امواج مغزی هویت‌تان را لو می‌دهد!/تشخیص با دقت ۱۰۰ درصد

ایرنا نوشت: محققان می گویند می توان افراد را از روی امواج مغزی آنها با دقت 100 درصد شناسایی کرد.

گروهی از محققان دانشگاه بینگهامتون در آمریکا فعالیت مغزی 50 تن را که یک هدست الکتروانسفالوگرام بر سر داشتند، در حین تماشای 500 تصویر که به طور خاص برای رصد واکنش انحصاری افراد به آن تصاویر طراحی شده بودند، ثبت کردند. این تصاویر از جمله شامل یک برش پیتزا و یک قایق بودند.
محققان متوجه شدند که مغز افراد مورد مطالعه نسبت به هر تصویر واکنش متفاوتی نشان می دهد و این واکنش چنان متفاوت و متمایز است که یک سیستم رایانه ای می تواند 'نقشه مغزی' هر داوطلب را با دقت 100 درصدی شناسایی کند.
محققان خاطرنشان کردند: زمانی که صدها تصویر در اختیار دارید که هر فرد احساس متفاوتی نسبت به هر یک از آنها نشان می دهد، در آن صورت می توان از روی فعالیت مغزی افراد تشخیص داد که چه فردی دقیقا به این تصاویر نگاه کرده است.
محققان در مطالعه اولیه خود با عنوان 'نقشه مغزی ' که در شماره 2015 نشریه Neurocomputing منتشر شد، موفق شدند با دقت 97 درصدی، یک نفر را از میان یک گروه 32 نفری از روی واکنش های آن فرد شناسایی کنند. اما آن مطالعه تنها کلمات را در بر داشت و تصاویری در آن نبود.
محققان در مطالعه جدید موفق شدند دقت 97 درصدی شناسایی افراد را به 100 درصد ارتقاء دهند. آنها معتقدند که این فناوری برای موقعیت هایی با حساسیت بالا مانند مسایل امنیتی کاربرد خاص دارد.
به گفته محققان،بیومتریک های مغز بسیار جالب هستند زیرا آنها قابلیت لغو دارند و با شیوه های خرابکارانه، آن گونه که اثر انگشت و یا نقشه شبکیه چشم را می توان دزدید، سرقت پذیر نیستند و بر این اساس، سیستم های امنیتی می توانند از امواج مغزی برای بررسی هویت افراد استفاده کنند.
اگر اثر انگشت فردی دزدیده شود، امکان جایگزینی آن وجود ندارد و اثر انگشت آن فرد برای همیشه به خطر افتاده است. اثرهای انگشت غیر قابل لغو هستند.
اما در مقابل، پرینت های مغزی به طور بالقوه قابل لغو هستند بنابراین بعید است که مهاجمان بتوانند پرینت مغزی یک کاربر مجاز را بدزدند.
این مطالعه در نشریه The IEEE Transactions on Information Forensics and Security منتشر شده است.

۵۴۵۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 528786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  12 3
  پیشرفت علم هر روز بیشتر می شود . آفرین به محققان آمریکایی .
 • فرهان A1 ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 11
  عالیه. مهمترین کاربردش در نحوه اعتراف گیری متهمان و کمک به قاضی است تا بتواند از دروغ یا راست بودن سخنان متهم آگاه شود . و دیگه نیاز به بازجویی های زیاد و سخت نیست و به راحتی شخص خودش را لو میدهد.
 • بی نام A1 ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۳
  9 1
  ایرانی موجود همینه یکی به محققان آمریکایی نمره منفی می ده و دومی پیشرفت علم را برای اعتراف گیری می خواهد
 • بی نام RO ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  0 0
  زمانی که دکمه مثبت مربوط به نظرات کاربران را فشار میدهیم ،دکمه منفی کار می اُفته و اشتباهی یکه به منفی ها اضافه میشه در صورتیکه دکمه مثبت زده شده بود،لطفاً درستش کنید