ظریف با مادورو دیدار کرد/ ایران و ونزوئلا سند همکاری امضاء کردند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا در کاراکاس دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دیدار محمد جواد ظریف با نیکولاس مادورو در کاخ ریاست جمهوری موسوم به کاخ میرافلورس در شهر کاراکاس برگزار شد.

دیدار با مادورو آخرین برنامه رسمی سفر وزیر امور خارجه به شش کشور آمریکای لاتین به شمار می رود اگرچه او امشب به وقت محلی با ایرانیان مقیم ونزوئلا در محل سفارت ایران در کاراکاس با آنها دیدار می کند.

رییس جمهوری ونزوئلا با تجلیل از پیشرفتهای ' خیره کننده ' و 'چشمگیر ' ایران در عرصه های مختلف علمی و صنعتی، از آن به عنوان 'قدرت صلح » در جهان و برای بشریت نام برد و بر لزوم گسترش روابط کشورهای آمریکای لاتین با آن تاکید کرد.

 نیکولاس مادورو عصر شنبه به وقت محلی - بامداد یکشنبه به وقت تهران - در جمع هیات سیاسی و اقتصادی ایران به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در کاخ ریاست جمهوری میرافلورس با او دیدار کردند، افزود: همانطور که فرمانده هوگو چاوز به درستی پیش بینی کرده بود، ایران یک قدرت در حال ظهور در قرن بیست و یکم نه در سطح منطقه خود بلکه در مقیاس جهانی است و باید روابط راهبردی خود را با آن گسترش دهیم.

وی افزود: بر خلاف آمریکا و قدرت های غربی که قدرت خود را برای جنگ، درگیری، کشتار و غارت منابع ملتهای دیگر به کار می برند ایران قدرت صلح، آرامش و سازندگی برای ملت های دیگر است.

مادورو در این نشست که بسیاری از اعضای هیات دولت ونزوئلا نیز حضور داشتند، با اشاره به هفت هزار سال سابقه فرهنگی و تمدنی ایران تصریح کرد: ایران دارای یک فرهنگ تاریخی مبتنی بر صلح است که بر پایه دیپلماسی انسانی و همکاری با دیگر ملتها رفتار می کند.

وی اهداف انقلاب اسلامی و انقلاب بولیواری را بسیار شبیه یکدیگر دانست و گفت که بر خلاف امپریالیسم که به دنبال سلطه، جنگ، تجاوز و گرفتن منابع دیگران است، به گفت و گوی بین فرهنگها، تنوع، ثبات و ایجاد دنیایی بدون تبعیض، مستقل و مدافع صلح می اندیشد.
او که در آغاز سخنانش، به زبان فارسی با حاضران احوالپرسی کرد، گفت که ایران با استقامت و ایستادگی در برابر فشارها و تحریم ها نه تنها توانست حق خود را برای توسعه همه جانبه از جمله پیشبرد برنامه صلح آمیز بدست آورد بلکه به یک الگو برای دیگران تبدیل شده است.

رییس جمهوری ونزوئلا در بخش دیگری از سخنانش از ایجاد یک کمیسیون فنی بلندپایه بین ایران و ونزوئلا خبر داد که مسئولیت ارزیابی روند توسعه و اجرای همه توافقات اقتصادی و بازرگانی که میان دو کشور امضا میشود بر عهده خواهد داشت.
به گفته وی، اعضای ونزوئلایی این کمیته سه تن از معاونین وزیران خارجه، نفت و صنعت و تجارت این کشور خواهند بود.
وی همچنین از مسوولان مربوطه خواست برای کشف فرصت های جدید توسعه اقتصادی و تکنولوژی به منظور تقویت روابط دوجانبه تلاش کنند.
وی همچنین گفت که در مذاکراتش با ظریف بر اهمیت اجماع کشورهای عضو اوپک برای ثبات در بازار نفت تاکید کرده است.

وی تبادل نظر در باره اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ونزوئلا در ماه آینده میلادی را از دیگر محورهای مذاکرات با ظریف بیان کرد.
ظریف نیز در این مراسم گفت که ایران آمادگی دارد با توجه به ارتباطات گسترده سیاسی با ونزوئلا، مناسبات اقتصادی و تجاری خود را تعمیق کند.

گفتنی است همایش مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا عصر شنبه به وقت محلی - بامداد یکشنبه به وقت تهران - با حضور وزیران خارجه دو کشور و همه وزیران اقتصادی کابینه نیکولاس مادورو در کاراکاس برگزار شد.
در این نشست، علاوه بر 8 معاون رییس جمهوری و وزیر ونزوئلایی، نمایندگان شرکت های اقتصادی دولتی و خصوصی ایران نیز حضور داشتند.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا امروز شنبه به وقت محلی یک سند همکاری بانکی امضا کردند.

توافقنامه پرداخت بانکی میان بانکهای مرکزی دو کشور در کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا و در حضور نیکولاس مادورو رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شماری از وزرا و مقامات بلندپایه ونزوئلایی و اعضای هیات اقتصادی ایران امضا شد.

این سند را از سوی ایران، حسین یعقوبی مدیرکل روابط بین المللی بانک مرکزی ایران و از طرف ونزوئلا، خوسه سلامت خان فرماندز معاون اجرایی بانک مرکزی این کشور آمریکای لاتین به امضا رساندند.
هدف این توافقنامه ایجاد مکانیسم پرداخت بانکی با هدف تسهیل مبادلات بانکی، تجاری و اقتصادی میان دو کشور است.

5252

کد خبر 572529

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =