تروریست ها مذاکرات را تهدید کردند/ اختلاف هیات های لائیک و دموکرات در نشست ژنو

گروه های تروریستی سوریه تهدید کردند: در صورت ادامه اقدامات دولت سوریه، مذاکرات ژنو را ترک می کنند.

 

 

 

 

به گزارش خبرآنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، کمیته عالی مذاکرات، اصلی ترین تشکل معارضان سوری روز شنبه تهدید کرد: در صورتی که حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ارتکاب به جنایاتش را متوقف نکند، گفت و گوهای صلح سوریه را که سازمان ملل در سوئیس برگزار کرده است، ترک می کند.

بر اساس این گزارش، هماهنگ کننده کمیته عالی مذاکرات در بیانیه خود افزود: «چنان چه، سازمان ملل و قدرت های بزرگ از متوقف ساختن خشونت ها در سوریه ناتوان بمانند، هیئت اعزامی کمیته عالی مذاکرات (صلح سوریه) تصمیم خود را مبنی بر خروج از دور مذاکرات، به آگاهی استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه خواهد رساند». این بیانیه کمی پس از ورود هیئت معارضان سوریه به سوئیس، در اینترنت قرار گرفت.

در عین حال رییس حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: اگر ما به نشست ژنو دعوت نشویم نتایج این نشست را به رسمیت نخواهیم شناخت و خود را در برابر آن متعهد نمی دانیم.

صالح مسلم رییس حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه گفت: ما خواهان پایان درگیری ها در سوریه از راههای سیاسی هستیم اما اگر ما جزئی از گفتگو نباشیم، مسیر حرکت، درست و شفاف نیست. البته ما کاملا کنار زده نشده ایم اما با توجه به اینکه در مذاکذات حضور نداریم اعلام کرده ایم که هر گونه بیانیه یا نتیجه ای که از این گفتگو ها حاصل شود برای ما الزام آور نخواهد بود. اگر ما به ژنو دعوت شویم پایبند به نتایج خواهیم بود ولی در غیر این صورت، تصمیمات نشست ژنو برای ما تعهد آور نیست.

مسلم ادامه داد: ما در این خصوص با مقامات آمریکایی و روسی و دی میستورا رایزنی کردیم اما همه از ما صبر و شکیبایی خواستند. ضمن اینکه آنها هم اذعان داشتند که مسیر سیاسی بدون ما ناقص است. کشورهایی که حاضر به پذیرش کردها در مذاکرات نیستند، با حل سیاسی و مذاکره مخالفند. آنها خواهان صلح و ثبات در سوریه نیستند و به بهانه های مختلف قصد بر هم زدن مسیر سیاسی را دارند.

اختلاف هیات گروههای لائیک و دموکرات در مذاکرات ژنو


در همین حال واحد مرکزی خبر در گزارشی به نقل از المیادین نوشتک مشارکت ندادن حزب اتحاد دموکراتیک در اولین جلسه مذاکرات ژنو 3 باعث بروز بحرانی جدید در ترکیب هیئت گروه های لائیک دموکرات شده است.
حزب اتحاد دموکراتیک اعلام کرد هر نتیجه ای که از مذاکرات حاصل شود به این حزب هیچ ارتباطی ندارد و این حزب خود را ملزم به رعایت آن نمی داند.

موسی عاصی خبرنگار شبکه المیادین در گزارشی از ژنو گفت: کردهای حزب اتحاد دموکراتیک در دور اول مذاکرات ژنو 3 شرکت نداشتند. روسیه و آمریکا به عنوان قدرت های بزرگ و حامی نظامی نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک در میدان جنگ به خواست ترکیه و فشارهایی که این کشور در هفته های اخیر اعمال کرد، پاسخ مثبت دادند. روسیه و آمریکا می خواهند طرف های سوری را به هر قیمتی که شده است دور هم جمع و گفتگوها را آغاز کنند، هر چند که متحدان این حزب کردی تهدید به تحریم (مذاکرات) کرده اند.

ماجد حبو عضو هیئت سیاسی شورای سوریه دموکراتیک گفت: ما بدون حضور کامل هیئت خودمان، در هیچ مذاکراتی که به روند سیاسی مربوط باشد (ژنو3) شرکت نمی کنیم.
در ادامه گزارش آمده است: دعوت نشدن نمایندگان این حزب کرد به مذاکرات، اختلافاتی در میان گروه های لائیک و دموکرات به وجود آورده است و بر خلاف شورای سوریه دموکراتیک، بقیه اعضای این گروه ترجیح می دهند کرسی خود را در مذاکرات حفظ کنند.
قدری جمیل دبیرکل شورای جبهه دموکراتیک برای آزادی و تغییر در سوریه گفت: به نظر من جایگاهی که مخالفان ملی و دموکراتیک و لائیک در ژنو به آن دست پیدا کرده اند، متعلق به خودشان نیست بلکه به سوری ها تعلق دارد و هیچ کس حق ندارد این مذاکرات را تحریم کند. این مسئله نوعی مسئولیت پذیری است ولی در همین حال بر حضور حزب اتحاد دموکراتیک نیز اصرار می کنیم و تلاش می کنیم در این مذاکرات حضور پیدا کند.
نماینده حزب اتحاد دموکراتیک در اروپا تاکید کرد این حزب خود را به نتایج این مذاکرات ملزم نمی داند و آنها را اجرا نمی کند. وی برگزاری مذاکرات بدون کردها را نشان دهنده آماده نبودن شرایط بین المللی برای دستیابی به حل سیاسی دانست.

31050

کد خبر 505182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =