۰ نفر
۳۱ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۸:۰۴

محققان ام.آی.تی موفق به ساخت حسگر حرکتی تازه‌ای شده‌اند که با هزینه تولید یک‌دهم نمونه‌های فعلی می‌تواند دنیای تلفن‌های هوشمند، ابزارهای مکان‌یابی، تصاویر سه‌بعدی و بازی‌های ویدئویی را تکان دهد.

محبوبه عمیدی: محققان مؤسسه فناوری ماساچوست، ام.آی.تی موفق به ساخت حسگرهای حرکتی آزمایشی‌یی شده‌اند که تولید انبوه آنها تنها یک‌دهم سنسورهای حرکتی فعلی که در تلفن‌های همراه هوشمند و سیستم کنترل کیسه‌های هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند، هزینه خواهد داشت.

به گزارش پاپ‌ساینس، برای ساخت این حسگرهای کوچک شش‌بعدی از ساده‌ترین قوانین فیزیک استفاده شده است، در واقع حرکت گروهی هماهنگ و پیچیده بخش حرکتی در این حسگرها با مدار حاصل از یک گوی کوچک فلزی و یک میدان الکتریکی متغیر جایگزین شده است.

نیل گرشنفلد از مرکز ذرات و اتم‌های ام.آی.تی می‌گوید: «میدان الکتریکی متغیر، گوی فلزی را در یک مدار کوچک که درون حفره‌ای ایجاد‌شده روی تخته‌ مدار قرار دارد، معلق نگاه می‌دارد. اختلال‌های ایجاد‌شده در این مدار، جهت حرکت حسگرها را مشخص خواهد کرد».

در این حسگرها یک ابزار ساده میکرودینامیک می‌تواند جایگزین شش حسگر میکرومکانیکی متفاوت شود. این ابزار توانایی سنجش حرکت خطی را در سه بعد دارد (سه شتاب‌سنج) و علاوه بر این می‌تواند جهت‌ها را شامل کنار، جلو یا حرکت چرخشی به خوبی تشخیص دهد(سه ژیروسکوپ).
این حسگر جدید قابلیت‌های بسیاری برای تشخیص دقیق حرکت، خصوصا در ابزارهای الکترونیک دستی دارد. به عنوان مثال، می‌تواند در آی‌فون اپل جهت‌یابی صفحه نمایش را به مراتب بهتر کند یا به نینتندو اجازه دهد از کنترل پیشرفته حساس به حرکت Wiimote، شتاب‌سنج سه‌محوره را- که گران‌ترین بخش این ابزار است- حذف کند و ساطع‌کننده نور زیرقرمز به تلویزیون را هم به فراموشی بسپارد.

حسگرهای حساس به حرکات بسیار‌ظریف می‌توانند جذابیت‌های دیگری را هم برای علاقمندان به فناوری داشته باشند. به عنوان مثال می‌توان تنها با به حرکت درآوردن یک تلفن هوشمند در فضا میان صفحات وب حرکت کرد یا به تماشای یک طرح مجازی سه‌بعدی از زوایای گوناگون نشست. شاید داشتن یک قلم دیجیتالی که می‌تواند تمامی نوشته‌ها را به خاطر بسپارد هم ایده خوبی باشد یا جی.پی.اسی که دقیق‌تر از همیشه مکان‌یابی می‌کند.

مانند همیشه تفاوت‌هایی میان نتایج آزمایشگاهی و کاربرد نهایی ابزارها وجود دارد. میدان الکتریکی مورد نیاز نمونه اولیه این حسگر به ولتاژی حدود 1000 ولت نیاز دارد که عملا استفاده از آنرا در ابزارهای الکترونیک دستی غیرممکن خواهد کرد. اما محققان ام.آی.تی امیدوارند محصول نهایی با ولتاژی زیر 100 ولت که مورد نیاز تلفن‌های همراه دوربین‌دار است، کار کند.

نکته دیگری هم وجود دارد: برای تشخیص نوسان‌های گوی فلزی به یک دوربین مینیاتوری دقیق هم نیاز داریم، اما محققان ام.آی.تی امیدوارند بتوانند حسگر نوری بهتری را جایگزین این دوربین بکنند. به نظر می‌رسد باید کمی صبر کنیم تا ابزارهای الکترونیکی مجهز به این حسگر تازه وارد بازار شوند.

کد خبر 56097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =