بگومگوی کاربران خبرآنلاین درباره آزمون استخدامی/ از خواستگاری و مهریه تا شایسته‌سالاری و مهاجرت

در گزارش ماجرای دستور رییس‌جمهور برای اصلاح تبعیض جنسیتی در آزمون استخدامی، مخاطبان خبرآنلاین از زوایای مختلف به این موضوع نگاه کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،‌ كسانی كه دیشب پای حرف‌های رییس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی به مناسبت ارائه گزارش دستاوردهای دولت بودند، تاكید حسن روحاني بر ایجاد فرصت‌های برابر شغلی را دیدند. موضوعی كه جزو شعارهای انتخاباتی او هم بود و چند روز پیش در ماجرای آزمون‌های استخدامی خودش را نشان داد. روحانی با اشاره به این نکته که ما جز 5 کشور اول دنیا از نظر فارغ التحصیلان رشته مهندسی هستیم، اظهار کرد: زمانی که می‌بینیم جوان تحصیلکرده دانشگاهی بیکار است، این موضوع بار سنگینی بر دوش ما می‌گذارد ... اخیرا برای آزمون استخدامی دولت دیدم که فقط میخواهند افراد تحصیل کرده پسر را جذب کنند، گفتم بحث ما شایسته سالاری است نه جنسیتی. ممکن است در جایی خانمها نخواهند در حوزه‌ای کار کنند یا امکانش برایشان نباشند اما در جایی که زمینه برای هر دو جنسیت است، نباید محدودیت ایجاد کرد. اگر اینگونه است پس چرا دختران ما درس میخوانند؟

اشاره حسن روحانی به دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دولت بود كه از مجموع ۳ هزار سهمیه استخدامی در آزمون سال ۱۳۹۵، بیش از ۹۶۰ مورد برای مردان و تنها ۱۵ مورد برای زنان در نظر گرفته شده و باقی سهمیه‌ها نیز به طور مشترک میان زنان و مردان بود. این تبعیض جنسیتی باعث شد رییس جمهور دستور تعویق این آزمون را صادر کرده و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی دستور دهد تا هنگام اطمینان از تأمین حقوق زنان در فرصت های شغلی، آزمون استخدامی به تعویق بیفتد و سهمیه های جنسیتی در جهت رعایت عدالت، اصلاح شود.

اما جالب اینجاست كه این موضوع همانقدر كه عده‌ای را خوشحال و به تحقق عدالت جنسیتی امیدوار كرد،‌ با واكنش‌های ناشی از خشم و نارضایتی عده‌ای دیگر همراه بود؛ همانطور كه نظرهایی كه پای این گزارش خبرآنلاین نوشته‌اند گویای این موضوع است.

مخالفان حذف این تبعیض جنسیتی، هركدام استدلال خودشان را مطرح‌ كرده و از زاویه‌ای به این موضوع پرداخته‌اند. بعضی از آنها به موضوعاتی مثل نفقه و مهریه اشاره كرده و نوشته‌اند: «آقایان وظیفه سرپرستی خانواده را بر عهده دارند نه خانم‌ها پس لازم است در این بحران فرصت‌های شغلی آقایان بیشتر باشد» یا امین كه گفته «وقتی یک زن مشغول كار می‌شود هیچ تعهدی به تامین امرار معاش خانواده ندارد. مگر خرج زندگی بر عهده آقایون نیست؟ پس به نظر من باید آقایون در اولویت باشند.» یا شخص دیگری كه نوشته «بعدا که شغلها برابر شد اونوقت تو زندگی مشترک هم مهریه رو بردارید چون خانمه میره کار میکنه تازه باید نفقه بده.» و البته از سوی كاربر دیگری اینطور پاسخ گرفته: مهریه در برابر كار مرد نیست، در برابر تمام حقهاى دیگرى است كه آقایان دارند. حق طلاق از همه مهمتر، بعد حق حضانت، حق مسكن و ... نفقه مال وقتى است كه خانم در خانه كار خانه را انجام مى‌دهد یا از بچه یا بچه‌ها نگهدارى مى‌كند. من شخصا اگر در حقوق طلاق و مسكن و حضانت و ... با همسرم برابر باشم، مهریه نمى‌خواهم.

عده دیگری از افراد هم دلیل مخالفتشان را این اعلام كرده‌اند كه درصورت ارجح نبودن مردان برای استخدام، آمار ازدواج از این هم كمتر می‌شود. كاربری به نام «سحه» اینطور نظر داده كه: «در جامعه‌ای که برای مردها شغل نباشد ایجاد شغل برای خانم‌ها عین خیانت است؛ چون مسئولیت تامین هزینه زندگی برعهده مردهاست و کسی هم که نتواند شغل پیدا کند ازدواج نمی‌کند و درنتیجه خانمها هم نمی‌توانند ازدواج کنند ...» یا شخص دیگری كه نوشته: «هر فرصت شغلی که به خانم‌ها داده میشه، باعث میشه یک خانواده شکل نگیره» و جواد هم معتقد است: «وقتی پسرای یه مملکت نرن سر کار هیچ اتفاقی در ایجاد خانواده و افزایش جمعیت رخ نخواهد داد چون درنهایت این مرد هستش که میره خواستگاری دختر و پدر دختر میگه کارت چیه....» اما سامان در جواب این افراد نوشته: اون‌هایی که میگن کار زن اولویت نداره چون مرد باید خانواده رو بچرخونه میشه بگن پس چرا آقایون همه دنبال دختر شاغل برای ازدواجن؟ دوتا خواهر دارم که هردو خواستگاراشون وقتی متوجه میشن خونه‌نشینن میرن دیگه خبری ازشون نمیشه. مادر یکیشونم برای مادرم شرط گذاشت که هروقت دخترتون شاغل شد به ما خبر بدین.

اما عده‌ دیگری از مخالفان ایجاد فرصت‌های شغلی بدون تبعیض جنسیتی، فارغ از مساله ازدواج و خانواده، از بیكاری گسترده مردان گلایه داشته و اشتغال زنان را باعث آن دانسته‌اند. صالح نوشته است: «اشتغال گسترده زنان در جاهایی که ضروری نیست موجب بیکاری فراوان مردها شده و امکان تشکیل خانواده را از آنها گرفته و مفاسد دیگر را به دنبال دارد. دولت باید از منافع جامعه دفاع کند و تسلیم شعارهای فمینیستی نشود.» كه البته كاربران دیگری پاسخ داده‌اند: «بیکاری مردها مربوط به زنها نیست مربوط به دولت‌ها و سیاست‌هاشونه که توانایی ایجاد کار رو ندارن» و همچنین نوشته‌اند «خیلی عجیبه که یکسری هستند که هنوز به شایسته‌سالاری معتقد نیستند و مرد بودن رو ملاک برتری‌شون می‌دونند اون‌وقت از پست‌هایی که در دولت‌ها به افراد بی‌سواد و ناتوان داده شده می‌نالند» و همچنین «کار رو باید به کسی بدن که لیاقت و تواناییش رو داره،حالا میخواد زن باشه یا مرد. باید آزمون و مصاحبه عادلانه برگزار بشه و هر کسی بیشترین نمره رو بدست آورد استخدام کنن.»

برخی دیگر هم به لزوم اشتغال زنان تاكید كرده و نظر داده‌اند: «زنی که تحصیلکرده است مسلما به دنبال کار و کسب درآمد شرافتمندانه است و این وظیفه دولت و همه دستگاه‌هاست که شرایط و امکانات شغلی را برای همه ایرانیان جویای کار از زن و مرد بدون تبعیض جنسی و قومی و نژادی فراهم کند.» و همچنین كاربر دیگری نوشته‌ است: «زن سرپرست خانوار كم نداره این كشور، حداقل تو هر خانواده‌ای یك یا دو خانوم سرپرست خانوار وجود داره. همه كه شوهر ندارن، ماشالا با این آمار تصادفات و تیغ جراحی پزشكان گرامی»!

عده‌ای هم با تاكید بر افتخارآفرینی‌های زنان، نسبت به دلسردي و مهاجرت زنان نخبه هشدار داده‌اند: 10سال بعد خبر افتخارآفرینی تعداد بیشتری از مریم‌های میرزاخانی را در کشورهای دیگر خواهید شنید در حالی که کارمندان شما که صرفا بخاطر جنسیت یا پارتی بازی استخدام شده اند، فقط حقوق میگیرند تا "چرخ خانواده بچرخد"؛ بدون هیچ تغییری در وضعیت هیچ چیزی. شاید هم واقعا این چیزی است که شما میخواهید هیچ پیشرفتی در هیچ چیزی.» و كاربر زن دیگری كه می‌گوید رتبه زیر300 کنکور سراسری است و در یكی از برترین دانشگاه‌ها تحصیل كرده، نوشته است: تا اینجای زندگیم واقعا تلاش کردم و هیچیک از موفقیتهام بخاطر سهمیه و پارتی و تقلب و جنسیت نبوده که حالا بخوام بخاطر جنسیتم ناراحت باشم. از اینجا به بعد هم واقعا تلاش میکنم و میدونم هرجا که کار کنم موفق خواهم بود چون عشق و علاقه و پشتکار داشتم و دارم. نمیدونم فردا چی میشه ولی اگه یه روز مهاجرت کردم این من نیستم که باید خجالت بکشم، کشوری که با جوانانش اینگونه رفتار کرد باید خجالت بکشه.

و البته در بین تمام این گفت‌وگوها، كاربران دیگری هم بوده‌اند كه ماجرای جنسیت را كنار گذاشته و نوشته‌اند: دعوا بر سر هیچ. طبق آمار 2 میلیون بیکار در کشور وجود داره و از این تعداد فقط 3000 سهمیه شغلی ایجاد شده!

47234

کد خبر 563115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • داریوش IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  32 41
  کاش آقای روحانی به بهره وری و کیفیت پایین خانمها در کار و عدم خلاقیت و وابستگی شدید خانمهای محترم در امور محوله به آقایان هم اشاره داشتند. تو اداره ای که من کار میکنم اکثر کارمندها خانم هستند و کارهای آسان و بی دردسری دارند اما با اینحال بدون کمک و حضور آقایان به هیچ عنوان امور اداره انجام نمیشه. به عدم بهره وری مرخصی های گاه و بیگاه با عناوینی مثل دورکاری، طرح کاهش ساعات کار خانمها، ... را هم اضافه کنید در حالیکه حقوقهای برابر و حتی گاها بالاتری هم دارند. اگر هم تبعیضی هست بر ضد آقایان هست. امیدوارم بیطرف باشین و چاپ کنین
  • بی نام A1 ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
   6 16
   استاد کجایی حالا؟آکسقورد یا هاروارد؟
 • امیری US ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  67 7
  همه استخدامیا برای افراد سهمیه دار ایثارگر خلاصه میشه بقیه مردم فقط فقط پول ثبت نام میدن همین.
  • مهدی IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
   21 1
   واقعا درسته
  • علی A1 ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
   4 1
   اقا امید شما مگه سربازی معاف نشدی؟؟ کمه همین.خون شما رنگینتر از بقیس که 2 سال میرن خدمت عمرشون هدر میره.برای دانشگاه سهمیه داشتی با کمی زحمت میتونستی بهترین رشته دانشگاه قبول بشی کمه؟؟ بری سرکار حقوقت از همه بیشتره بازم کمه اینا؟
  • امین IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۴
   0 2
   آخه من به تو چی بگم عامو... پدر من 40درصد جانبازی داره و الان 2ساله دانشگام تموم شده و با فوق لیسانس صنایع دارم واسه شرکت پخش مواد غذایی بازاریابی میکنم.الان تو یه کار واسه من پیدا کن...عزیزم توی این مملکت شهید و جانباز هم تاثیری نداره فقط پارتی گردن کلفت در حد نماینده مجلس و مدیر.یاعلی
 • علی IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  8 11
  اول اینکه خانمها در جامعه ما با درامدی به مراتب کمتر از آقایان که البته قانع هم هستن دارن کاری تقریبا برابر و حتی بیشتر از آقایان انجام میدن که این برای کارفرما هم دو سر سوده چراکه کارکردن با خانمها به مراتب ساده تر و راحت تره و حقوق کمتری هم میده.اینجا به زنان ظلم میشه که به نظرم مسببش خودشون هستن که به کم قانع ان.به همین دلیل در مشاغل غیر دولتی امار استخدامی زنان بیشتره چون بیگاری در ازای نصف حقوق بهشون تعلق میگیره و کارفرما هم به نوعی از جو لذت می بره.دوم اینکه امار استخدام کلا 3000 نفره که واقعا ارزش بحث نداره.و سوم اینکه حرف هر دو گروه حقه.خانمها حرف از برابری میزنن ولی اینجا که پای منافعشون در میان باشه.آقایون هم به درستی به وظیفه کسب درامد برای خانواده میپردازن.خداییش حرفشون درسته
 • بی نام IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  12 5
  جالبه که وقتی می پرسیم چرا ارث زن نصف مرد هست در جوابش استدلال میکنن چون نفقه بر عهده مرد هست. نمگین می بایست فرصت شغلی برابر به زنان داده نشود بخاطر تامین نفقه استدلال افرادی که مبتنی بر تبعیض جنسیت است بخاطر افکار مرد سالارانه و کمبود شغل در مملکت است. شاید یه زمانی مشکل شغل حل شود ولی افکار اینجور آدم ها چندین نسل باید طی شود تا تغییر کند چون بهانه های دیگری پیدا خواهند کرد.
 • بی نام A1 ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  4 2
  جالبه حداقل سربازیم نصف کنن یه سال اقایون یه سال خانومااا شغل ندارم بخاطر این سربازی نمیتونم ادامه تحصیل بدم بخاطر شغلی که گیر سربازیه خانوما چرا فقط تو هرچی خوبه میخوان حقوق برابری داشته باشن.مرد بیچاره همه فکرش کار کردن و سربازی خانوما با ارامش که خرجشونو یکی دیگه میده ادامه تحصیل میدن وضعمونم بخاطر همین این شده چون کشورای پیشرفته پسرا بدون دغدغه تحصیل ادامه میدن تو ایران دخترا برای رسیدن به شوهر موفق پسرام بخاطر سربازی رفتن جاده خاکی
 • بهنام A1 ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۴
  3 0
  تمام استخدامی ها برای اقشار از ما بهترین هاست ایثارگر و شرکت در استخدامی ها فقط اتلاف عمر و پول است
 • بی نام A1 ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
  5 0
  الان زنها پا به پای مردان کار میکنند وتو خرج خانه کمک میکنند با ابن مخارچ الانت دیگه مردها که به تنهایی خرج خونه نمیدن . اما پای کار که میشه ماگن خرج خونه با آقایونه
 • مهرداد A1 ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۹
  1 0
  به نظر من بحث بر روی دو موضوع متضاد است سنت و مدرنیته.شروع و اساس زندگی ما بر اساس سنت است اما بعد آنرا میخواهیم با مدرنیته ادامه دهیم .سنت تمام مسوولیت اداره خانواده و درآمد را به عهده مرد گذاشته اما مدرنیته مسوولیت اداره و در آمد خانواده را مشترکا هم به عهده مرد و هم زن گذاشته است.بنابر این خودتان قضاوت کنید آیا کلمه تساوی در اینجا معنی میدهد؟