عضو جبهه پایداری می‌گوید: با توجه به رفتار سیاسی دولت یازدهم نوع صف بندی سیاسی در کشور تغییر پیدا کرده، دیگر عناوین اصولگرایی و اصلاح طلبی وجود ندارد و تاریخ مصرف‌شان گذشته است.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره ضرورت و نیاز اصولگرایان به وحدت در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 گفت: 20 درصد جامعه در انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات ریاست جمهوری رأی سیاسی می دهند اما تفاوت این است که چون نامزدها در انتخابات مجلس شورای اسلامی نمی توانند مستقیم با مردم ارتباط برقرار کنند گروه های مرجع رأی ساز هستند بنابراین نقش احزاب و گروه ها پررنگ تر می شود. در حالیکه در انتخابات ریاست جمهوری جنس رقابت ها متفاوت است و مردم براساس شاخص و معیارهایی که در نظر می گیرند مستقیم دست به انتخاب نامزد می زنند.

وی با اشاره به برخی معیارهای مدنظر مردم افزود: برنامه های اقتصادی، نگاه فرهنگی و اجتماعی، سیاست داخلی یا نوع رویکرد ارتباط با حوزه بین الملل از جمله معیارهایی هستند که هر کدام از اقشار جامعه یک یا چند جنبه را در انتخاب نامزد مطلوب خود در نظر می گیرند، پس براساس شعارهای انتخاباتی، نوع گفتگوها ، مناظرات و آنچه نامزد از خود بروز می دهد جامعه دست به انتخاب می زند؛ در مجموع نقش احزاب و گروه ها در انتخابات ریاست جمهوری تضعیف می شود یعنی به قوت انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیست.

عضو جبهه پایداری یادآور شد: معتقدم اینکه اصلاح طلبان یا اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری با هم به وحدت برسند یا نرسند، جنبه فرعی پیدا می کند، به عبارت روشن تر بگویم پرداختن به این موضوع بحثی حاشیه ای است و اصالت ندارد چون مجموع اثر این وحدت ها را در انتخابات ریاست جمهوری سال 76 میان آقایان خاتمی و ناطق مشاهده کردیم، دو طرف کاملا مقابل هم قرار گرفتند اما شعارها و گفتمان افراد کارساز بود. سال 84 نیز با وجود تفرق کامل اصولگراها احمدی نژاد رأی آورد بنابراین آن گفتمان و ارتباطی که خود نامزد می تواند با توده ها برقرار کند موثرترین عامل رأی آوری اش است.

وی درباره احتمال تکرار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 92 در صورت حضور نامزدهای متعدد از جریان اصولگرا در رقابت سال 96، افزود: خیر، شاید همچون سال 84 چند نامزد باشند اما یک نامزد با بهره گیری از گفتمانی غالب و برانگیزاننده بتواند آرای مردم را با خود همراه کند. به عبارت دیگر حضور چند نامزد آن 20 درصد آرای سیاسی جامعه را متفرق می کند اما دیگر کسانی که وسط هستند و گرایش سیاسی ندارند آنها براساس ایده های شخصی شان تصمیم گیری می کنند، نه جهت دهی های سیاسی جریانات.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعد از ریاست جمهوری آقای هاشمی، مردم در انتخابات شخص را انتخاب کردند تا جناح سیاسی او را، تأکید کرد: مردم سال 96 نیز شخص نامزد را انتخاب می کنند و به نظر جناح ها و جریان ها کمتر توجهی خواهند داشت. اگر کسی بتواند در عرصه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری حاضر باشد که قدرتمندتر از آقای روحانی به نظر برسد مردم به او رأی می دهند.

وی تاریخ مصرف تقسیم بندی جناح ها به اصولگرایی و اصلاح طلبی را پایان یافته توصیف کرد و ادامه داد: با توجه به رفتار سیاسی دولت یازدهم نوع صف بندی سیاسی در کشور تغییر پیدا کرده است و دیگر عناوین اصولگرایی و اصلاح طلبی وجود ندارد.

قاضی زاده درباره نهی شدن احمدی نژاد از ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 گفت: من خبرش را در کانال های تلگرامی دیدم، وقتی می خواهیم درباره موضوعی تحلیل کنیم باید قطعیت خبرش روشن باشد، از آنجا که خیلی منبع خبر برایم روشن نیست، اظهارنظر نمی کنم.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره تأیید خبر نهی شدن احمدی نژاد از ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 توسط اصولگرایانی همچون آقایان سلیمی نمین و فضائلی اظهار کرد: من از منبع خبر دوستان را اطلاع ندارم. اول باید منبع خبر برای خودم روشن شود تا بعد درباره اش اظهارنظر کنم.

 29214

کد خبر 582365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 7
  • بی نام A1 ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
    29
    از انتخابات سال 92 عبرت نگرفتید؟