تسنیم نوشت: رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه ۴۳ درصد از جمعیت زندانیان کشور مربوط به جرائم مواد مخدر است، گفت: این رقم در استان کرمان ۶۲ درصد است.

اصغر جهانگیر ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل زندان‌های استان کرمان اظهار داشت: کار زندانبانی بسیار سخت و پیچیده است و نگاه مردم به زندان و زندانبانی مبهم و غیرشفاف است در حالی که زندانبانی، کاری اصلاحی، تربیتی و پیامبرگونه است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: همانگونه که پیامبران ما تلاش کردند تا انسان‌ها را به سمت نور هدایت کنند یک زندان‌بان اسلامی نیز تلاش می‌کند تا اگر زندانی آسیبی دیده روحش از این آسیب جدا شود و هر چه سریع‌تر به جامعه بازگردد.

جهانگیر با اشاره به اینکه بحث قرنطینه در مبادی ورودی به زندان‌ها در حال اجرا است، بیان کرد: در سال گذشته 150 هزار نفر در ورودی زندان‌ها از طریق سم‌زدایی ترک اعتیاد کرده‌اند.

وی افزود: حدود 80 درصد از افرادی که وارد زندان می‌شوند از اقشار فقیر و حاشیه‌ای هستند که زمینه جرم را به وجود آوردند و بیماری‌های زیادی هم داشته‌اند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه بیش از 270 هزار مورد از کسانی که وارد زندان شدند تحت درمان قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: خدمات در زندان در حقیقت خدمت به جامعه است.

جهانگیر با اشاره به اینکه پیشگیری از بیماری‌ها در زندان آینده‌نگری است، بیان کرد: برنامه‌های آموزشی در زندان در ابعاد مختلف به عنوان یک اصل در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بسیاری از جرائم در اثر ناآگاهی، غفلت و جهل است، تصریح کرد: در هیمن زمینه آموزش به زندانیان با برگزاری کلاس‌های باسوادی اجباری، در حال انجام است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: در سراسر کشور در زندان‌ها کد مدرسه گرفته‌ایم و افراد می‌توانند تا مقطع دیپلم در زندان درس بخوانند.

جهانگیر گفت: برنامه‌های فرهنگی از قبیل آموزش احکام و قرآن نگاه فرهنگی و اسلامی را در بین زندانیان تقویت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه زندانیانی در زندان وجود دارد که علاوه بر جبران خطاهای گذشته در راستای تبلیغ مفاهیم دینی نیز کار می‌کنند، گفت: نگاه حرفه‌آموزی در دستور کار زندان قرار دارد و باید اعتقاد داشت که بیکاری یکی از دلایل افزایش زندانی است و بحث حرفه‌آموزی تخصصی را به زندانیان دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه اگر زندانی به خاطر جرمش به زندان می‌آید خانواده آن نباید در خانه خود زندانی باشد، بیان کرد: این خانواده گناهی ندارد و نگاه مردم به خانواده زندانی نباید تحقیرآمیز باشد.

وی ادامه داد: متأسفانه شاهد ترک‌تحصیل بچه‌های افراد زندانی به دلیل نگاه بد همسایگان و مردم به این خانواده‌ها بوده‌ایم که موجب شده در اجتماع حاضر نشوند.

جهانگیر با تأکید براینکه باید کمک کرد که نگاه به زندانی و خانواده زندانی عوض شود، گفت: 201 هزار نفر از کسانی که در سال گذشته وارد زندان‌ها شده‌‌اند متأهل بودند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه 43 درصد از جمعیت زندانیان کشور مربوط به جرائم مواد مخدر است، گفت: این رقم در استان کرمان 62 درصد است که نسبت به استاندارد کشور آمار متهمان استان کرمان بیشتر است.

3 برابر گنجایش زندان‌ها، زندانی داریم

ایسنا نوشت: رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بر اساس آمار، فروردین ماه امسال، نزدیک به 8 تا 10 درصد کاهش ورودی زندانیان را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم که این به دلیل سیاست‌هایی است که ریاست قوه عملیاتی کرده و این کاهش ها در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

اصغر جهانگیر در نشست خبری در کرمان در زمینه کنترل زندانیان با سیستم الکترونیک، اظهار کرد: در خصوص پابندهای الکترونیکی طرح دو مرحله‌ای بوده که مرحله اول خرید تجهیزات از خارج از کشور بود و با ورود تجهیزات و اجرای آن به صورت آزمایشی به دلیل ایرادات کنار گذاشته شد و ساخت پابند به صورت بومی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه طرحی در این خصوص توسط مرکز آنفورماتیک قوه قضائیه ارائه و آزمایش مورد قبول واقع شد و نواقص پایبد خارجی را نداشت، تصریح کرد: در مرحله دوم 300 مورد از پابندها در دستور کار قرار گرفته و در مرحله اجراست و امیدواریم با اجرایی شدن این مرحله و تکمیل شدن آیین نامه های مربوطه و ابلاغ آن، بتوانیم شاهد این باشیم که به صورت گسترده و فراگیر در همه استان ها پابندهای جدید اجرایی شود.

وی درباره کاهش میزان ورودی به زندان‌ها بیان کرد: بر اساس آمار، فروردین امسال نزدیک به 8 تا 10 درصد کاهش ورودی زندانیان را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم و این به دلیل سیاست هایی است که ریاست قوه عملیاتی کرده و این کاهش ها در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

جهانگیر گفت: یکی از اقدامات مهم در زمینه کاهش آسیب ها در زندان ها اقدامات بهداشتی درمانی است که در دستور کار قرار داده ایم و 402 هزار مورد واکسیناسیون در سال گذشته انجام داده ایم که در سطح دنیا بی نظیر است.

وی بیان کرد: 272 هزار نفر تحت درمان قرار گرفته و بیش از 638 هزار مورد ویزیت های تخصصی و عمومی در سطح زندان های کشور داشته‌ایم و غربالگری بیماری های مزمن غیرواگیر را نیز برای نخستین بار در دستور کار قرار داده ایم.

رییس سازمان زندان های کشور اظهار کرد: برای نخستین بار در کشور بیماریابی فعال سل و اچ آی وی را در دستور کار قرار داده ایم و در 14 استان اجرا شده و از بیش از 37 هزار و 700 مورد داوطلب تست اچ آی وی گرفته ایم.

وی با بیان اینکه توزیع متادون به صورت وسیع تر در دستور کار قرار گرفته و مدیریت زندان ها به شدت تلاش می کنند کسی خالکوبی انجام ندهد تا موجب توسعه بیماری های واگیردار نشود، گفت: یکی دیگر از کارهایی که برای نخستین بار در سال گذشته انجام شد، تهیه بانک اطلاعات ژنتیک است که در تهران، البرز، مشهد و شیراز ایجاد و اطلاعات ذخیره شد که قابل استناد برای مراجع قضایی و انتظامی می تواند باشد.

جهانگیر گفت: افزایش مراکز درمان اعتیاد را در زندان ها داشته ایم و در سال گذشته به 168 مرکز افزایش پیدا کرده است و واحدهای مراقبت بدو ورود نیز به 220 مورد توسعه یافته است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی کشور با بیان اینکه مجوز بهداشتی برای مرکز کار و معاینات شغلی در کشور دریافت کرده ایم و 10 درصد از حوادث کارگاهی را در سال گذشته کاهش دادیم، اظهار کرد: بیش از 32 هزار مورد خدمات روان درمانی به زندانیان ارائه کرده ایم و 92 مورد مرکز روان درمانی در زندان های کشور داریم.

وی افزود: نگاه به بهداشت و درمان و توجه به زندانی نگاه ویژه‌ای است و در کنار آن خدمات ویژه‌ای برای زنان به ویژه زنان باردار و دارای فرزند در نظر گرفته شده است.

جهانگیر درباره وقوع جرائم در زندان ها توضیح داد: معمولا سه برابر گنجایش زندان ها، جمعیت زندانی داریم که زندانیان به دلیل نگرانی ها و مشکلات با هم درگیر شده و حتی منجر به ضرب و جرح شده است اما آمار خیلی بالایی نیست.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی کشور بیان کرد: زندانیان زن 3 تا چهار و نیم درصد از زندانیان کشور را تشکیل می دهند و در برخی استان ها کمتر یا بیشتر بوده که این عدد در استان کرمان 6 درصد است.

جهانگیر گفت: در آمار زنان زندانی نسبت به دنیا وضعیت خوبی است و از نظر نوع جرم جزو کشورهایی هستیم که کمترین میزان جرائم در حوزه زنان را داریم.

وی درباره اعتبارات مورد نیاز برای ساخت زندان در استان کرمان و یا تکمیل ساختمان های در حال احداث خاطرنشان کرد: وضعیت اعتباری زندان ها در کشور علی رغم پیگیری ها، مناسب نیست و امیدواریم دولت کمک کرده و اعتبارات لازم تامین شود تا زندان ها و اردوگاه هایی که در حال تکمیل است به اتمام رسانده و امسال بهره‌برداری کنیم.

۴۷۴۷

کد خبر 577785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =