نرم‌افزار جدیدی ابداع شده که پس از شنیدن صدای سرفه کاربر، احتمال ابتلا به بیماری و نوع بیماری تنفسی را تشخیص می‌دهد. پژوهشگران امیدوارند این نرم‌افزار به زودی جزیی از برنامه‌های کاربردی موبایل‌های هوشمند باشد.

محبوبه عمیدی: نرم‌افزار جدید ابداعی دانشمندان آمریکایی و استرالیایی نه‌تنها به تلفن‌های همراه امکان شنیدن صدای سرفه‌های فرد را می‌دهد، امکان تشخیص نوع سرفه را نیز فراهم خواهد کرد. بنابراین، در آینده‌ای نه چندان دور یک سرفه کافیست تا تلفن همراهتان به شما بگوید آیا سرما خورده‌اید، مبتلا به آنفلوانزا یا ذات‌الریه هستید، سلامتید یا باید پزشک مراجعه کنید.

این‌که سرفه‌های شما خشک است یا نه و این‌که چقدر مخاط ریه‌هایتان با هوای بازدمتان ترکیب شده، می‌تواند اطلاعات خوبی در مورد وضعیت سلامتی شما و علت سرفه‌تان در اختیار پزشک معالج قرار دهد؛ به عنوان مثال، زمانی که سرفه می‌کنید، پزشک‌تان به عامل بیماری پی می‌برد و متوجه می‌شود که بیماریتان باکتریایی یا یک عفونت ویروسی است.

بسیاری از متخصصان و پزشکان، انواع سرفه‌ها را از روی تفاوت صدای آنها تشخیص می‌دهند. سازندگان این نرم‌افزار هم ادعا می‌کنند این برنامه از روش تشخیصی مشابهی برای تفکیک انواع سرفه‌ها استفاده می‌کند و می‌تواند با دقت، بیماران را از مراجعه به مراکز درمانی بی‌نیاز کند یا به آنها بگوید که چه زمانی در معرض خطر ابتلا به یک بیماری جدی قرار دارند.

به گزارش تلگراف، سوزان اسمیت از STAR Analytical Services ، مؤسسه‌ای که این تحقیق را آغاز کرده، می‌گوید: «چرا پیش از این به فکر ارزیابی و دسته‌بندی سرفه‌ها نیفتاده بودیم؟ سرفه‌ها یکی از ابتدایی‌ترین علائم آغاز بسیاری از بیماری‌های تنفسی هستند و با این حال ما داریم برای شناسایی آنها، روی تجربه پزشکان، پرستاران و روش‌هایی که حداقل متعلق به دو قرن پیش است، تکیه می‌کنیم».

سرفه چیست؟
هر سرفه‌ معمولا حدود یک‌چهارم ثانیه به طول می‌انجامند و به ترتیب شامل نفس گرفتن سریع، بازدم آرام و پس از آن مجموعه درهمی از صداها هستند که در نهایت صدای سرفه را ایجاد می‌کند. سرفه‌های ارادی و سالم، معمولا کمی بلندتر از سرفه‌های غیرارادی اشخاص بیمار هستند، علاوه بر این، در فرد بیمار، پس از صدای بلند اولیه، طیفی از صداها که متعلق به لرزش تارهای صوتی او و میزان حضور مخاط ریه در هوای بازدم هستند، شنیده می‌شوند که اطلاعات دقیقی را در مورد مشکلات سیستم تنفسی بیمار در اختیار پزشک قرار خواهد داد.

این نرم‌افزار می‌تواند صدای سرفه فرد را با بانک اطلاعاتی‌اش که مجموعه‌ای از صداهای از پیش‌ضبط‌شده از انواع سرفه‌ها در بیماری‌های گوناگون تنفسی است، مقایسه کند. این داده‌ها به تفکیک جنسیت، سنین گوناگون و وزن‌های متفاوت دسته‌بندی شده‌اند و متغیرهای دیگری را نیز شامل می‌شوند.

در حال حاضر بانک اطلاعاتی تیم استار، داده‌های متعلق به چند ده بیمار را گردآوری کرده، اما آنها احتمال می‌دهند به اطلاعات حدود هزار بیمار احتیاج خواهند داشت تا نتایج حاصل از این نرم‌افزار قابل اعتماد شود. این برنامه در حال حاضر نرم‌‌افزاری رایانه‌ای است که امکان بازنویسی و تبدیل آن به برنامه‌ای کاربردی خاص تلفن‌های هوشمند پیش‌بینی شده است.

پزشکان در مورد این نرم‌افزار تازه و کاربردهای آن خوش‌بینند. دکتر جکلین اسمیت، متخصص بیماری‌های تنفسی در دانشگاه منچستر و متخصص در ارزیابی انواع سرفه‌ها در گفتگو با دیسکاوری می‌گوید: «اگر آنها بتوانند پارامترهای اساسی استفاده از انواع سرفه را در تشخیص نوع بیماری پیدا کنند، باید بگویم به موفقیتی افسانه‌ای دست پیدا کرده‌اند. این می‌تواند به شکل معنی‌داری روش‌های تشخیص بیماری‌های تنفسی را بهبود بخشد و به افراد برای حفظ سلامتی و تندرستی‌شان بیش از پیش، کمک کند».

بنیاد بیل و ملیندا گیتس، مبلغ 100 هزار دلار برای ادامه این تحقیق به مؤسسه تحقیقاتی استار اعطا کرده است، این بنیاد امیدوار است نتایج این تحقیق مخصوصا برای کشورهای در حال توسعه که در آنها ابتلا به ذات‌الریه یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در کودکان است، مفید باشد.

کد خبر 24238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =