ایسنا نوشت: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، دستاوردهای ایران در کنترل سه بیماری ایدز، مالاریا و سل را بیان کرد.

دکتر محمدمهدی گویا در اجلاس مشورتی وزارت بهداشت با صندوق جهانی مقابله ایدز، مالاریا و سل، در خصوص دستاوردهای ایران در زمینه کنترل بیماری‌های ایدز، مالاریا و سل گفت: پروژه‌های صندوق جهانی برای پیشگیری و درمان سل و مالاریا، در ایران به طور موثر اجرا شده است. برنامه‌های مبارزه با سل نیز در مارس ۲۰۱۴ کامل شدند، اما برنامه‌های ویژه ایدز و مالاریا به ترتیب تا سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ ادامه دارد. ما همچنین میان تمامی بخش‌هایی که در ایجاد واکنش به این سه بیماری موثر هستند، هماهنگی ایجاد کرده‌ایم.

او ادامه داد: ما با همکاری وزارت آموزش و پروزش، تامین اجتماعی، سازمان بهداشت جهانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی توانستیم مبارزه با این سه بیماری را ادامه دهیم. براساس قوانین صندوق جهانی، ایران کمیته‌ای ملی برای مبارزه با ایدز تاسیس کرد و در عین حال مکانیسم‌های هماهنگی و همکاری را انجام داد تا روند دریافت کمک از صندوق جهانی انجام شد.

گویا، پیشگیری از ابتلا به ایدز در معتادان تزریقی، کودکانی که مصرف مواد دارند، زندانیان، دانش آموزان و دانشجویان و همچنین کسانی که از آمفتامین استفاده می‌کنند را از جمله گروه‌های هدف وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: ما در حوزه HIV واحدهای ملی را تقویت کردیم که بتوانیم از صدمات ناشی از ابتلا به آن پیشگیری و آن را درمان کنیم. همچنین برنامه‌های ارتباطی، آموزشی و خدمات درمانی راافزایش داده‌ایم.

رییس مرکز کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: ایران ۱۹ سایت اورژانسی و ۸۸ مرکز واکنش سریع برای مقابله با مالاریا راه‌اندازی کرده است. همچنین تقویت سیستم پایش و ارزیابی در تمامی بخش‌هارا برای مبارزه با مالاریا افزایش داده است.

گویا گفت: از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ تنها ۱۴۷ مورد ابتلا به سل داشتیم، استراتژی مبارزه با سل در چهارچوب برنامه صندوق جهانی تدوین شد و طبق آن خدماتی را به مردم ارائه می‌دهیم.

دکتر علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت نیز در این نشست گفت: ما در حوزه کنترل بیماری‌های واگیر مانند HIV، سل و مالاریا دستاوردهای زیادی داشته‌ایم و صندوق جهانی ایدز نیز در سال‌هایی که از نظر بین‌المللی تحریم بودیم، در زمینه کمک‌های فنی برای ایران بسیار حمایت کننده بود. امروز از نظر توانمندسازی نیروی انسانی و برنامه‌های آموزشی دستاوردهای خوبی داشته‌ایم.

او همچنین این دستاوردها را قابل تعمیم به نظام سلامت سایر کشورها دانست.

4747

 

کد خبر 590172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =