آزمایش‌های قبلی نشان می‌دهد پروژه‌ای مانند اطلس‌مال می تواند تاثیرات محسوسی روی بناهای اطراف خود مثل عمارت صاحبقرانیه داشته باشد.

چندی است که دعوایی صوری! بین برخی مدیران و کارشناسان با شهرداری و سازندگان برج اطلس مال (که هنوز هم نمی‌دانم چرا اصرار برای بکار گرفتن کلمه «مال» در ایران هست از نظر این بنده حقیر بگونه‌ای باعث خفت است) ایجاد شده است و هر کس به گونه‌ایی از کار خود دفاع می‌کند و هر کس مقصر ترک‌های کاخ صاحبقرانیه را به دوش دیگری می‌اندازد!!! اگر اجازه داشته باشم با جمله پایانی آخرین یادداشت پیشینم در خبرآنلاین که بشرح ذیل است مطلبم را آغاز کنم:

«یک نکته آخر اینکه بحث‌های علمی و فنی چقدر در کشور تنزل کرده و اموری که 30 سال پیش قویتر دنبال می‌شد امروز با بحث‌های کودکانه جابجا شده است»

اول اینکه مشکل اصلی بنظر حقیر از وزارت علوم شروع می‌شود، امروزه هر کسی دارای مدرک مهندسی است و خوب بیشتر آقایان و خانم‌ها هم در جلسات که دکترند! وقتی وارد سوپرمارکت می‌شوید به شما مهندس گفته می‌شود و وقتی فروشنده‌ها با هم صحبت می‌کنند به هم دکتر می‌گویند! دکتر اون پفک را بده! این فاجعه است! امروز در خبرها خواندم که 11 میلیون ایرانی مدرک دانشگاهی دارند، خوب حالا که ما با جان و دل تورم یک رقمی را حس می‌کنیم!!! چه اشکالی دارد فردا وزارت علوم تمامی افراد 20 تا 25 سال را لیسانس و 25 تا 30 سال را کارشناس ارشد و همه آحاد جامعه را که بالای 30 سال دارند بعنوان دکتر معرفی نماید!

می‌گویند در فیلمی از وودی آلن درباره انقلاب کوبا آمده است که باید رأی‌گیری می‌شد و طرفداران انقلاب جوانان بودند و حداقل سن 18 سال را نداشتند، بالاخره تصمیم گرفته شد که فردا صبح از رادیو اعلام شود همه 16 ساله‌ها از امروز 18 ساله هستند! مشکل هم بسادگی حل شد.

دوم اینکه مشکل شهرداری است، هر چه می‌خواهد می‌کند در کوچه‌های باریک بالای شهر اجازه مرکز خرید (بهتر بگویم مال) را می‌دهد حالا چه حسابی است حتماً حسابی هست! اتفاقات عجیب و غریبی در این شهر صورت می‌گیرد که والله نه در غرب نه در شرق امکان آن وجود دارد! چندی پیش گزارش یک ساختمان «فلج» را به شهردار و معاون شهردار منطقه‌ای اعلام کردم احترام گذاشتند دعوت به جلسه کردند معاون مدافع پیمانکار خلافکار تا بیخ گلو بود.

اعلام کردم ساختمان در زمان زلزله خواهد ریخت. آقای معاون گفتند ایشان از سازندگان بزرگ منطقه هستند!! و ... خوش به حال آقای معاون .... ! گزارش این فاجعه در دست تهیه است که انشاالله متعاقبا تقدیم ملت خواهد شد! مگر می‌شود هر کجای شهر با هر تراکمی با هر خاکی با هر سازه‌ای با هر ارتفاعی اجازه ساخت داد! والله من حیرانم.

از نظر من بصورت علمی اعلام می‌کنم توسعه شهر زلزله‌خیز تهران باید «کاملاً متوقف» شود، شهرداری منحل شود، مناطق خود فقط بصورت مستقل امورات جاریه را انجام دهند و هر منطقه تمامی اقدامات را طی روزنامه‌ای یکماه قبل از اقدام اعلام نماید. هم هزینه‌های دریافتی و ...

مجدداً عرض می‌کنم سرمایه‌گذاری در تهران زلزله‌خیز یعنی آوار در آینده، به قول برخی، آینده نزدیک!

سوم اینکه مشاوران امروزی مشاوران آن روزی نیستند از همان مهندسان مثل بنده و دکترهای مثل بنده شکل گرفته‌اند، چرا! اگر مشاوری بگوید در پهنه صاحبقرانیه در عمق 70 متری آب وجود ندارد باتوجه به بستر سنگی!!! والله باید به کوبا مهاجرت کند! (سازنده برج فرموده بودند مشاور اعلام کرده‌اند تا عمق 70 متری منطقه آب وجود ندارد!)

چهارم اینکه در اواخر سالهای دهه 70 باتوجه به توسعه ساختمان‌های بلند در تهران و شهرهای کشور بنده نگران تأثیرگذاری یک برج بر دیگر سازه‌های همجوار شدم و تز دکترایی را در این زمینه تعریف کردم که نتایج آن حیرت‌آور بود و در مجلات بسیار معتبر چاپ شد، خارجی‌ها بیشتر استفاده کردند تا خود ما!

به هر حال نتیجه آزمایشات روی میزلرزان حاکی از تأثیر مستقیم اثرات اندرکنشی و برهم‌کنشی ساختمانهای مجاور داشت: تصویر تز سال 80 جهت رؤیت دانشمندان شهرداری!

پنجم اینکه در پاسخ به سازنده برج «مال» به موارد اشاره شده توسط ایشان بصورت بسیار مختصر اشاره می‌کنم:

1- چهارصد متر فاصله و 40 متر اختلاف ارتفاع - بدترین شرایط را برای کاخ همین‌ها می‌تواند ایجاد کند. دو ساختمان مدل شوند خاک بصورت بستر مدلسازی شود آن وقت اثرات را ببینید!

2- در منطقه قنات وجود ندارد، هر کس بگوید در شمال تهران قنات وجود ندارد باید برای دریافت مدرک 18 سالگی به کوبا مهاجرت کند.

3- کف 32 و سپس مطالعه 32 متر دیگر حاکی از عدم وجود آب بود!!! بستر در آنجا باید سنگی باشد، تهران از شمال به جنوب بصورت شدید آبرفتی می‌شود. در شمال بستر سنگی و در جنوب بین 150 تا 300 متر احتمال آبرفت وجود دارد، نظر مشاوران شما بی‌ارزش است.

4- فرموده‌اند که باید پاسداران را آب می‌برد! چه بحث عجیبی، پاسخ ندهم بهتر است از حد علم و دانش امروزی فراتر است.

5- در نقشه قنات‌ها، قناتی مشاهده نشد، مگر نقشه قنات‌های تهران کامل است که فقط به آن بسنده شود.

6- آسیب‌ها در طبقه دوم است و طبقه اول سالم است، غیر از این بود باید نگران می‌شدیم، بدلیل تجمع آب در زیر دیوارها چرخش رخ داده و از شالوده چرخیده‌اند در حال حاضر طبقه بالا چرخش زیاد است ترک‌خورده چند مدت دیگر پایین هم ترک خواهد داشت. مشکل تازه بعد از اتمام برج شروع خواهد شد.

در خاتمه باید عرض کرد بدون شک این برج تأثیرگذار بوده ولیکن چقدر و چه مقدار و به چه گونه نیاز به مطالعه دقیق دارد ولی رد آن کاملاً مردود است.

دوباره تکرار می‌کنم شرایط فنی کشور بسیار ناخوش است باید تدبیری اندیشید.

کد خبر 586656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  18 2
  این خانه از پای بست ویران است
 • بی نام A1 ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  20 2
  وقتی میگیم شهرداری دوست و حامی بساز بفروش ها ست برای همینه،وقتی این کارشناس اعلام کرد ساختمان در زمان زلزله خواهد ریخت. آقای معاون گفتند ایشان از سازندگان بزرگ منطقه هستند یعنی برای این اقا منافع بساز بفروشه اولویت داشته و برایش جان و مال مردم مهم نبوده،این اقای معاون باید با اون بساز بفروش سخت برخورد میکرد نه این که از اون این جور حمایت کنه
 • بی نام A1 ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  18 2
  یعنی اگر کسی سازنده بزرگی بود بگذارند هر کاری خواست بکنه در ضمن به طور حتم این اقای معاون پولی از اون بساز بفروشه گرفته که این جور داره حمایت می کنه
 • بی نام A1 ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  14 2
  جناب،شما فکر می کنید این بساز بفروش ها به دلایل علمی فکر می کنند ان ها فقط به سود بیشتر فکر می کنند و براشون ایمنی،جان و مال مردم براشون پشیزی ارزش نداره
 • بی نام A1 ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  14 2
  بله ایشان از سازندگان بزرگ هستند و وقتی زلزله بیاد همه ادم هایی که در ساختمان های ساخته شده توسط ایشان هستند به طور دسته جمعی و در مقیاس بزرگ می میرند
 • بی نام A1 ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  13 2
  در تایید فرمایشانت شما باید بگم اون منطقه پر از نهر و قناته یک بالای کاخ یکی زیر فرهنگسرا و یکی در کوچه پس کوچه های منطقه حصار بو علی که همگی در فاصله کمتر از 800 متری این بنا هستند از باقی نهر ها و قنات ها اطلاعی ندارم
 • رضا IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  3 19
  فقط شما دکتری برادر، اول خوب بخون بعد اینجا ادعای فضل بکن، کسی نگفته در عمق 70 متری ترهان آب وجود ندارد دکتر، گفتند در عمق پروژه اطلس مال آب وجود ندارد و دعوت کردند از پروفسورهایی چون شما بیایند ببیند. دکتر دقت کن
 • رضا IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  2 20
  شما مگه متخصص زلزله نیستی؟ چرا در مورد قنات حرف می زنی؟
 • بی نام IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  2 16
  الان این چه ربطی به زلزله داشت؟
 • بی نام IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  2 18
  زیر کاخ خالی شده باشد کاخ از بالا شروع به ترک خوردن میکند میآید پایین؟؟؟؟؟؟ شما چند سالگی رفتی کوبا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • سارا A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  8 2
  برادر دلسوز و اگاه به این امور چه باید بکنیم بخدا ما پایتخت نشینان هم بشدت نگران هستیم ولی شما دلسوزان اگاه به این مسائل باید کاری بکنید بنویسید و بگوئید تا این از خدا بیخبران مال ساز شاید به خودشون بیان من که حاضرم در این چهار چوب هر چی از دستم بر میاد انجام بدم اینم چاپ نکن من خطابم به جناب ناطقی الهی است
 • بی نام A1 ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  12 2
  مرسی آقی دکتر ناطقی از اظهارات روشنگرانه تان. در این است که مسئولین میراث فرهنگی هم به قول شما فقط به صورت زرگری با شهرداری در مجادله اند . بعد از ساخت بنا تازه یادشان افتاده که این مرکزخرید حریم کاخ را مخدوش می کند. آیا واقعا دستشان در یک کاسه نیست؟
 • بی نام A1 ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  7 5
  برای تایید میزان سواد مهندسین عمران دانشگاه آزاد بررسی کارنامه کنکور بطور نسبی این نمرات است. ریاضی پانزده در صد فیزیک چهل درصد شیمی زیر سی درصد .می ماند دروس عمومی که با آن نه پل می توان ساخت نه ساختمان.منظور از نمرات متوسط در سطح کشور است .
 • بی نام A1 ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  12 2
  این مدرک های معادل پدر این مملکت را درآورده. مثلا کسی سابقه فلان قدر حضور در جبهه یا بسیج یا هر ارگان نظامی دیگر را دارد و وقتی لباس از تن به در می کند به او مدرک معادل می دهند. کدامشان در دانشگاه درس خوانده اند؟ چه پایان نامه ای نوشته اند و از آن دفاع کرده اند؟ شما می گویید به همه مدرک دکتری بدهیم. خب داده ایم و آقایان این مدارک معادل را همتراز مدارک دانشگاهی کرده اند و همه دکتر و مهندس شده اند و خداروشکر هم که پارتی زیاد دارند لذا اداره امور به دستشان افتاده در صورتیکه اصولا از باب علمی اشراف به امری که در آن گمارده شده اند ندارند. مدرک معادل را فقط برای تطبیق حقوق می دهند نه اینکه طرف کارشناس شده. اینجاست که به امان از بیسوادی می رسیم. وضعیت وزارت علوم و بورسیه ها هم جای خود دارد.
 • بی نام A1 ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  12 2
  درود به شرف ودلسوزیتان