فرصت طلایی 60 میلیارد دلاری برای توسعه روابط تجاری البرز در بازار روسیه

استاندار البرز با تأکید بر اینکه ترکیه از تحریم ها زیان دیده است، فرصت کنونی را مقطعی مهم و فرصت طلایی برای سرمایه گذاری خارجی در روسیه اعلام کرد؛ در حال حاضر روسیه با سرمایه 60 میلیارد دلاری آماده مراودات تجاری با استان البرز است.

به گزارش خبرآنلاین البرز و به نقل از واحد خبر اداره کل روابط عمومی استانداری البرز، سیدحمیدطهائی پیش از ظهر شنبه در دیدار مشترک با " ال چین سعیدوف" نائب رئیس فدراسیون بین المللی صنعتگران و مبتکران اقتصادی روسیه ضمن معرفی ظرفیت های استان، نیازهای منطقه را در سرمایه گذاری خارجی تشریح کرد.

وی در این نشست تجاری که جمعی از مدیران اقتصادی استان نیز حضور داشتند؛ضمن تبیین موقعیت خاص و ویژه البرز به جهت مجاورت با پایتخت و دسترسی به راه های مواصلاتی، افزود: به علت نزدیکی البرز به تهران، حدود 12 میلیون جمعیت سیار در این استان حضور دارد بنابراین هر گونه سرمایه گذاری می تواند این استان را به فرصت های بزرگی نزدیک سازد؛ چرا که هر گونه امکانات و همکاری های مشترک، سرمایه روس ها را به پایتخت کشور جمهوری اسلامی نیز سرریز خواهد ساخت.

استاندار البرز وجود فرودگاه بین المللی کارگرو (پیام) در مجاورت پایتخت را امتیاز ویژه ای دانست که روسیه باید از آن استفاده کند.
نماینده عالی دولت با اشاره به تحریم ترکیه گفت: ترکیه از تحریم های روسیه زیان دیده است بنابراین ما از مقطع مهم فعلی بعنوان فرصت طلایی برای سرمایه گذاری بهره مند خواهیم شد.

استاندار البرز در بخش دیگری مرکز خدمات سرمایه گذاری استان را کانون اصلی برای رایزنی های دیپلماتیک بین البرز و روسیه عنوان کرد و گفت: این مرکز به عنوان پنجره واحد سرمایه گذاری خارجی معرفی می شود و کلیه اقدامات باید از مجرای این مرکز در استان انجام شود؛ هر چند اتاق بازرگانی بعنوان متولی بخش خصوصی سردمدار در مذاکرات با هیات های خارجی ما تلقی می شود،بنوعی متولی اصلی کار بخش خصوصی و اتاق بازرگانی استان است و دستگاه های دولتی باید همراهی سازمانی داشته باشند.

طهائی در محور دیگری با اشاره به اظهارات ال چین سعیدوف" نائب رئیس فدراسیون بین المللی صنعتگران و مبتکران اقتصادی روسیه مبنی بر توجه بیشتر به نوع بسته بندی کالاهای صادراتی گفت: در حال حاضر بزرگترین صادر کنندگان نمونه کشور در استان البرز حضور دارند بنابراین این زمینه وجود دارد که محصولات کشاورزی استان البرز با شاکله ای مناسب که خریدار داشته باشد، صادر شود.

وی همچنین تأکید کرد: نباید در تجارت خارجی محصور به ظرفیت های یک استان و آن هم بصورت مقطعی تبادلات تجاری داشت، تقویت اتحادیه تجارت خارجی در استان البرز و ایجاد تشکیلات واحد در حوزه تجارت کالاهای مشخص می تواند ما را سریعتر به اهداف اقتصادی سوق دهد.

استاندار البرز همچنین با بیان اینکه در دنیای تجارت افرادی موفق هستند که توان عرضه محصولات تولیدی را در بسته بندی های استاندارد و مناسب داشته باشند، بر ضرورت توجه بیشتر به مقوله بسته بندی و فروش محصولات تولیدی تأکید کرد و گفت: در تجارت داخلی و خارجی باید شرکت ها و موسسات تخصصی صادراتی تشکیل شود تا با اشراف به مسائل خارجی توان فروش کالاهای تولیدی وجود داشته باشد.

وی افزود: باید دغدغه فروش کالاها را از دوش تولیدکنندگان داخلی برداریم و با تقویت کیفیت کالاهای تولیدی توان رقابتی خود را تجارت بین المللی ارتقاء دهیم.

استاندار البرز از میزبانی روسیه و استقبال سفیر ایران در روسیه و همراهی در جلسات و نشست های تجاری نیز قدردانی نمود.

وی در پایان پروژه های کلان و مهم استان در حوزه قطار شهری، راه،طرح های آبی، احداث بیمارستان و هتل را آماده سرمایه گذاری طرف روسی و گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی اعلام کرد.

مدیرعامل مرکز خدمات هوایی پیام نیز ظرفیت های تنها فرودگاه باری کشور واقع در استان البرز را نیز تشریح کرد.

در این نشست دو جانبه تشکیل اتحادیه تجاری البرز و روسیه در داخل استان، مورد موافقت هر دو طرف قرار گرفت. روسیه با سرمایه 60 میلیارد دلاری آماده سرمایه گذاری در استان البرز است.

 

کد خبر 547589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =