سه دانشگاه ایرانی با چهار دانشگاه خارجی برنامه های ستاد احیا دریاچه ارومیه را تدوین کردند.

سه دانشگاه صنعتی‌شریف، ارومیه و تبریز  با همکاری متخصصین دانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی و مراکز تحقیقات بین‌المللی از جمله دانشگاه‌های زوریخ سوئیس، یوتا آمریکا، واخنینگن هلند و بن آلمان، ستاد احیای دریاچه ارومیه را در تدوین برنامه‌های احیای این میراث مشترک جهانی یاری می‌کنند.

این خبری بود که عیسی کلانتری، دبیر کل ستاد احیای دریاچه ارومیه، صبح یکشنبه 9 خرداد 1395 در نشست مشترک ستاد احیاء و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو) با منتخبین سفرا و سازمان‌های بین‌المللی بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در این نشست که با هدف تبادل دانش فنی در حوزه مدیریت منابع آب و حفاظت از تالاب ها و دریاچه ها برگزار شد، سفرای ژاپن، هلند، دانمارک،سوئیس، فنلاند، بلژیک، اتریش، استرالیا، روسیه، کره و اسپانیا و نمایندگانی از سازمان‌های بین المللی همچون فائو و یونسکو و برخی از مقام‌های دولتی ایران حضور داشتند.

در این مراسم کلانتری، مشاور معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: ایران به لحاظ جغرافیایی در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و در سال‌های اخیر بحث خشکی تالاب‌ها و دریاچه ها و گرد و غبارهای حاصل از آنها مورد توجه دانشمندان محیط زیست قرار گرفته است.

دبیرکل ستاد احیاء دریاچه ارومیه با اشاره به خشکی دریاچه آرال و گرد و غبارهای برخاسته از مناطق خشک عراق و سوریه، تاکید کرد: ایران در معرض بیشترین خطر از این گرد و غبار است.

  تقریباً تمام تالاب‌های مهم ایران خشک شدند

کلانتری به مشکلات کمبود آب ایران در چند سال اخیر که ملموس‌تر شده نیز اشاره کرد و اعلام کرد: تقریباً تمام تالاب‌های مهم ایران یا خشک شده‌اند و یا در حال خشک شدن هستند. به گفته او براساس شاخص کمسیون توسعه پایدار سازمان ملل، در صورتی که میزان مصرف آب هر کشور حداکثر تا 20 درصد منابع آب تجدیدپذیر آن کشور باشد، به لحاظ پایداری منابع آب و محیط زیست در محدوده ایمن خواهد بود.

دبیر کل ستاد احیای دریاچه ارومیه، ادامه داد: اگر این میزان بین 20 تا 40 درصد باشد، با فرض اینکه برنامه‌ریزی مناسبی شده باشد، می‌توان خطرات احتمالی آن را مدیریت کرد.

البته وی یادآور شد: اگر این مصرف بالای 40 درصد باشد، خطرات ناشی از آن جبران ناپذیر خواهد بود و کشور به بحران آبی وارد خواهد شد.

کلانتری با اشاره به اینکه میزان مصرف سالیانه آب در ایران، بیش از 85 درصد منابع تجدیدپذیر را به خود اختصاص می‌دهد، تاکید کرد: افزایش بیش از اندازه مصرف منابع آب تجدیدپذیر، دلیل اصلی کاهش ذخیره آبی دریاچه ها و تالاب‌های کشور ما و دریاچه ارومیه است.

از تغییرات اقلیمی تا گونه‌های پر آب

دبیر کل ستاد احیای دریاچه ارومیه، در این نشست به دلایل متعددی که کارشناسان برای خشک شدن دریاچه ارومیه مطرح کرده بودند نیز پرداخت و اظهار داشت: از دید کارشناسان تغییرات محسوس در پارامترهای اقلیمی از جمله کاهش بارش‌ها در طی 20 سال اخیر و تغییر در الگوی بارش، افزایش تقاضای آب در بخش کشاورزی به دلیل توسعه اراضی کشاورزی به علاوه تغییر در الگوی کشت و استفاده از گونه‌های پرآب‌بر ازعوامل موثر بر این خشکی است.

از نگاه این کارشناسان، عدم‌مدیریت منابع آب سطحی و زیرزمینی شامل؛ برداشت غیرمجاز آب‌های سطحی، برداشت بیش از حد مجاز از چاه‌های قانونی، احداث چاه‌های غیر مجاز وغیره از  دیگر مسائلی که باعث کاهش ورودی حقابه دریاچه ارومیه و عدم‌تامین نیاز اکولوژیکی آن است.

وی معتقد است: این مشکلات در حال جهانی شدن است و خشکی دریاچه ارومیه یک نماد عینی برای درک منطقی از خشکی در ایران است.

حمایت‌ دانشگاه‌های داخلی و خارجی از دریاچه

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء دریاچه ارومیه، مشاور معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد یونسکو این دریاچه را با توجه به اهمیت آن، جزو ذخایر زیست‌کره قرار داده و آن یک تالاب بین‌المللی است. امروز نیز به دلیل مسائل زیست‌محیطی و استراتژیک و مشکلات گرانبار حاصل از خشک شدن آن، مورد توجه سازمان‌های دولتی و غیردولتی ملی و بین‌المللی قرار گرفته است.

کلانتری از حمایت‌های دولت یازدهم به  ریاست دکتر حسن روحانی و تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با مسئولیت دکتر اسحاق جهانگیری سخن گفت و در تشریح عملکرد این کارگروه، بیان کرد: با توجه به اصل 138 قانون اساسی تصمیمات این کارگروه به مثابه تصمیمات هیئت دولت است.

وی در این نشست یادآور شد:دولت یازدهم در برنامه 10 ساله احیاء دریاچه، هفت میلیارد دلار، به طور متوسط سالانه 700 میلیون دلار هزینه خواهد کرد.

دبیر کل ستاد احیای دریاچه ارومیه، اذعان کرد: نگاه دولت در احیاء دریاچه ارومیه فراتر از اصلاح ساختار مدیریت منابع و مصارف آب است؛ بلکه توجه عمیق به مشارکت مردم، توانمندکردن آنها و تفویض اختیار به آنهاست.

وی ادامه داد: اجرای این برنامه‌ها چنین طراحی شده تا از توانایی علمی دانشگاه‌های داخلی مثل دانشگاه ارومیه، تبریز، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و خارجی شامل زوریخ سوئیس،یوتا آمریکا، واخنینگن هلند و بن آلمان بیشترین بهره‌برداری صورت گیرد.

کلانتری با اشاره به اینکه ما حاضریم تجربه‌های با ارزش خود را با سایر کشورها به اشتراک بگذاریم؛ گفت: بهره‌گیری از تجارب بین‌المللی و شرکت‌های خصوصی ملی و بین‌المللی از دیگر برنامه‌‌های ستاد احیاء است.

وی سپس از کشورها، سازمان‌های بین‌المللی و دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی خواست تا تجارب موفق و آموخته‌های با ارزش خود در زمینه مدیریت منابع و مصارف آب، کنترل و کاهش تقاضای آب، تکنولوژی‌های بروز کشاورزی، مقابله با پدیده گرد وغبار، سازگاری با تغییرات آب و هوا، جلب مشارکت‌های مردمی و در نهایت احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های خشک شده و یا در حال خشک را به طرح ملی نجات دریاچه  ارومیه منتقل کنند.

مشاور معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگر سخنانش، از همکاری ستاد احیای دریاچه ارومیه و فائو در زمینه مدیریت منابع و مصارف آب با محوریت بخش کشاورزی که بخشی از آن مطالعات تحت عنوان مدیریت پایدار آب توسط دولت ژاپن تامین اعتبار گردیده است؛ سخن گفت و از حمایت دولت ژاپن و  فائو قدردانی کرد.

 

 

  3535

 

 

 

 

کد خبر 541073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =