تسنیم نوشت: رئیس کمیسیون اروپا گفت که انتظار ندارد ترکیه بتواند تا ۱۰ سال آینده به اتحادیه اروپا ملحق شود.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد: ترکیه در شرایط کنونی آمادگی لازم برای پیوستن به اتحادیه اروپا را ندارد.

مذاکرات مربوط به پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سال 2005 میلادی آغاز شده است. اتحادیه اروپا و ترکیه به صورت ضمنی موافقت کرده اند تا روند عضویت و مذاکرات مربوط به آزاد سازی ویزا را تسریع کنند و در مقابل ترکیه نیز اقدامات بیشتری را برای مقابله با بحران مهاجرت انجام دهد.

یونکر در مصاحبه با روزنامه هندلزبلات تصریح کرد: من فکر می کنم ترکیه تا ده سال دیگر نیز نتواند به اتحادیه اروپا ملحق شود.

نشست ترکیه و اتحادیه اروپا قرار است امروز پنج شنبه برگزار شود و انتظار می رود که در نهایت دو طرف به یک توافق بر سر حل و فصل بحران مهاجران و پناهجویان دست یابند.

یونکر اظهار داشت: طی روزهای آینده، ما به یک توافقنامه الزام آور با ترکیه دست خواهیم یافت. وی البته نسبت به دستیابی به این توافق نهایی، به صورت محتاطانه ابراز امیدواری کرده است.

اوایل مارس ترکیه قول داد تا برای جلوگیری از ورود مهاجران خارجی به اروپا اقدامات بیشتری را انجام دهد و در مقابل اتحادیه اروپا نیز متعهد شده است تا 6 میلیارد یورو کمک مالی در اختیار آنکارا قرار دهد تا با بحران مهاجرت مقابله کند. ترکیه همچنین خواستار تسریع روند مذاکرات آزادسازی ویزا و پیوستن به اتحادیه اروپا شده است.

اتحادیه اروپا با بدترین بحران آوارگان پس از جنگ جهانی دوم روبرو شده است. این بحران موجب ایجاد تنش در روابط بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است و پایبندی این کشورها به توافقنامه شینگن را به شدت زیر سئوال برده است.

حدود نیمی از این آوارگان و پناهجویان را اتباع سوری تشکیل می دهند که از جنگ داخلی این کشور به اروپا پناه آورده اند.

5252

کد خبر 520121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =