دو روز پیش‌از رونمایی آی‌پد اپل، گوگل از ایده‌های نرم‌افزاری خود برای سیستم‌عامل ویژه رایانه‌های لوحی و تبلت‌ها رونمایی کرد، اما اخبار گوگل در هیاهو و انتقادهای گسترده از آی‌پد محو شد.

فاطمه محمدی‌نژاد: گوگل از ایده‌های تبلت جدید خود را که تنها برای استفاده اینترنتی و تحت سیستم عامل اختصاصی گوگل کروم است رونمایی کرد.

به گزارش سی.نت، هفته گذشته، گلن مورفی، یکی از طراحان واسط‌های کمکی مرورگر اینترنتی کروم گوگل و سیستم‌عامل کروم وابسته به آن، به مفاهیم کلی عکس و یدئو در سیستم‌عامل تبلت (رایانه لوحی) کروم اشاره کرد و اعلام کرد این رونمایی 2 روز پیش از معرفی آی‌پد اپل انجام گرفته است.

وی همچنین به ابزارهایی اشاره کرد که گوگل قصد دارد از سیستم عامل کروم در آن‌ها استفاده کند.

مورفی افزود: «تمرکز اولیه بر روی نت‌بوک‌ها است. اما سیستم‌عامل کروم روی ابزارهایی با سایز صفحات مختلف و شیوه‌های گوناگون پردازشی می‌تواند کار کند. کرومیوم نام پروژه‌ای است که محصولات کروم را تحت پوشش خود قرار می‌دهد».

به نظر می‌رسد فروش سیستم عامل کروم روی تبلت‌ها آسان‌تر از نت‌بوک‌ها باشد. نت‌بوک‌ها غالبا به عنوان رایانه‌های شخصی برای مصارف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین سیستم عامل کروم که بر مبنای شبکه است، تحولی ناهماهنگ به حساب می‌آید.

در عوض تبلت‌های امروزی، تمرکز خود را بیشتر بر روی برخی کارهای اختصاصی نظیر کتاب‌خوانی، گشت‌وگذار در اینترنت و کارهایی قرار می‌دهند که نیاز کمی به تایپ داشته باشد. سیستم عامل کروم با این شیوه هماهنگ‌تر خواهد بود. با این حال بازار تبلت‌ها به اندازه نت‌بوک‌ها قدرتمند نیست.

این ایده‌ها تنها نظریات خام هستند، اما گوگل نام خود را به عنوان نیرویی عظیم در صنعت رایانه ثبت کرده است. سیستم عامل آندروئید این شرکت برای گوشی‌های همراه بیش از پیش در حال تاثیرگذاری است و مرورگر کروم نیز هر روز کاربران بیشتری را به خود جذب می‌کند.

پیش‌نمایش‌های تبلت، ایده‌های بسیار زیاد سیستم‌عامل کروم را نشان می‌دهد. از جمله صفحه کلید مجازی که نیمه پایین صفحه را اشغال می‌کند یا به عنوان یک پنجره شناور جدا ظاهر می‌شود. همچنین نمایش تصاویر بصورت slideshow، اجراکننده برنامه‌ها، برگه‌های مرورگر کنار صفحه و یک منوی پاپ‌آپ متناسب با محتوای صفحه از دیگر امکانات این طرح است.

نمونه‌های ویدئویی، تبلتی بسیار بزرگ‌تر را نشان می‌دهند و دستی که در حال تغییر اندازه و حرکت پنجره‌ها از طریق یک صفحه چندلمسی بوده و کلماتی را در موتور جستجو تایپ می‌کند.

اجرای همه این‌ها خیلی سخت به نظر می‌آید، اما هیچ کدام در مورد سیستم عامل چندلمسی کروم، دور از ذهن نیست. گوگل قصد دارد اواخر سال جاری سیستم عامل کروم را بر روی چند نت‌بوک نصب کند.

گوگل هم‌چنین بیانیه‌ای در این رابطه منتشر کرده که متاسفانه در آن، برنامه‌های خود را به‌صورت دقیق بیان نکرده است. در این بیانیه آمده است:« سیستم عامل گوگل کروم هنوز در مرحله تکامل قرار دارد و ما در حال آزمایش این سیستم عامل در بر روی رابط‌های کاربری مختلف هستیم. همان‌طور که گفتیم، در حال توسعه این سیستم‌عامل بوده و کار خود را در زمینه‌هایی که فکر می‌کنیم برای کاربران بهترین گزینه است ادامه خواهیم داد.»

شرکت‌های کامپیوتری سال‌ها تلاش کرده‌اند تا تبلت‌های مناسبی تولید کنند، اما موفقیت کمی کسب کرده‌اند. اپل امیدوار است طرح این شرکت با آی‌پد 499 تا 829 دلاری، این تصویر را تغییر دهد. این ابزار بیشتر شبیه یک آی‌فون با صفحه‌ای بزرگ است تا یک مک‌بوک بدون صفحه‌کلید.

اما گوگل با سیستم عامل کروم خود مسیری متفاوت را طی می‌کند. برنامه‌های سیستم عامل کروم به جای اجرا بر سخت‌افزار رایانه و سپس سیستم عامل لینوکس آن، مستقیما در مرورگر اجرا می‌شوند.

چیزی که از سال‌های آغازین ورود تبلت‌ها تاکنون تغییر کرده، ظهور ابزارهای کتاب‌خوان کتاب الکترونیک است. کیندل آمازون یکی از شاخص‌ترین مثال‌هاست، اما نمونه‌های دیگری نیز وجود دارد و آی‌پد اپل نیز نشتریان خاص خود را پیدا کرده است. گوگل نیز از طریق سرویس کتاب گوگل، دسترسی به میلیون‌ها جلد کتاب را فراهم کرده است.

این نکته که اپل از نمونه دیگری از سیستم‌عامل آی‌فون خود برای آی‌پد نیز استفاده کرده، بسیار جالب است؛ اما جای تعجب نیست که گوگل ترجیح داد به جای آندروئید سیستم عامل تلفن همراه خود از سیستم عامل کروم استفاده کند. در عکس بزرگ‌تر، واضح است گوگل امید دارد مرورگر اساس اجرای برنامه‌ها باشد و موقعیت را برای اجرای راحت‌تر آن‌ها بر روی سیستم‌های چندگانه فراهم کند.

آندروئید از فناوری جاوای اوراکل (بعد از خرید سان توسط اوراکل، نام سان‌مایکروسیستمز نیز به تاریخ پیوست) به عنوان پایه برنامه‌ها استفاده می‌کند. جاوا به احتمال زیاد شعار«یک بار بنویس، همه‌جا استفاده کن» را به کار گرفته و این چیزی است که گوگل در برنامه‌های شبکه به دنبالش است.

کد خبر 41978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =