مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز با اعلام اینکه سال گذشته 368 هزار تن انواع محصولات پتروشیمی توسط این شرکت به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شد ، گفت: امسال درصدد افزایش تولید 17 درصدی و رساندن تولید به 384 هزار تن هستیم.

به گزارش خبرآنلاین، سید جواد سلیمانی در دیدار با معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به ظرفیت های این مجتمع بزرگ تولیدی خطه شمال غرب کشور ، توجه ویژه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تکمیل پروژه انتقال اتیلن غرب به تبریز را خواستار شد.

وی با اشاره به تولید گریدهای ویژه در پتروشیمی تبریز، گفت: تقاضای بازار منطقه بیش از میزان تولید این مجتمع است.

سلیمانی اظهارکرد: تقاضای بازارهای جهانی به ویژه کشورهای اروپایی بیش از 3 برابر ظرفیت کنونی این شرکت است.

وی اظهار کرد: علاوه بر کشورهای آسیای میانه وجنوب شرقی ، آفریقایی ، عربی وحوزه قفقاز کشورهای ایتالیا ، اسپانیا ، انگلستان ، آلمان ، روسیه ، اکراین ، بلاروس ، فرانسه ، بلژیک ، بلغارستان ، رومانی ، چک ، هند ، چین ، یونان و ترکیه عمده مشتریان فرآورده های پلیمری پتروشیمی تبریزهستند.

سلیمانی با اشاره به اینکه طرح ساخت واحد سولفور زدایی از جمله طرح های توسعه پتروشیمی تبریز است ، از راه اندازی سیستم پایش آن لاین و همچنین طرح امحای گازهای آلاینده و بازیابی گازهای همراه فلر در این شرکت خبرداد و گفت: حفظ و صیانت از محیط زیست راهبرد این مجتمع است.

اجرای طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال 1366 کل کشور تصویب و کلیات طرح در بهمن ماه 1367 به تائید هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید.

فعالیت های طراحی و مهندسی این مجتمع در نیمه دوم سال 1368 و عملیات نصب در سال 1371 آغاز شد.

خوراک مجتمع ، نفتای سبک و سنگین و گاز مایع است که بخش عمده آن از پالایشگاه تبریز تامین می شود.

ظرفیت‌های پتروشیمی تبریز صنایع پایین دستی را توسعه می‌دهد

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: تولید محصولات متنوع در پتروشیمی تبریز فرصتی استثنایی برای توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در منطقه است.

مرضیه شاهدایی در دیدار با مدیرعامل و مدیران ارشد پتروشیمی تبریز اظهار کرد: امکان تولید 11 محصول ونیز بیش از 20 گرید انواع محصولات پتروشیمی در مجتمع پتروشیمی تبریز می‌تواند منجر به توسعه صنایع تکمیلی در سطح منطقه شود.

وی با تاکید بر اینکه نیروی انسانی شاغل در پتروشیمی تبریز از قابلیت‌های فراوانی برخوردار است، اظهار امیدواری کرد که از تخصص و توان این کارکنان در طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی کشورمان بتوان به بهترین شکل بهره برد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: پتروشیمی تبریز به دلیل دارا بودن زیر ساخت های صنعتی و انسانی مطلوب می تواند در تکمیل زنجیره ارزش نقش آفرین باشد و از ظرفیت های موجود باید به بهترین شکل استفاده کرد.

وی افزود : در همین راستا تحکیم روابط و برنامه ریزی‌های بلند مدت میان پالایشگاه و پتروشیمی تبریز با هدف استفاده از ظرفیت‌های مشترک، می‌تواند منجر به رشد و توسعه شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه امروز پتروشیمی رکن اصلی صادرت غیر نفتی کشور است، گفت: آن چیزی که در کشور ارزش افزوده دارد و می‌تواند صادرات غیر نفتی را افزایش دهد و اقتصاد کشور را متحول کند، صنعت پتروشیمی است و در همین راستا برای رفع برخی مشکلات موجود که پتروشیمی‌های مصرف کنننده خوراک مایع با آن‌ها مواجه هستند، آمادگی داریم و از این مجتمع‌ها درخواست می‌کنیم دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را برای تسهیل درتامین خوراک ارائه دهند.

سید جواد سلیمانی مدیر عامل پتروشیمی تبریز نیز در این نشست ضمن برشماری قابلیت‌ها وظرفیت این مجتمع بزرگ تولیدی خطه شمال غرب کشور، خواستار عنایت ویژه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تکمیل پروژه اتیلن غرب به تبریز شد.

سلیمانی افزود: صادرات پتروشیمی تبریز در کوتاه‌ترین مدت 70 درصد رشد داشته است، لیکن با توجه به تولید گریدهای ویژه در پتروشیمی تبریز، تقاضای بازار منطقه بیش از میزان تولید این مجتمع می‌باشد؛ بطوری‌ که تقاضای بازارهای جهانی به ویژه کشورهای اروپایی بیش از سه برابر ظرفیت کنونی می‌باشد.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی تبریز تاکید کرد: امسال بر اساس پیش بینی‌های انجام شده مشکل خوراک وجود نخواهد داشت و با تمام ظرفیت اقدام به تولید انواع محصولات پتروشیمی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: پارسال 368 هزار تن انواع محصولات پتروشیمی را روانه بازارهای داخلی و خارجی کردیم و امسال درصدد رساندن رقم تولید به 384 هزار تن هستیم.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز با اشاره به این که در سال 94 بالاترین میزان سود دهی را داشتیم، ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال 17 درصد بالای ظرفیت تولید کنیم و به دنبال آن هستیم تا از ظرفیت‌های موجود بالاترین بهره‌وری را رقم بزنیم.

سلیمانی افزود: طرح ساخت واحد سولفور زدایی و چند طرح دیگر از جمله طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی تبریز است .

وی با اشاره به خرید، نصب و راه اندازی سیستم پایش آن لاین و همچنین طرح امحای گازهای آلاینده و بازیابی گازهای همراه فلر از مهمترین اقدام‌های پتروشیمی تبریز در زمینه اچ. اس.یی است، گفت: حفظ و صیانت از محیط زیست راهبرد این مجتمع است.

مدیرعامل پتروشیمی همچنین آمادگی مشارکت نیروهای توانمند و متخصص پتروشیمی تبریز را در اجرای پروژه‌های پتروشیمی کشور اعلام کرد.

لازم به توضیح است که زهرا ساعی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست دیگری با معاون وزیر نفت و مدیر عامل پتروشیمی تبریز، با توجه به کارسازی پتروشیمی‌ها در رشد اقتصاد کشور، به منظور تامین و افزایش خوراک پتروشیمی تبریز، با بهره‌گیری از توان همه دست اندرکاران زیربط کشور خواستار تسریع در تکمیل پروژه اتیلن غرب به تبریز شد.

 

 

کد خبر 550603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =