هیات علمی بلند پایه آلمانی پیش از ظهر امروز با قائم مقام و معاون کل، معاون آموزشی و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت آموزشی؛ باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشستی که روز یکشنبه 18 مهرماه 1395 با حضور هیاتی آلمانی متشکل از معاون وزیر آموزش و پژوهش، رییس چندین مرکز تحقیقاتی و جمعی از چهره های علمی تشکیل شد، به تشریح وضعیت آموزش علوم پزشکی کشور پرداخت.

او با بیان پیشینه علوم پزشکی کشور گفت: با ادغام نظام آموزش و درمان اکنون دانشگاههای علوم پزشکی کشور مسئولیت امور آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان در منطقه تحت پوشش خود برعهده دارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت توسعه منابع انسانی حوزه سلامت را یکی از برنامه های اصلی نظام سلامت طی دهه های اخیر ذکر کرد و اظهار داشت: پیشرفت های چشمگیری در این حوزه به دست آمده که ارتقای رتبه کشور در نظام های رتبه بندی جهانی گویای این مطلب است.

او به تشریح روند توسعه کمی آموزش علوم پزشکی طی حدود 2 دهه گذشته گفت: کشور ما در حوزه تولیدات علمی نیز پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته و در حوزه علوم پزشکی آمارهای جهانی گویای حرکت رو به جلوی کشور در حوزه علوم پزشکی است.

لاریجانی از برنامه های کلان جمهوری اسلامی ایران برای توسعه نوآوری در کشور سخن گفت و افزود: در راستای اسناد بالادستی کشور برنامه تحول در آموزش علوم پزشکی از سال گذشته تدوین شده و در دست اجرا است.

او ایجاد نیازهای جدید در نظام سلامت را از دیگر عوامل لزوم تحول در آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و گفت: برنامه های تحول برای ارتقای پاسخگویی آموزش به این نیازها تدوین شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت برخی از محورهای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی از جمله تمرکززدایی در آموزش علوم پزشکی، توسعه آموزش مجازی، حرکت به سمت بین المللی سازی و همکاری با دانشگاههای معتبر جهان و اعتباربخشی مراکز ملی آموزش علوم پزشکی را ذکر کرد و خاطرنشان کرد: توسعه تمامی کشورها در گرو توسعه منابع انسانی بخش های مختلف است و وزارت بهداشت ایران به عنوان متولی سلامت کشور مسئولیت تربیت نیروی انسانی این بخش را بر عهده دارد و در راستای بهبود هرچه بیشتر این فرایند تلاش می کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم را یکی از محورهای مهم تحول در آموزش علوم پزشکی برشمرد و گفت: با پیاده سازی این برنامه شاهد جهشی بزرگ در آموزش علوم پزشکی کشور خواهیم بود.

او گفت: با اجرای برنامه های تحول و ظرفیت هایی که طی سال های متمادی در آموزش علوم پزشکی کشور ایجاد شده، امکان همکاری با سایر کشورهای جهان بیش از پیش فراهم شده است.

لاریجانی با اشاره به امکان همکاری مشترک با کشور آلمان در زمینه آموزش علوم پزشکی، اظهار داشت: لازم است با تدوین چارچوبی مشخص این همکار در قالب برنامه ای روشن طراحی و پیگیری شود.

۴۷۴۷

کد خبر 588622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =