24 آنلاین نوشت:

بخش هایی از سخنان شهید آیت الله بهشتی خطاب به آیت الله مصباح را در نحوه مواجهه با افکار و آثار دکتر شریعتی در ادامه می خوانید.

این سخنان شهید بهشتی در کتاب «شریعتی جستجوگری در مسیر شدن» چاپ نشر بقعه منعکس شده و حاوی نکات قابل تاملی است.

«من مکرر به جناب آقای مصباح هم گفته‌ام. گفته‌ام دوست عزیز، چرا این بحث‌هایی که احتیاج به رسیدگی بیشتر دارد، باید این‌طور مطرح شود؟
... بحث من در اینجا بحث جناب آقای مصباح نیست. بحث من در اینجا با شما طلاب است. به ایشان هم در این ١٠، ١٥روز قبل عرض کردم. گفتم آقا! بحث، بحث روش تربیتی مدرسه است... شما طلاب مدرسه نمی‌توانید با این اسلوب بار بیایید وگرنه لااقل بنده نمی‌توانم در چنین مدرسه‌ای ذره‌ای در کارها سهیم باشم.مدرسه‌ای که بخواهد یک مشت انسان لجوج، پرخاشگر بیجا و متعصب تربیت کند، نتوانند با هم دو کلمه حرف بزنند، چه ارزشی دارد؟ در این صورت چه خدمتی به اسلام و به حق کرده‌اند؟ به چه انگیزه‌ای؟ ...من می‌گویم شرط اول خدمت در مدرسه این است که انسان منصف، اسلام انصاف‌آور، تشیع انصاف‌آور در مدرسه پا بگیرد. برخورد باید منصفانه، منطقی، آرام، متین، روشنگر، امکان فکر گسترده‌دادن، باشد. تحجر،جمود و مطالب را زود در چارچوب‌های محدودآوردن و تاختن، هرگز نمی‌تواند آهنگ تربیت مدرسه باشد. اگر هست، بنده از این مدرسه نیستم. اگر چنین چیزی در مدرسه هست، رفقای ما اعلام بفرمایند که رسالتش این است، مطمئن باشید آخرین دیدارمان با شما به‌عنوان مدرسه خواهد بود.ما می‌خواهیم انسان جستجوگر بار بیاوریم که در پی شناخت حق باشد. شما آقایان چگونه معارف فعلی خودتان را برای شناخت حق در تمام جزئیاتش آن‌قدر بالغ می‌دانید که این‌قدر به هم پرخاش می‌کنید؟!

شنیده‌ام شما رفقا به هم پرخاش می‌کنید. اصلا ولنگاری می‌کنید. کِی ولنگاری راه آوردن انسان‌ها به حق است که شما از حربه ولنگاری استفاده می‌کنید؟ ...چرا باید مسئله‌ای که لااقل میان من و جناب آقای مصباح به‌صورت دو برداشت، قابل طرح است، به این شکل درآید؟ همین‌طور متقابلا من نیز نباید این کار را بکنم. نمی‌گویم فقط آقای مصباح نباید این کار را بکنند، من هم نباید این کار را بکنم. مدرسه جای برخورد سالم آرا و افکار است و از هر آهنگ و شیوه‌ای که بخواهد به سلامت برخورد آرا و افکار لطمه بزند، به‌شدت جلوگیری می‌شود. خوب دقت کنید این شعار ماست: مدرسه جای برخورد سالم آرا و افکار است... . موضع من در برابر دکتر شریعتی و کارهای او موضع بهره‌برداری صحیح است، نه لگدکوب‌کردن، نه لجن‌مال‌کردن و نه ستایش‌کردن و بالابردن. بلکه حسن استفاده از سرمایه‌ای در خدمت هدفی،باروشنگری بدون کمترین محافظه‌کاری برای تمام نقطه‌های ضعف او...من با صراحت به جناب آقای مصباح اعلام کردم، جناب آقای مصباح! اجمالا به شما بگویم، من در برابر دکتر شریعتی نقد سالم و سازنده خواهم داشت... جناب آقای مصباح، در بحثی که با ایشان کردم فرمودند من به‌عنوان اتمام حجت می‌گویم. گفتم برادر، اتمام حجت چیست؟! قبل از اتمام حجت، هدایت مطرح است. اگر هدایت آسیب دید چه اتمام حجتی؟ من به‌عنوان یک فرد کارشناس این فن می‌گویم. اگر قرار است در روحانیت کسی به‌عنوان صاحب نظر در مسائل مربوط به نسل جوانِ درس‌خوانده در ارتباط با مذهب نام برده شود، لااقل من که یکی از آنها هستم. عمرم را در این راه گذراندم. من به‌عنوان کارشناس صاحب‌نظر این فن می‌گویماین «اتمام حجت» های شما خطرناک است. «اتمام حجت» چیست؟!می‌گویم این، تمام رشته‌های این ٣٠، ٤٠ سال را پنبه می‌کند. اتمام حجت یعنی چه؟چه کسی گفته است اگر ما با بیان روشنگر، نقطه‌های انحرافی را بیان کنیم کافی نیست؟ طول می‌کشد؟ طول بکشد.کار مفید طولانی بهتر است یا کار پرخطر فوری؟ کدام‌یک؟ »

 

کد خبر 550571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  اگه الان زنده بود چه بلاها که سرش نمی آوردن.....
  • بی نام A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
   کسی که منفی دادی،شاهد این حرف برخوردها با پسر شهید بهشتی هست شاهد این حرف برخورد با علی مطهری در شیراز بود و...البته بگم برخوردی که با نماینده شجاع تهران آقای مطهری شد خیلی بدتر و شدیدتر احتمالا رخ میداد فقط نسبتش با یه خانواده دیگه جولوی اتفاقای بدتر رو گرفت
 • نیما A1 ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  بنده خدا همین حرفارو زد که به دست همون دوستان حذف شد
  • امیر A1 ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
   7 5
   من تقریبا تمام کتاب های ایشونو خوندم و سخنرانی هاشونو گوش دادم. فکر میکنم اگه خود شهید بود الان به شما میفرمودن که در قضاوت عجله نکنید. انسان جستوجوگر به هر قیمتی طرف مقابلش که آرا مختلفی دارد را نمیکوبد. انصاف.
 • بی نام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  284 5
  روحش شاد.
 • بی نام IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  268 6
  خدا رحمت کنه ایشان را به این میگن بصیرت درجه 1
 • بهلول IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  239 6
  خدا دكتر بهشتي رو رحمت كنه، آمين
 • بی نام A1 ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  281 7
  واقعا چه انسان های بزرگی رو از دست دادیم که اگر شریعتی و مطهری بودند شاید به این روز نمی افتادیم
 • بی نام IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  الف جان، شما در حدی نیستید که علما را در مقابل هم قرار دهید. اگر شهید بهشتی بود به خاطر این نحوه خبر رسانی یا صریحتر بگویم، فتنه انگیزی، شما رو توبیخ می کرد.
  • بی نام IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
   278 7
   اینجا خبرآنلاینه نه الف عزیزم. همه کارهاتون همین طوره. عجولانه، بی دقت و سطحی و پرخاشگرانه
  • بی نام IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
   121 7
   هیچ کس در این مملکت نمی بایست در حد و اندازه ای میبود که برای مردم تکلیف تعیین کند ولی آمدند و کردند. شما دیگه کاسه داغتر از آش نشو و رفتارهای احتمالی آدمی که در قید حیات نیست رو برای حال تفسیر نکن.
  • بی نام GB ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
   177 4
   این سایت الف نیست خبرآنلاینه،ای دشمن فتنه ای با سواد
 • محمد A1 ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  53 20
  خدا همه خدمتگذاران به مملکت واسلام را قرین رحمت خود نماید
 • رضا صدر IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  95 2
  افسوس و صد افسوس که این رفت و ....
 • بی نام A1 ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  ايشون سر دكتر شريعتي با شهيد مطهري هم اختلاف نظر داشتند شما به نفعتون اين بود كه خطابشون به آقاي مصباح رو بنويسيد در شرايطي كه ايشون خطاب هايي هم به شهيد مطهري دارند كه از اين متن اولويت بيشتري دارد
  • کوشا RO ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
   9 0
   شما مغز کلام رو بگیرید لطفاً. ولنگاری و پرخاش و تعصب و تندروی همین امروز هم عامل نفاق و فتنه است.خوشبختانه یه مدتیه که پرخاش کمتر شده و این هم نتیجه ی سکوت دولت در برابر بعضی حملات کور و ابلهانه بوده...
 • بی نام IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  160 3
  این صورت زیبای انقلاب است که دکتر بهشتی و امثال او نشان می دادند ، کسانی دیگر بعد از پیروزی انقلاب بر سر سفره نشستند و الآن خود را پیشتاز انقلاب می دانند
 • بی نام A1 ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  2 1
  درود خدا بر شهید بهشتی که بنظر بنده اسلامی که ایشون معرف اوون هستند راه نجات هست. بنده به عنوان فردی که مدت کوتاهی در اروپا زندگی کردم عرض میکنم که مردم اوونجا گاهی از ما برای همین قرائت های خشن بیزار هستند و بعضا حق هم دارند.
 • مهدي RO ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  3 1
  چقدر خوب بود كه اين بحثها واضح مطرح ميشد كه دشمنان اگاهانه ودوستان جاهلانه اين بزرگان را مظلومانه نقد نميكردند..................
 • بی نام A1 ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  8 0
  چه کسانی رفتند وچه کسانی ماندند
 • بی نام A1 ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  6 0
  تندروها باید از دکتر بهشتی خجالت بکشند
 • بی نام IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  5 1
  واقعا میدونستن کیارو ترور کنن تا به این مملکت آسیب برسونن، جالبه ادعا هم میشه دشمنان نتونستن خدشه ای به ما وارد کنن
 • عطا IR ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
  7 5
  درود بر دکتر شریعتی که رژیم شاه نتوانست تحملش بکند و شهیدش کرد.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
  12 1
  شادی روح شهید بهشتی صلوات