بر اساس گزارش منتشر شده وزارت مسکن شتاب افت قیمت مسکن در شهر تهران کاهش پیدا کرده است .

علی پاکزاد: تغییرات قیمت مسکن در 22 منطقه شهر تهران بر اساس گزارش فصل نامه اقتصاد مسکن نشان می دهد روند کاهش قیمت مسکن در نه ماهه اول سال 88 نسبت به مدت مشابه در سال 87 کاهش پیدا کرده است ولی مقایسه آمارهای فصلی نشان می دهد در حالی میزان افت قیمت مسکن در سه ماهه در بهار سال 88 نسبت به سال 87معادل 29 درصد بوده است این رقم در سه ماهه پاییز سال 88 در مقایسه با مدت مشابه در سال 87 معادل 23 درصد کاهش را نشان می دهد.

هرچند به نظر می رسد میزان افت کاهش قیمت شیب کندی را طی کرده است ولی نشان از توقف روند کاهش قیمت دارد که می تواند در سال جای اتفاق بیافتد و این در حالی است که وزیر مسکن از کاهش بیشتر قیمت مسکن در سال 89 خبرداده بود و البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که افت قیمت اتفاق افتاده در دو سال گذشته اگر چه تا حدی انفجار قیمت سال 86 را جبران کرده است ولی در عمل هنوز بخش عمده ای از مردم قدرت خرید مسکن مناسب در شهر تهران را برخوردار نیستند.

جدول قیمت مسکن در مناطق تهران

بر اساس آمارهای منتشر شده در گزارش فوق متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران طی نه ماهه اول سال 88 از یک میلیون و 430 هزارتومان به یک میلیون و 419 هزارتومان رسیده است که البته این رقم هنوز برای بخش عمده از اقشار جامعه رقم بسیار گرانی تلقی می شود.

قابل ذکر است در میان 22 منطقه شهر تهران منطقه یک با قیمت متوسط هر متر مربع 2 میلیون و 750 هزار تومان برای هر متر آپارتمان گران ترین منطقه پایتخت و منطقه 18 با قیمت متوسط هر متر مربع 927 هزار تومان ارزان ترین منطقه محسوب می شود.

همچنین قابل ذکر است در دوره مورد بررسی منطقه ای که بیشترین افزایش قیمت داشته است منطقه 20 یا جنوبی ترین منطقه شهر تهران بوده است که طی فصل بهار سال 88 قیمت هر متر آپارتمان در این منطقه با 38 درصد افزایش به یک میلیون و 360 هزار تومان رسیده بود که البته در فصل تابستان و پاییز این فزایش قیمت با سقوط شدید همراه شده و در نهایت در فصل پاییز قیمت هر متر آپارتمان در این منطقه به متر مربعی یک میلیون وسی هزار تومان رسیده است.

قیمت مسکن در تهران

(برای بزرگ شدن تصویر بر روی آن کلیک کنید)

وضعیت بازار اجاره مسکن
در گزارش منتشر شده توسط دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت مسکن در توضیح وضعیت بازار اجاره مسکن نیز آمده است: اطلاعات به دست آمده از سامانه اطلاعات املاک ومستغلات کشور در خصوص اجاره بها در حد بهینه آماری نبوده ولذا در حال حاضر این اطلاعات قابل ارایه نیست، بخشی از معاملات اجاره در سامانه ازاعات و املاک کشور ثبت نشده است ونیازمند زمان و آشنایی بیشتر متصدیان و مردم با این سامانه است .

لذا اطلاعات قابل چاپ در این دوره (ماهنامه اقتصاد مسکن) نبوده است، اما اطلاعات کلی در بازار اجاره و سامانه نشان از ثبات قیمت در بازار اجاره است واز آنجا که اجاره واحدهای مسکونی رابطه مستقیم با قیمت و ارزش واحدهای مسکونی دارد بنابراین اجاره با ثبات و در برخی از مناطق نیز با کاهش روبه رو بوده است و بسیاری از مالکان ترجیح داده اند که با اجاره بهای منعقده مستاجران قبلی را حفظ کنند.

قیمت مسکن در مراکز استانها
در ادامه گزارش فوق امده است: افزایش و کاهش قیمت مسکن همواره در طی سال های گذشته از شهر تهران شروع و با فاصله زمانی به سایر شهرها سرایت کرده است. از این رو قیمت مسکن در شهرهای دیگر کشور نیز مانند تهران با کاهش شدید روبه رو شده است.

متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی در مراکز استانهای کشور در نیمه اول سال 88 معادل 7477هزار ریال بود. دامنه قیمت ها در مراکز استان ها بسیار متفاوت بوده است به طوری که متوسط قیمت تهران 14385هزار ریال در متر مربع بوده است و پایین ترین متوسط قیمت مربوط به استان ایلام معادل 4577 هزار ریال در متر مربع بوده است ودامنه قیمت ها نشان می دهد که بالاترین متوسط بیش از سه برابر پایین ترین متوسط قیمت بوده است.

نمودار متوسط قیمت مسکن در مراکز استانها

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 58946

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نن جون IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۱
  0 0
  tinypic گذاشتی! خبر خان اون فیلتره یه جای دیگه share کن
 • بدون نام IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۱
  0 0
  خوب است یک بار متن خبر را بخوانید تا از اغلاط فراوان آن با خبر شوید.
 • بدون نام IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۱
  0 0
  روی تصویر که کلیک میکنیم تصویرش فیلتره! نقشه تهران رو باید فیلتر کرد؟
 • بدون نام IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۲
  0 0
  عکس نقشه که فیلتر شده!!! هاهاها
 • نيما IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۳
  0 0
  گزارش هاي دولتي قابل اعتماد نيست. معمولا تبليغاتي و سياسي هستند.
 • بدون نام IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  1 1
  چطور می شه فروش سگ رو در همشهری قدغن کرد اما اعلام قیمت فروش و رهن را در این روزنامه منع نکرد. اونچه که باعث چشم و هم چشمی طبقه بیسواد پولدار جامعه بشه که تنها مرجعشون همین نیازمندیهاست.گاها هم اعلام دروغ و درج چندین آگهی از سمت حضرات ولوله به پا می کنه.ای دل غافل!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!