مجموعه داستان «سرزمین پدری» شامل داستان‌های برگزیده سال 2014 جایزه ادبی اُ. هنری است. داستان‌هایی که همگی به زبان انگلیسی نوشته و در ایالات‌متحده منتشر شده‌اند.

به گزارش روباط عمومی انتشارات نیستان، این مجموعه از دو منظر برای مخاطب امروز ادبیات جهان در ایران حائز اهمیت است. نخست این که رویکرد معنا و معنویت‌گرای جایزه اُ. هنری در طول سال‌های گذشته برای مخاطبان ایرانی ناآشنا نبوده است. انتخاب‌های خاص داوران این جایزه و نگاه انسانی و معناگرایانه آنها در انتخاب این داستان‌ها در کنار تاریخ انتشار این کتاب، نوید این موضوع را به مخاطب می‌دهد که می‌تواند در خلال این کتاب با جهان‌بینی‌ تازه جوامع غربی در نگاه به انسان و زندگی و معنای آنها در تعامل و زیست مشترک با یکدیگر آشنا شوند.

از سوی دیگر این مجموعه می‌تواند نماینده تام و تمام زبان فنی و در عین‌ حال اندیشه فرازمینی انسان معاصر غرب در پرداخت داستانی باشد. به ‌عبارت‌ دیگر در داستان‌های این مجموعه از طرفی انسان و روابط اجتماعی او مسئله اصلی به شمار می‌رود و از سوی دیگر راوی داستان از نظام‌مندی فکری برخوردار است که حاصل زندگی در ساختار پیچیده و فنی امروز جوامع غربی است. تلاش او برای پیدا کردن معنای واقعی زندگی و معناگرایی در پس انقلاب دیجیتالی و ارتباطی در جهان معاصر است که به ساخت زندگی او انجامیده و البته نمایی از آن نیز در داستان‌های این مجموعه نمود پیدا می‌کند.

این کتاب شامل 13 داستان کوتاه است که پس از برگزیده شدن از سوی داوران این جایزه در قالب کتابی منتشر شده است.
در جای‌جای داستان‌های این مجموعه می‌توان ردپایی از تلاش انسان معاصر برای درک تازه‌ای از خودش را دید. داستان آغازین این مجموعه با عنوان «تفنگ» یکی از نمونه‌های خوب این مسئله است. داستانی که در قلب آن دو پسربچه قرار دارند که با وجود رابطه دوستی بلندمدت با یکدیگر، در عمل هیچ‌گونه ارتباط عاطفی با یکدیگر ندارند و درنهایت با جدایی از یکدیگر در نوعی خشونت عاطفی میان یکدیگر خود را باز پیدا می‌کنند.

داستان «پتور» نیز نوعی دیگر از این روایت است. در این داستان مادر و پسری را می‌بینیم که برای جشن تولد 61 سالگی مادر به ایسلند سفرکرده‌اند اما در طول این سفر هرکدام از آنها درگیر فاکتورهایی هستند که هویت زیستی آنها را به یادشان می‌آورد و این مسئله در کنار آرزو و خواست‌های نهان مانده آنها نوعی تقابل درونی را در آنها و نیز در ارتباط متقابل آنها فراهم می‌سازد.

داستان نمیسا از این مجموعه نیز به ‌نوعی رویکرد در جامعه آمریکایی برای زندگی اشاره دارد. روایتی از دو دختر که نسبت فامیلی با یکدیگر دارند و مادر یکی به دلیل مشغله نمی‌تواند از او سرپرستی کند و در نتیجه به خانواده خواهرش وامی‌سپاردش. زندگی این دو دختر به نوع درک و کنش متقابل ناشی از رفتار یک خانواده با آن دو بازمی‌گردد که در یکی باعث ایجاد درون‌گرایی و تلاش برای ساختن زندگی تازه در فرجام داستان می‌شود و در دیگری به ‌نوعی پوچی ناشی از حس رقابت و حسادت نسبت به دیگری.

چنان چه گفته شد تنوع ترسیم روابط انسانی میان کاراکترهای داستانی در این مجموعه از آن نمونه‌ای جذاب و دل‌نشین برای توقف و تفکر در ساختار زندگی غربی در سال‌های اخیر فراهم کرده است. کتاب نیستان مجموعه داستان «سرزمین پدری» را با ترجمه شیما الهی به قیمت 18000 تومان و در 284 صفحه منتشر کرده است.

۵۷۵۷

کد خبر 545319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =