنین یادآور شد: انتخابات فرصتی است که برای مردم این امکان فراهم می‌شود که به زبان بیایند و حرف‌شان را با رایشان بزنند. ضمن اینکه نخبگان و متخصصین به میدان می آیند و علاوه بر مطرح کردن نقطه نظرات و انتقادات خود را در معرض رای می گذارند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه به نقش شورای نگهبان در انتخابات اشاره کرد و افزود: شورای محترم نگهبان ناظر انتخابات است و بخشی از مسئولیت انتخابات به عهده شورای نگهبان است. دوستانی هم که بنا به دلایلی تایید صلاحیت نشدند یا صلاحیت‌شان احراز نشده است حتما باید این مساله را از مسیر قانونی پیگیری و دنبال کنند. اطمینان داریم که شورای نگهبان با سعه صدر به گونه ای عمل می کند که در همه صحنه‌های کشور رقابت پر شوری ایجاد شود و همه گرایش‌ها احساس کنند که برایشان حق انتخاب وجود دارد.

وی ادامه داد: ما هم به عنوان دولت آنچه از صندوق های رای بیرون می آید برایمان قابل احترام است و دولت با خیال راحت به آنچه از صندوق ها بیرون می آید احترام می گذارد. آنچه وظیفه تک تک ماست از رییس جمهور گرفته تا فرماندار و بخشدار پایبندی به قانون از موضع اقتدار و قدرت است.

جهانگیری همچنین گفت: فرماندار باید قوی باشد و اجازه ندهد به حقوق قانونی‌اش تجاوز شود. قطعا با هماهنگی خوبی که بین وزیر کشور و شورای نگهبان وجود دارد حتما شرایط انتخابات باشکوه و خوبی در کشور فراهم خواهد شد که همه از آن راضی باشند. از آقای رحمانی فضلی وزیر مقتدر ، مدبر و توانای کشور صمیمانه تشکر می کنم که در انجام مسئولیت سنگینی که در این مقطع خاص بر دوش‌شان است به خوبی عمل می کنند و همه دستگاه‌ها و وزارتخانه های کشور نیز باید به وزارت کشور کمک کنند تا انتخابات به نحو مطلوبی برگزار شود.

64213

کد خبر 501593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 11
  • بی نام A1 ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۱
    37 6
    رد صلاحیتهای این دوره خسارتش از جنگ بیشتر است برای کشور