مسئله پزشکی که می‌تواند به تهدیدی مانند تروریسم برای جهان تبدیل شود/احتمال مرگ هر سه ثانیه یک نفر

محققان بر این باورند که مقاومت دارویی باکتری ها تهدیدی در ابعاد تروریسم ایجاد خواهد کرد و به گزارش ایرنا،تاکید دارند از مردم خواسته شود آنتی بیوتیک ها را همچون آب نبات مصرف نکنند.

گزارش معتبر حاکیست که اگر جهان امروز دست به کار نشود تا سال 2050 هر سه ثانیه یک نفر در اثر آلودگی به سوپر باکتری ها جان خود را از دست می دهند.
گزارش «بررسی مقاومت داروهای ضدباکتریایی» همچنین برنامه ای را برای جلوگیری از «سقوط مجدد جهان پزشکی به قرون تاریک» که نیازمند صرف میلیاردها دلار سرمایه گذاری است، تشریح می کند.
این گزارش که به طور کلی با استقبال روبرو شده است همچنین خواستار انقلابی در نحوه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و کمپینی در سطح وسیع برای آموزش عمومی می شود اما یک گروه دیگر، توصیه های آن را ناکافی دانسته است.
لرد اونیلباید معتقد است در سراسر جهان به شیوه های مختلف این آگاهی را ایجاد کنیم که چرا حیاتی است تا دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها را مثل آب نبات مصرف نکنیم.
در این گزارش، مبارزه با عفونت هایی که در برابر داروها مقاومت نشان می دهند نبردی است که جهان به سرعت در حال باختن آن است و از آن به عنوان «تهدیدی در ابعاد تروریسم» یاد و گفته شده است: مشکل این است که بشر با سرعت کافی آنتی‌بیوتیک‌های تازه تولید نمی کند و آنهایی را که در اختیار دارد تلف می کند.
از زمان شروع این بررسی در اواسط سال 2014 بیش از یک میلیون نفر در اثر چنین عفونت هایی مرده اند. در این فاصله پزشکان باکتری هایی کشف کرده اند که می تواند در برابر آخرین راه چاره موجود - آنتی بیوتیک کولیستین - مقاومت کند؛ در نتیجه این نگرانی مطرح شده که جهان در آستانه «عصر ورود به عصر بعد از آنتی‌بیوتیک‌ها» باشد.
گزارش تازه می گوید که وضعیت از این بدتر خواهد شد به طوری که پیش بینی می شود تا سال 2050 سالانه 10 میلیون نفر در اثر عفونت های مقاوم بمیرند و هزینه مالی آن برای اقتصادها تا نیمه قرن به 100 تریلیون (100 هزار میلیارد) دلار خواهد رسید.

توصیه های این گزارش چنین است:
*یک کمپین فوری و گسترده برای افزایش آگاهی عمومی چون بیشتر مردم از خطرات آن بی خبرند
*ایجاد یک صندوق نوآوری جهانی به ارزش 2 میلیارد دلار برای تحقیقات اولیه
*بهبود دسترسی به آب غیرآلوده، بهداشت بهتر و بیمارستان های تمیزتر برای جلوگیری از گسترش‌عفونت‌ها
*کاهش مصرف گسترده و غیرلازم آنتی بیوتیک در صنعت کشاورزی/دامداری؛ از جمله ممنوعیت مصرف آن دسته از داروهایی که برای سلامت انسان اهمیت حیاتی دارند
*بهبود سیستم نظارت بر گسترش مقاومت در برابر دارو
*پرداخت یک میلیارد دلار به شرکت ها به خاطر کشف هر یک آنتی بیوتیک تازه
*مشوق های مالی برای ایجاد آزمایش های جدید برای جلوگیری از تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها زمانی که موثر نیستند
*ترغیب استفاده از واکسن و داروهای جایگزین
لرد جیم اونیل، اقتصاددانی که هدایت این بررسی جهانی را به عهده داشته گفت:‌ اگر این مشکل را حل نکنیم وارد قرون تاریک خواهیم شد و شاهد مرگ خیلی ها خواهیم بود. ما توصیه های دشواری آماده کرده ایم که لازمه اجرایش آن است که همه به خود سختی بدهند، زیرا اگر چنین نکنیم قادر به حل این مشکل نخواهیم بود.
بنابر این گزارش، از دهه 1980 تاکنون هیچ گروه جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها ساخته نشده است.

5454

کد خبر 538512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۱
  2 0
  بنده دکتر داروساز هستم و متاسفانه به دلیل باور اشتباه و نا آگاهی ، مردم کشورمون به صورت خودسرانه اقدام به مصرف قویترین آنتی بیوتیک ها علیه سرماخوردگی می کنند و این درحالیست که آنتی بیوتیک بر ویروس و بیماری های ویروسی اثری نداره و فقط باعث به وجود آمدن مقاومت میکروبی میشه.در کشور امریکا اگر پزشکی بدون آزمایش کشت اقدام به تجویز آنتی بیوتیک کنه پروانه پزشکیش باطل میشه آما در کشور ما اگر پزشکی برای بیمارش آنتی بیوتیک تجویز نکنه متهم به بی سوادی میشه و مریض هاشو از دست میده.الان چند وقتیه که ما در داروخانه بدون نسخه به مردم آنتی بیوتیک نمیدیم و در جواب شاهد انواع توهین ها و ناسزا به خومون و خانواده مون از طرف هموطنان هستیم متاسفانه همه فکر می کنند بهترین پزشک خودشان هستند.
  • بی نام A1 ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۱
   0 0
   احسنت به شما، خيلي استفاده كردم.
 • بدون نام ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۱
  1 0
  يه خبري چندي پيش منتشر شد كه تمامي نسخه هاي دكترها الزاما بايد الكترونيكي صادر بشه كه اگر اجرايي بشه خيلي ميتونه در پايش تجويز دارو موثر باشه و به طبع اون اعمال سياستهاي كنترلي.