شرق نوشت: روز گذشته، اولین مرکز خدمات دندان‌پزشکی زنان در حال بهبودی در خانه خورشید تأسیس شد. اتفاقی که با همت لیلا ارشد، مدیریت خانه خورشید و انجمن دندان‌پزشکان ایران از سال گذشته کلید خورده بود، روز دوشنبه به بار نشست.

درهاي خانه خورشيد برخلاف روزهاي گذشته کاملا باز بود، حياط کوچک خانه خورشيد، از آدم‌هاي مختلف، پر و خالي مي‌شد؛ در مراسمي کوچک و ساده به ميزباني خانه خورشيد و با حضور زنان بهبوديافته، خيرين و اعضاي هيأت‌مديره انجمن دندان‌پزشکي. در اين مراسم از دکتر تاجرنيا، رئيس انجمن دندان‌پزشکان کشور، اعضاي هيأت‌مديره انجمن دندان‌پزشکان و مهندس نادري، مديرعامل شرکت هوديان که يونيت دندان‌پزشکي را به خانه خورشيد اهدا کرده بود تقدير به عمل آمد.

دکتر بيات، از اعضاي هيأت‌مديره انجمن دندان‌پزشکان درباره تأسيس سايت دندان‌پزشکي کوچک خانه خورشيد گفت: «دندان‌پزشکان فعال‌ترين گروه در حوزه فعاليت‌هاي مدني محسوب مي‌شوند؛ يعني الان در مراکزي که من مدير فني آنها هستم، حداقل سه مرکز مختص فعاليت‌هاي خيرخواهانه شکل گرفته؛ يکي از مراکز ما متعلق به معلولان است و به صورت تعاملي با ديگر دوستان همکاري داشته‌ايم؛ مرکزي براي مصروعين به کمک انجمن صرع تأسيس کرده ایم؛ خودمان هم مرکزي را در مدرسه‌اي براي کودکان تأسيس کرده‌ايم، اما اينجا و اين مرکز نقطه عطفي براي ما محسوب مي‌شود؛ چرا که با شرکت‌هايي که با آنها خريد و فروش مي‌کرديم، تعامل خيرخواهانه نداشته‌ا‌يم و حالا اين اتفاق افتاده است. اين جرقه در ذهن يکي از همکاران ما زده شد و با آنها وارد تعامل شديم. ديديم آنها مشتاق تعامل‌هاي بزرگ هستند و ما اميدواريم بتوانيم مراکز بزرگ‌تري را براي زنان بهبوديافته در نظر بگيريم».

وي افزود: «در نتيجه، اين مهندسان مرکز را مجهز کردند و ما متوجه شديم اين مرکز به زناني خدمات مي‌دهد که بهبوديافته از اعتياد يا اچ‌آي‌وي مثبت هستند ولي ديگر رفتار پرخطري ندارند و اکثرا آسيب‌ديده اجتماعي محسوب مي‌شوند و ما تصميم گرفتيم به اين زنان خدمات ارائه کنيم».

بيات با اشاره به اينکه اين سايت دندان‌پزشکي فقط و فقط به زنان تحت پوشش خانه خورشيد خدمات ارائه مي‌دهد گفت: «اينجا فعلا شرايطي براي گرفتن بيمار از بيرون ندارد و بعد از مدتي سعي مي‌کنيم مرکز بزرگ‌تري براي بيماران ديگر نيز تأسيس کنيم».

وي با قبول اين مسئله که جامعه پزشکي از درمان بيماران اچ.آي.وي مثبت واهمه دارند، افزود: «متأسفانه اين مسئله وجود دارد، اما اين وظيفه ماست که هر بيماري را که به ما مراجعه مي‌کند اچ.آي.وي مثبت بپنداريم و مسائل ايمني و بهداشتي را رعايت کنيم. مسئله اين است که در جامعه ما خيلي‌ها مبتلا به خيلي از بيماري‌ها هستند، اما به دليل تمکن مالي که دارند آن را اعلام نمي‌کنند و به بهترين مطب‌ها مي‌روند. اما بيماران اين مرکز اصلا براي درمان هيچ بيماري‌اي تمکن مالي براي مراجعه به پزشک ندارند».

ليلا ارشد، مديريت خانه خورشيد، نيز درباره افتتاح اتاق کوچک دندان‌پزشکي اين سازمان مردم‌نهاد گفت: «ما در تمام اين سال‌ها دنبال اين بوديم که امکاني را براي دندان‌پزشکي زنان بهبوديافته ايجاد کنيم. يک‌سال‌ونيم پيش با دکتر جراحي آشنا شديم و از طريق ايشان با انجمن دندان‌پزشکي ايران آشنا شديم و بالاخره اين امکان فراهم شد که ما سايت دندان‌پزشکي خود را داشته باشيم. يونيت دندان‌پزشکي ما را خانم مهندس نادري اعطا کردند و بقيه وسايل و ابزارآلات مورد نياز را انجمن دندان‌پزشکي به ما اهدا کرد. سه سازمان مردم‌نهاد در کنار هم قرار گرفتند و توانستند اين مرکز را راه‌اندازي کنند».

اتاق کوچک دندان‌پزشکي خانه خورشيد، در زيرزمين اين مرکز قرار دارد. درست در کنار کارگاهي که حالا سال‌هاست محل کار و درآمد زنان بهبوديافته‌اي شده که پس از پايان اعتياد و کارتن‌خوابي، در اين کارگاه کوچک با خياطي و بسته‌بندي روزگار مي‌گذرانند و در زمان افتتاح سايت با روسري‌هاي بفنش درحالي‌که شيريني‌هاي راه‌اندازي دندان‌پزشکي‌شان را مي‌خوردند به دوربين لبخند مي‌زدند. دلخوشي آنها به اين است که حالا ديگر به خاطر ابتلا به اچ.آي.وي هيچ دندان‌پزشکي آنها را رد نخواهد کرد. آنها در خانه‌شان يک دندان‌پزشکي دارند و يونيت دندان‌پزشکي خانه خورشيد، هميشه پناه آنها خواهد بود.

۴۷۴۷

کد خبر 598565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =