اپل، شرکت اچ.تی.سی را تحت پیگرد قانونی قرار داده و با تنظیم شکایتی در کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا، این شرکت تایوانی را به تخلف در مورد 20 مورد حق انحصاری مرتبط با آی‌فون متهم کرده است.

استیو جابز مدیرعامل اپل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما می‌توانستیم یک جا بنشینیم و تماشا کنیم که عده‌ای اختراعات انحصاری ما را می‌دزدند، یا می‌توانستیم کاری در مورد آن بکنیم. ما تصمیم گرفتیم که در این مورد کاری انجام دهیم. ما عقیده داریم که رقابت سالم است، اما رقیبان باید فناوری‌های متعلق به خودشان را بسازند، نه این که فناوری‌های دیگران را به سرقت ببرند».

حق انحصاری که اپل، اچ.تی.سی را به نقض آن متهم کرده، مرتبط به واسط کاربر گرافیکی آی‌فون و طراحی سخت‌افزار و نرم‌افزار به کار رفته در آن است. این شرکت به دنبال حکم توقیف دائمی است که بر طبق آن، اچ.تی.سی را از وارد کردن و فروختن تجهیزات غیرمجاز در ایالات متحده منع می‌کند. اپل هم‌چنین به دنبال دریافت خسارت است، اما مقدار آن را مشخص نکرده است.

شرکت اچ.تی.سی نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که فقط از طریق گزارش رسانه‌ها و انتشار بیانیه اپل از این شکایات آگاهی پیدا کرده است. این شرکت اعلام کرد که در حال بازبینی کردن این شکایت است و تا زمانی که این بازبینی‌ها به پایان نرسد، نمی‌تواند در مورد اعتبار این ادعاها که بر ضد اچ.تی.سی بیان شده است، توضیحی بدهد.

شرکت اچ.تی.سی در بیانیه خود عنوان کرده است: «اچ.تی.سی یک شرکت مبتکر در زمینه فناوری موبایل و دارای حق انحصاری است که درطول 13 سال گذشته، تمرکز خود را بر ساخت بسیاری از گوشی‌های هوشمند نوآورانه متمرکز کرده است. این شرکت برای حقوق انحصاری و اجرای آن‌ها ارزش قائل است، اما هم‌چنین به دفاع از ابداعات فناوری‌ خود نیز متعهد است».

چرا اچ.تی.سی؟
اپل چندین بار به دنبال جلوگیری از نقض حقوق انحصاری مرتبط با آی‌فون بوده؛ گوشی همراه اختصاصی این شرکت که به سرعت از زمان ارائه به بازار در ژانویه 2007 / دی 1385 به یک معیار فرهنگی و فناوری تبدیل شد. اما این اولین بار است که اپل با این شدت علیه یک شرکت معتبر دیگر شکایت می‌کند.

هم‌چنین این موضوع جالب است که اپل، شرکت اچ.تی.سی و نه هیچ شرکت تلفن همراه دیگر مانند موتورولا، سامسونگ یا پالم را هدف قرار داده؛ این در حالی است که این شرکت‌ها نیز تلفن‌هایی ساخته‌اند که به عنوان قاتل آی‌فون مطرح می‌شوند.

نکته جالب دیگر در شکایت‌نامه اپل این‌که از شرکت‌های سازنده نرم‌افزار مانند گوگل یا مایکروسافت هم نامی نبرده است. در شکایت اپل به کمیسیون تجارت بین‌المللی، اپل 12 گوشی تلفن همراه را که مدعی است از فناوری انحصاری آی‌فون استفاده کرده‌اند، نام برده است: 5 نمونه از این گوشی‌ها که یکی از آن‌ها Nexus One (همان گوشی گوگل) است، از سیستم‌عامل آندروید گوگل استفاده می‌کنند و 7 گوشی دیگر از سیستم‌عامل ویندوز موبایل مایکروسافت استفاده کرده‌اند.

از هیچ‌یک از این دو شرکت، نامی در شکایت ITC یا در مورد حق انحصاری فدرال برده نشده، شاید به این دلیل که فناوری مورد بحث، نرم‌افزاری است که اچ.تی.سی روی سیستم‌عامل‌ها قرار داده است. اگر اپل در این زمینه خصوصیات نرم‌افزاری را که از گوگل اندروید یا سیستم‌عامل‌های ویندوز موبایل سرچسمه گرفته‌اند مورد خطاب قرار می‌داد، در این صورت گوگل و مایکروسافت نیز مجبور می‌شدند از فناوری‌های خود در سیستم‌عامل ‌های ساخته شده توسط خودشان دفاع کنند.

یک تجربه تاریخی
معمولا زمانی که یک شرکت به شرکت دیگری اجازه می‌دهد از فناوری‌اش در یک محصول استفاده کند، یک تضمین جبران خسارت وجود دارد که امتیازدهنده را ملزم می‌کند در صورتی‌که این فناوری مورد حمله قانونی واقع شود، از آن دفاع کند. این مشابه با شکایتی است که Lucent Technologies علیه سازندگان کامپیوتر دل و گیت‌وی در سال 2003 تنظیم کرد.

مایکروسافت که در دادخواست اولیه نامی از آن برده نشده بود، به این شکایت ملحق شد؛ زیرا ادعای تخلف در این دادخواهی مربوط به فناوری‌های MP3 و رمزگذاری ویدیویی و فشرده‌سازی فایل‌های MPEG بود که در نرم‌افزارهایی به کار گرفته شده بود که روی سخت‌افزار دل و گیت‌وی کار می‌کردند.

این مورد سال‌ها به طول انجامید تا آن‌که در سال 2007 / 1386، دادگاهی در سان‌دیگو، کالیفرنیا برای Alcatel-Lucent و علیه مایکروسافت اعلام جرم کرد؛ نتیجه آن شد که Alcatel-Lucent خسارت رکوردشکن 1.52میلیارد دلاری را دریافت کرد. پس از درخواست استیناف مایکروسافت، قسمتی از این موضوع به طور کامل کنار گذاشته شد؛ اما قسمت دیگر تا به امروز نیز ادامه پیدا کرده و هنوز حل نشده است.

جیسون شاتلز، مدیر آزمایشگاه ساموئلسون در مورد سیاست‌گذاری عمومی، قوانین و فناوری در دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: «مورد Alcatel-Lucent در برابر مایکروسافت مشابه با مورد جدید است؛ زیرا در هر دو مورد، مایکروسافت نرم‌افزاری را در اختیار شرکت سخت‌افزاری قرار داده و این، شرکت سخت‌افزاری است که تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. پاسخ به دو سوال اصلی مشخص می‌کند که آیا گوگل و مایکروسافت در نهایت به این مجادله وارد می‌شوند یا خیر.

اولین سوال این است که آیا ادعای تخلف اپل شامل فناوری‌هایی موجود در نرم‌افزار سیستم‌عامل تهیه شده توسط گوگل و مایکروسافت می‌شود یا خیر؛ و سوال دوم این است که آیا تقاضای جبران خسارت در موافقت‌نامه امتیاز گوگل و اچ.تی.سی و هم‌چنین، مایکروسافت و اچ.تی.سی گنجانده شده است یا خیر».

حتی بدون توافق‌های خاص، گوگل و مایکروسافت ممکن است به هر صورت از فناوری‌های خود دفاع کنند. اگر اپل موفق شود، این موضوع ممکن است اثر ناامید کننده‌ای روی ارتقای تلفن‌های همراه ویندوز موبایل و آندروید داشته باشد.
گوگل به طور خاص در این مورد اظهار نظر نمی‌کند ، اما اعلام کرده است که از تکنوژی خود دفاع خواهد کرد. نماینده گوگل رسما اعلام کرد که هرچند ما یکی از طرفین دعوا نیستیم، اما به هر حال پشتیبان سیستم‌عامل اندروید و شریکی خواهیم بود که به ما در ساخت آن کمک کرده است.

اما سخنگوی مایکروسافت در این مورد اظهار نظری نکرد.

اپل در دادگاه، هم شاکی، هم متهم
از زمان ظهور آی‌فون ، اپل تاکنون چندین بار به اتهام تخلف از حق انحصاری متهم شده است، از جمله متهم به کپی کردن فناوری چند لمسی، فناوری پست صوتی-تصویری و فناوری دوربین و تصوربرداری شده است.

سخت‌ترین جنگ اپل تاکنون علیه نوکیا، بزرگ‌ترین شرکت سازنده تلفن همراه بوده است. در ماه اکتبر / مهر گذشته، نوکیا شکایتی علیه اپل تنظیم کرد که مدعی شده بود این شرکت در 10 مورد حق انحصاری مرتبط با گوشی‌های وایرلس تخلف کرده است. اپل چند ماه بعد با ادعای تخلف نوکیا در 13 مورد حقوق انحصاری متعلق به خودش، نوکیا را مورد پیگرد قانونی قرار داد.

در ماه دسامبر / آذر، نوکیا شکایت دیگری علیه اپل در کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا تنظیم کرد که بر اساس آن، اپل را متهم کرد از 7 حق انحصاری مربوط به نوکیا در همه تلفن‌های همراه، کامیپوترها و ابزارهای چندرسانه‌ای همراه (آی‌پاد) تخلف کرده است. این شکایت مربوط به خصوصیات کلیدی محصولات اپل شامل واسط کاربری، دوربین، آنتن و فناوری‌های مدیریت انرژی است.

در همین حال نیز کداک شکایتی را در سازمان تجارت بین‌المللی بر ضد اپل و آر.آی.ام (سازنده گوشی‌های بلک‌بری) درمورد حق امتیار دوربین‌های دیجیتال تنظیم کرده است. این شرکت تصویری ادعا کرده که فناوری دوربین‌های به کار رفته در آی‌فون و بلک‌بری برای بازبینی تصاویر، از حق امتیاز متعلق به کداک تخلف کرده است. این شکایت به طور هم‌زمان در کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا و دادگاهی در دلاور آمریکا تنظیم شده است.

روز به روز بر تعداد شرکت‌های فناوری که شکایت‌های خود را در ITC مطرح می‌کنند، افزوده می‌شود؛ چراکه مراحل رسیدگی در آن‌جا نسبت به سیستم دادگاهی فدرال بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. استیو لیب، وکیل حقوق انحصاری و شریک Lawrence & Haug که یک شرکت حقوقی در نیویورک است، گفت: «موردهایی که در ITC مطرح می‌شوند، بسیار سریع‌تر بوده و در 18 ماه رسیدگی می‌شوند».

اما شالتز گفت: «سریع‌تر بودن ضرورتا به معنای بهتر بودن نیست. ممکن است در این بین اشتباهات زیادی در پرونده‌های در حال جریان در ITC رخ بدهد. قاضی‌ها و کارمندان ITC همه چیز را روی هوا مدیریت می‌کنند؛ بنابر این اگر شما تصمیمی را سریع‌تر دریافت می‌کنید، به آن معنا نیست که هیچ تصمیم بهتری وجود ندارد».

سی.نت، ترجمه: ابوالفضل کریمی

کد خبر 49360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =