چرا ایرانی ها نیازی به مطالعه کردن نمی‌بینند؟

اینکه سرانه مطالعه کتاب در ایران پایین است و درست‌تر گفته باشیم «خیلی پایین» است، حرف و حدیث تازه‌ای نیست.

نیازی هم به بررسی و مطالعه میدانی نیست که سرانه مطالعه کتاب در جامعه ما در مقایسه با جوامع مشابه همچون ترکیه، مصر یا حتی پاکستان چقدر پایین‌تر است؛ چه رسد به جوامع توسعه‌یافته همچون ژاپن، نروژ، انگلستان یا آمریکا. همچنین نیازی نیست آماری بگیریم که سرانه تیراژ چاپ کتاب در جامعه ما چقدر و باز در جوامع مشابه ما چقدر است. اگر نگاهی به کتاب‌فروشی‌هایمان، چه در تهران و چه در مراکز استان‌های مهم‌مان همچون رشت، تبریز، شیراز، کرمان یا مشهد بیندازیم، خلوتی، کسادی و فروش کم کتاب از در و دیوار آنها هویداست. یا حتی می‌توانیم یک بررسی ساده انجام دهیم و ببینیم در یک دهه گذشته در تهران، کرمان یا رشت چند باب مغازه کتاب‌فروشی جدید باز شده و در مقابل، چه تعدادی از کتاب‌فروشی‌های قبلی و قدیمی‌تر بسته شده‌اند. یا می‌توان آمار گرفت در مراکز این یا آن شهر بزرگ در یک دهه گذشته چه تعداد کتاب‌فروشی باز شده و در مقابل چه تعداد پیتزافروشی، بانک، بوتیک یا بنگاه معاملات املاک باز شده است؟

واقعیت آن است که پایین‌رفتن سرانه مطالعه، تیراژ و خرید کتاب روشن‌تر از آن است که نیازی به آمار و ارقام باشد. سؤال این است که چرا این‌گونه شده است؟ چرا نه نسل جدید و نه نسل قدیم، دیگر کتاب مطالعه نمی‌کنند؟ یک‌سری پاسخ‌ها داده شده؛ ازجمله گفته می‌شود قیمت کتاب بالاست و بسیاری از مردم به‌ويژه اقشار و لایه‌های جوان‌تر و کم‌درآمدتر جامعه قدرت خرید کتاب ندارند. پاسخ دیگر آن است که سانسور و ممیزی کتاب، یکی از موانع مطالعه کتاب شده. پاسخ سوم سروقت فضای مجازی می‌رود. گفته می‌شود فضای مجازی به دو صورت از مطالعه کتاب در ایران جلوگیری می‌کند. نخست آنکه تلگرام، وایبر، واتس‌اپ و... باعث شده‌اند بالاخص اقشار و لایه‌های جوان‌تر جامعه زمان زیادی را به سرگرم‌بودن با گوشی‌های همراهشان اختصاص دهند، زمانی که دست‌کم بخشی از آن می‌توانست به مطالعه کتاب اختصاص یابد. شکل دومی که فضای مجازی بر مطالعه کتاب در ایران اثر منفی گذاشته، دستیابی سریع و آسان به دانش، اطلاعات و منابعی است که دانشجویان و محققان برای تحقیقاتشان نیاز دارند. به‌جای رفتن به کتابخانه یا تهیه کتاب، می‌توانیم از طریق کامپیوتر شخصی‌مان به آخرین آمار، اطلاعات و دانش در حوزه موردنظرمان دست پیدا کنیم.

اما هیچ‌کدام این دلایل به نظر نمی‌رسد اقناع‌کننده باشند. بگذارید از آخرین مورد شروع کنیم: فضای مجازی. اگر فضای مجازی عامل اصلی پایین‌رفتن سرانه مطالعه کتاب در ایران می‌شد، در آن صورت در کشورهای توسعه‌یافته که هم امکان دسترسی به اینترنت بیشتر است و هم سرعت آن به‌مراتب بالاتر از ایران است، بعلاوه پدیده‌ای هم به نام «فیلترینگ» وجود ندارد، مطالعه کتاب باید بیشتر از ایران کاهش می‌یافت؛ اما می‌دانیم که این‌گونه نشده است. آمار مطالعه کتاب در کشورهای پیشرفته با وجود گسترش فضای مجازی، تغییر محسوسی نکرده است. حتی می‌توان استدلال کرد که فضای مجازی با گسترش اطلاعات بیشتر درمورد موجبات و آثار منتشرشده باعث بالارفتن تیراژ کتاب هم شده است.

بالابودن هزینه کتاب هم به نظر نمی‌رسد دلیل چندان قانع‌کننده‌ای باشد. قیمت یک پیتزا به اندازه قیمت یک کتاب است و اگر قیمت یک کتاب را حول و حوش ٢٠،١٥ هزار تومان در نظر بگیریم، در آن صورت این پرسش باقی می‌ماند که چرا خیلی از جوانان حاضرند به‌راحتی و با کمال میل ٢٠،١٥ هزار تومان برای یک پیتزا بدهند اما همان جوان‌ها حاضر نیستند، با همان قیمت یک کتاب بخرند؟ درواقع رشد و گسترش قارچ‌گونه رستوران‌های فست‌فود در بسیاری از شهرهایمان مبین آن است که برای محصولات آنها مشتری کم نیست. درحالی‌که یک‌صدم این‌گونه رستوران‌ها، شاهد بازشدن کتاب‌فروشی نیستیم.

مشکل در جای دیگری است. مشکل در اینجاست که چرا جوانان ایرانی حاضر هستند ٢٠،١٥ هزار تومان برای یک پیتزا بپردازند اما حاضر نیستند همان مقدار، اندکی کمتر یا بیشتر را برای خرید یک کتاب بپردازند؟ سانسور و ممیزی کتاب البته تا حدودی می‌تواند باعث کاهش مطالعه شده باشد اما کتاب‌های زیادی هستند که مجوز انتشار دریافت کرده‌اند و ممیزی هم چندان حساسیتی روی موضوعات آنها ندارد. درخصوص این دست آثار هم که بدون سانسور و ممیزی منتشر شده‌اند، همان داستان استقبال‌نکردن از خرید کتاب وجود دارد. واقعیت آن است نه گران‌بودن کتاب، نه امکان دسترسی به فضای مجازی و نه سانسور و ممیزی کتاب، دلایل پایین‌بودن سرانه مطالعه در ایران نیستند.

خیلی کلی اگر گفته باشیم، به نظر می‌رسد اساسا دو دلیل اصلی برای رفتن به سراغ کتاب وجود دارد. نخست برای اقناع نیازهای روحی و فرهنگی‌مان. مطالعه یک رمان، یک کتاب شعر یا یک نمایش‌نامه و این دست آثار، باعث انبساط خاطرمان می‌شود و از مطالعه آنها لذت می‌بریم. انگیزه دوم برای مطالعه کتاب به منظور بالابردن آگاهی و دانش صورت می‌گیرد. مطالعه کتب علوم انسانی به این دلیل انجام می‌شوند. البته انگیزه‌های دیگری نیز می‌توان سراغ گرفت اما نوعا ما یک کتاب را یا به‌واسطه انبساط خاطر و لذت‌بردن از آن مطالعه می‌کنیم یا به منظور افزایش آگاهی و دانشمان. انگیزه اول چندان نیازی به توضیح ندارد. بسیاری از ما حداقل یک‌ بار در عمرمان لذت خواندن یک داستان را تجربه کرده‌ایم؛ با اینکه می‌دانیم داستان ساخته و پرداخته ذهن نویسنده است اما از خواندنش لذت می‌بریم. اما انگیزه دوم قدری پیچیده‌تر است؛ خواندن کتاب به‌منظور آگاهی و دانش. در این خصوص باید گفت در ایران به‌واسطه نگاه برخی مسئولان و دولتمردانمان چندان احساس کمبود دانش و آگاهی وجود ندارد یا دقیق‌تر گفته باشیم در ایران نگاه دولتمردان و مسئولانمان به انسان و جامعه‌اش‌، به گذشته‌اش، امروزش یا آینده‌اش، به تحولات منطقه یا دنیا، به اخلاق و سایر جنبه‌های زندگی، جایی برای ابهام و شک و تردید و درنتیجه نیاز به آگاهی باقی نمی‌گذارد. برخی مسئولان ما همه پاسخ‌ها و برای همه ابهامات جواب دارند. بنابراین نیازی به بررسی، تحقیق و مطالعه در هیچ زمینه‌ای باقی نمی‌ماند که در قالب کتاب و نوشته منتشر شود و مردم هم آن آثار را تهیه و مطالعه کنند. حتی مسئولان ما در زمینه هنر، سینما، تئاتر، ادبیات، شعر و این‌دست هنرها هم می‌دانند که چه چیزی مناسب است و باید منتشر یا ساخته شود و مردم آنها را ببینند، بشنوند یا بخوانند، چه رسد به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تاریخی، بین‌المللی و... .

به زبان ساده‌تر، در ایران اساسا چندان نیازی به مطالعه نیست تا انسان دانش و آگاهی‌هایش را بالا ببرد. مسئولان تقبل زحمت کرده و همه پرسش‌ها را پاسخ‌گو هستند و کمتر حوزه‌ای وجود دارد که مسئولان ما یا صاحبنظران دولتی‌مان اذعان کرده باشند که درخصوص آنها آگاهی ندارند؛ بنابراین در جامعه‌ای که مسئولان و اندیشمندانش پاسخ همه پرسش‌ها را می‌دانند و اساسا ابهام و تردیدی در هیچ حوزه‌ای وجود ندارد، دیگر چه نیازی می‌ماند که مردم آن جامعه بخواهند مطالعه کنند؟

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 556803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  12 5
  چون اینقدر به فقر وبیکاری خودشون واختلاس ورانت مسوولین بیسواد کشور فکر میکنند دیگر دل ودماغ مطالعه نمیمونه
 • بی نام A1 ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  9 0
  چون خورشونو عقل کل میدونن
 • بی نام A1 ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  1 3
  خیلی هنر کنم در رابطه با مشکل بیماری سری به کتاب مرجع بزنم که آنهم با نق نق خانواده مواجه می شود که حق هم دارند. بنظر شما من کی وقت مطالعه دارم؟ ما را آنقدر گرفتار روزمرگی کرده اند که اصولا سراغ کتاب نرویم. قرار نیست بفهمیم اطرافمان چه می گذرد چون جای بیسواد هایی که همه شان هم شکر خدا یک دکترا دارند تنگ می شود. باز می پرسید چرا سرانه مطالعه کم است؟
 • بی نام DE ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  5 9
  خود تو یکی از همونایی که تو هر زمینه نظر میدی.
 • بی نام A1 ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  5 2
  "مردم نادرست و مکار از مطالعه متنفرند مردم ساده در ستایش وتمجید ان مبالغه می کنندو فقط مردم عاقل در عمل از ان استفاده می برند." فرانسیس بیکن. کتاب تاریخ فلسفه اثر ویل دورانت.
 • بی نام A1 ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  4 3
  تا قبل از یارانه میشد کتاب خرید، الان واسه یه کتاب خوب کم کمش 50هزارتومن پول باید بدی، از کجا بیاریم کتاب بخریم؟
 • سامان A1 ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  4 3
  برای اینکه اکثر افراد آنقدر دغدغه برای کارهای روزمره شان مثل تهیه ارزاق عمومی و دیگر مسائل دارند که حتی وقت فکر کردن آنرا هم ندارند چه برسد به اینکه بخواهند مطالعه نمایند. علاوه بر آن افزایش قیمت کتاب و سانسور و یکنواخت بودن محتوای کتابها و جناحی بودن مطالب آنها هم مزید بر علت شده و بنابر آنچه که گفته شد هیچ انگیزه ای برای مطالعه کردن باقی نمی ماند .
 • وحید A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  1 1
  یکی از مواردی که بهش اشاره نشد زمان است. آیا امار گرفته شده که مردم ما ۲۴ ساعت یک روز را چه کاری انجام میدهند. افرادی که در یک روز ۱۲ ساعت کار میکنند شاید زیاد باشند ولی در کشورهای پیشرفته میزان ساعت کاری ۷ یا ۸ ساعت باشه. یک سوالی دیگه ای که بیش میاد اینه که آيا مطالعات در شبکه های مجازی جزو مطالعه روزانه حساب نمیشه ؟
 • بی نام A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  5 2
  یکی از دلایلش اینه که هرچی کمتر بدونی راحت تری.تلخه ولی حقیقته
 • بی نام IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  1 0
  درود
 • امیر A1 ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  4 2
  {خبر لطفا منتشر کن.} آقای زیباکلام شما استاد دانشگاهید. چیزی از در و دیوار هویدا نمیشه. نیاز به آمار است که جایگاه مطالعه ایرانیان رو بین سایر کشورها نشون بده. الان خیلی از مردم اهل مطالعه هم، کتاب و مطالب مورد نیازشونو از طریق وسایل ارتباطی جدید مثل گوشی و تبلت تامین میکنن. کارکرد کتاب و روزنامه کم شده. فیس تایم و فیس بوک و تلگرام و ... معادلات جهان امرروز رو تعییتن میکنن. مثلا کسی برای دریافت اخبار منتظر روزنامه فردا صبح نمیمونه. پس دیگه لازم نیست برن کتاب فروشی. مطالعه مطالب در شبکه های اجتماعی هم خودش جزو مطالعه است. مطالعه که لزوما نباید کتاب باشه. کتاب هم لزوما از جنس کاغذ نیست. خیلی از کتاب های کاغذی هم که خرافه و چرندن اصلا ارزش خوندن ندارند.
 • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  4 0
  خب این مسئولان مگه از کشورها و یا کرات دیگه میان؟اینها هم از همین ملت اند دیگه
 • امیر IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  0 5
  حالا شمایی که مثلا مطالعه دارید که مثل "یحمل اسفارها" هستید
 • معين A1 ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  4 0
  البته اين دليل آقاي زيباكلام مي تواند يكي از عوامل باشد اما فكر نمي كنم دليل اصلي است من خودم به شخصه در مورد مطالبي كه تحقيق مي كنم و نياز به يادگيري دارم اكثرا مطالب فني در رابطه با رشته خودم هيچ كتاب بروز و قابل مطالعه اي در مورد آنها در بازار پيدا نمي كنم در صورتي كه با يك جستجو در اينترنت و يا كتابخانه الكترونيكي كه از بروزترين كتابهاي دنيا جمع آوري كرده ام به راحتي همه نيازهايم را برطرف مي كنم من دليل اصلي دور شدن از كتاب را فاصله گرفتن كتابها از موضوعات مورد نياز جامعه و قديمي بودن سبك انتشار و تبليغ كتاب مي دانم
 • رهگذر IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  1 1
  اتفاقاً من وقتی رمان میخوانم تا وسطاش که می رسم خسته میشم میذارمش کنار. واسه همین خیلیم باعث انبساط خاطرم نمیشه
 • بی نام A1 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  1 2
  در ایران اساسا چندان نیازی به مطالعه نیست تا انسان دانش و آگاهی‌هایش را بالا ببرد. مسئولان تقبل زحمت کرده و همه پرسش‌ها را پاسخ‌گو هستند و کمتر حوزه‌ای وجود دارد که مسئولان ما یا صاحبنظران دولتی‌مان اذعان کرده باشند که درخصوص آنها آگاهی ندارند؛ بنابراین در جامعه‌ای که مسئولان و اندیشمندانش پاسخ همه پرسش‌ها را می‌دانند و اساسا ابهام و تردیدی در هیچ حوزه‌ای وجود ندارد
 • بی نام A1 ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  1 3
  خصوصا که ایرانیان تجربه ی رییس جمهوری رو داشتن که کارشناس ارشد همه ی امور بود
 • بی نام IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
  1 3
  تا اختلاس میشه کرد مطالعه چرا؟
 • بی نام IR ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  5 2
  1در خانه های امروزیو بیش تر اجاره ای و کوچکمشکل نگه داری کتاب های زیاد و حمل آن ها هنگام جا به جایی معضل بزرگی است. 2 عدم طراحی بخشی از خانه ها به عنوان اتاق مطالعه در کنار سایر اتاق ها البته محدودیت های مکانی. مثلا در بعضی خانه ها حتی اتاق تلویزیون، و جایی به عنوان میز غذا خوری وجود دارد، اما میز مطالعه هرگز. 3 شرایط نفس گیر رقابت در کنکور ورود به دانشگاه ها به ویژه برای درس خوان ها و نخبه ها.آن چنان آن ها را در این آزمون نفس گیر به کار می گیرند که عادت به مطالعه غیر درسی و تحقیق در دوران دانشگاه هم فراموش می شود و فقدان پرورش روحیه ی پژوهندگی در دو سطح مدارس و دانشگاه ها. 4برتری دارایی بر دانایی یا همان برتری سرمایه های اقتصادی بر سرمایه های فرهنگی. 5 افزایش فقر نسبی.