یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم عنوان کرده چرا با کسانی که در انتخابات اخیر اقدامات غیرقانونی کرده اند، برخورد سختگیرانه نمی شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طبق اطلاعیه های شورای نگهبان، صحت انتخابات در بیشتر حوزه های رای گیری تایید شده و بررسی سایر حوزه های انتخاباتی نیز ادامه دارد و پیش بینی می شود به زودی تمامی حوزه های انتخابات در کشور تایید شود.
با این وجود، برخی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم در کامنتهای خود پرسیده اند که ماجرای اقدامات غیرقانونی در انتخابات مانند خرید و فروش رای به کجا رسید.
یکی از مخاطبان در این باره نوشته: چرا شورای نگهبان و دستگاههای مجری در انتخابات مستقیما در برخورد با کسانی که رای خرید و فروش میکنند برخورد نمیکنند و در پی کشف همچین مفاسدی نیستند . باید منتظر یاشند تا مدرک مستدل برای آنهاجمع آوری کنند و بدهند خدمتشان واقعا این کار قابل چشم پوشی است به نظر من حتی خرید و فروش یک رای فاجعه است.
از آن جایی که عنوان کردن این موضوع بدون ارائه دلایل کافی به مراجع ذی صلاح مانند ستاد برگزاری انتخابات کشور و شورای نگهبان، درست نیست، ولی بد نیست نگاهی به قوانین حاکم بر موارد یاد شده بیندازیم.
در قانون، جرم، به عمل یا ترک عملی گفته می شود که واجد دو شرط باشد: اولا از سوی قانون به عنوان جرم معرفی شده باشد و ثانیا برای این جرم، مجازات تعیین شده باشد.
در قانون انتخابات فعلی، مواردی مانند خرید و فروش رای، جرم تلقی شده و برای آن، مجازات بسیار سبکی در نظر گرفته شده است. به بیان دیگر، علاوه بر مجازات متخلفین، اقدام قانونی موثری که علیه تخلفاتی از این دست می توان انجام داد، ابطال آرای خرید و فروش شده است.
در بند 1 از ماده 66 قانون انتخابات فعلی اعلام شده خريد و فروش رأی جرم محسوب می شود. طبق ماده 75 این قانون نیز خریدار و فروشنده رای به "تا سه ماه حبس" يا يك ميليون تا پنج ميليون ريال جزاي نقدي و هشت سال محروميت از عضويت در هيأت­هاي اجرايي و نظارت و شعب اخذ رأي محکوم می شوند. اینطور که پیداست با توجه به قانون مجازات جدید، عملا خریدار و فروشنده رای تنها به مجازات جریمه نقدی محکوم می شوند و ناگفته پیداست سقف جریمه 500 هزار تومانی در انتخابات، مجازات پیشگیرانه جدی برای خرید و فروش رای تلقی نمی شود.
در قانون جدید انتخابات نیز مواردی از قبیل خرید و فروش رای جرم انگاری شده ولی باز هم در مجازات این مورد، دارای سختگیری زیاد نیست.
با وجود تمام این تفاسیر، در انتخابات اخیر، نیروی انتظامی در برخی حوزه های رای گیری اعلام کرد برخی افراد به دلیل خرید و فروش رای بازداشت شده اند و البته، آرایی که مورد خرید و فروش قرار گرفته نیز قهرا ابطال شده است.

 

45231

 

کد خبر 519476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =