اعتماد نوشت: مردی که ۹ سال پیش، یکی از همسایه‌های خود را هنگام سرقت به قتل رسانده بود با جلب رضایت اولیای دم در آستانه آزادی قرار گرفت.

٧ مرداد ٨٦ پليس پايتخت از وقوع يك فقره درگيري منجر به قتل در كرج با خبر شد. متوفي، مردي ٦٠ ساله بود كه به دليل اصابت جسم تيز از ناحيه گردن دچار جراحت شده و به قتل رسيده بود. بررسي صحنه جرم نيز از به‌هم‌ريختگي وسايل خانه و تخريب گاوصندوق حكايت داشت و نشان مي‌داد كه قاتل فراري براي سرقت وارد خانه شده اما با لو رفتن نقشه‌اش، با صاحبخانه درگير شده و او را كشته است.

همزمان يكي از همسايه‌ها نيز به كارآگاهان گفت: «ساعت ٨ شب از خانه مقتول صداي درگيري شنيدم. بعد از تمام شدن درگيري صداي ناله‌هاي مقتول را شنيدم. با پليس تماس گرفتم اما مقتول به علت خونريزي تمام كرد.» با ثبت اظهارات همسايه مقتول، فرضيه «وقوع قتل به دليل سرقت»

تاييد شد اما آثار چنداني از تخريب در ورودي خانه كشف نشده است. يكي ديگر از همسايه‌هاي مقتول در كلانتري گفت كه پسر جوانش در روز حادثه پريشان‌حال و با لباسي كه چند قطره خون روي آن ريخته بود به خانه آمد.

پسر جوان به عنوان تنها مظنون پرونده دستگير و مورد بازجويي قرار گرفت. او ابتدا منكر ارتكاب قتل شده بود اما سرانجام به جرم خود اعتراف كرد و گفت: «من و مقتول با هم دوست بوديم و رفت‌وآمد داشتيم. مي‌دانستم يك گاوصندوق در خانه دارد و پول‌هايش را در آن نگهداري مي‌كند. روز حادثه به خاطر مشكلات مالي كه داشتم، تصميم گرفتم به خانه او بروم و پول‌هايش را بدزدم. وقتي به خانه‌اش رسيدم او نبود اما وقتي داشتم در گاوصندوق را مي‌شكستم، ناگهان سر رسيد و من را شناخت. با هم درگير شديم و من با پيچ‌گوشتي به گردنش زدم كه باعث جراحت و خونريزي‌اش شد. خيلي ترسيده بودم براي همين فرار كردم و به خانه برگشتم.»

با ثبت اعتراف متهم به قتل، پرونده براي صدور حكم در اختيار شعبه ٧٤ سابق دادگاه كيفري استان تهران قرار گرفت. متهم كه در اين شعبه با درخواست قصاص از سوي اولياي دم روبه‌رو شده بود، بار ديگر به قتل اعتراف كرد تا حكم قصاص او صادر شود. اما وكيل او با تاكيد بر مصرف روانگردان در زمان وقوع قتل از سوي متهم، به حكم صادره اعتراض كرد اما قضات ديوان عالي كشور اعتراض او را وارد ندانستند تا متهم در يك قدمي اعدام قرار گيرد. در حالي كه قرار بود متهم به‌ دار مجازات آويخته شود، اولياي دم در ازاي دريافت بخشي از ديه از خون مقتول گذشتند. متهم اين‌بار از جنبه عمومي جرم در دادگاه محاكمه شد.

او كه ۹ سال از عمر خود را در زندان سپري كرده در شعبه چهارم دادگاه كيفري استان تهران به رياست قاضي عبداللهي درباره حادثه گفت: «از حادثه آن روز همين را مي‌دانم كه هنگام سرقت با مقتول درگير شدم و او را با پيچ‌گوشتي به قتل رساندم. در اين مدت هم موفق شديم با پرداخت ٥٠ ميليون تومان رضايت اولياي دم را جلب كنيم. من با اين جرم زندگي‌ام را باختم. تقاضاي بخشش دارم.»

در پايان دادگاه نيز قضات وارد شور شدند تا راي نهايي را صادر كنند؛ متهم به زودي آزاد مي‌شود.

۴۷۴۷

کد خبر 579631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =